Čtenářství v Česku

  • Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením

    Knihovnický institut NK vydal s podporou ministerstva kultury publikaci ROVNÝ PŘÍSTUP. STANDARD HANDICAP FRIEDLY - Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením.

    Publikace zahrnuje standardy pro práci knihoven s lidmi se zdravotním postižením včetně výsledků průzkumu služeb knihoven pro tuto skupinu uživatelů.

    Elektronickou verzi publikace nejdete ke stažení zde

    Číst dále...
  • Zlatá stuha 2015

    Nový ročník Výroční ceny Zlatá stuha byl zahájen!

    Až do 19. ledna 2015 budou moci nakladatelé, tvůrci, knihovníci, pedagogové i ostatní příznivci dětské knihy přihlašovat své kandidáty na ocenění. Koncem dubna se pak dozvíme, koho nominovaly odborné poroty po pečlivém výběru do celkem 11 kategorií ve 4 částech. Pořadatelé zároveň vyhlašují laickou soutěž Zlaté dítě 2015, do níž se může přihlásit téměř každý.

    více info na nových webových stránkách zde

    Číst dále...
  • Nový časopis pro děti RAKETA

    RAKETA - Časopis pro děti chytrých rodičů

    Komiksy, vystřihovánka, kreslení, hry, vaření a spousta další zábavy pro děti od 5 let.

    Časopis si můžete předplatit, případně podpořit a získat atraktivní odměny včetně sběratelsky cenných kousků na katalyzátoru.

    Číst dále...
  • Nová aplikace rozvíjející čtení

    Špatná úroveň čtení je čím dál palčivějším problémem, zvláště u dětí. Vznikla nová aplikace Včelka (www.vcelka.cz), která odbornou a zároveň zábavnou formou umožňuje dětem systematicky procvičovat čtení na denní bázi.

    Číst dále...
  • Čtenáři a čtení v České republice

    Profesor Jiří Trávníček hovořil o výsledcích průzkumu čtenářství v ČR na polském knižním veletrhu v Krakově (říjen 2014).

    Jeho prezentaci a závěry výzkumu si můžete prohlédnout v přiložené prezentaci v pdf formátu zde.

    Číst dále...
  • Čeští spisovatelé založili Asociaci

    informuje o tom portál czechlit.cz.

    Čeští prozaici a básníci reagovali na to, že stávající profesní organizace, tj. Obec spisovatelů, dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů, je dysfunkční a svými výstupy pod vedením Tomáše Magnuska celý obor diskredituje. Nově založená Asociace spisovatelů chce reprezentovat široký proud české prózy a poezie, být důstojným partnerem v jednání se státními institucemi a zahraničními partnery a hájit zájmy spisovatelů jako celku.

    Číst dále...
  • Praha získala od UNESCO titul „Kreativní město literatury“

    Od roku 2004, kdy byl titul poprvé udělen, byl do dnešního dne přiznán pouze sedmi městům na celém světě (Edinburgh, Melbourne, Iowa City, Norwich, Reykjavík, Dublin a Krakow). Zapojení Prahy do sítě kreativních měst literatury je tedy vstupem do velmi exkluzivní společnosti. A je třeba říci, že právě spolupráce s těmito městy a jejich podpora byla důležitým faktorem pro schválení kandidatury Prahy. Kandidatura by však nebyla možná bez stálé podpory hlavního města Prahy a bez příslibu velké podpory projektu v budoucnosti.

    Číst dále...
  • Mapy učebního pokroku

    Před třemi lety se společnost Scio za podpory ESF pustila do rozsáhlého projektu Mapy učebního pokroku (MUP). Cílem projektu bylo podpořit na školách používání formativního hodnocení* a poskytnout nástroj, který by cestu k němu usnadnil.

    Může jeden projekt rozhýbat celý systém? Podařilo se znovu vzbudit diskusi na školách i mezi odbornou veřejností nad formou a smyslem hodnocení.

    Číst dále...
  • Rosteme s knihou i v Brazílii

    Poslali jsme dárečky brazilským školákům. Markéta Pilátová učí děti češtinu v brazilské škole General Daltro Filho z města Porto Alegre na jihu Brazílie. Letos jich učila 160! Podívejte se na fotky na našem Facebooku.

    Číst dále...
  • Komiks očima našich dětí

    Webový portál czechlit zveřejnil výsledky průzkumu projektu Čtení pomáhá. Podle průzkumu jsou čeští dospívající čtenáři rozděleni na dva tábory - Skupina, kterou tvoří "větší polovina", tedy 55 % respondentů, nemá kladný vztah ke komiksu.

    graf

    Celý článek najdete zde.

    Číst dále...