Čtenářství ve světě

  • Ozvučené čtení aneb Sountracky ke knížkám

    Zvuk a hudba mění čtení podobně jako změnily němý film.

    K e-knihám je nyní možné pořídit si nebo vytvořit podkresovou hudbu, tzv. booktrack, který se podobně jako filmová hudba skládá z písňových melodií, podkresové hudby i zvukových efektů. "Čtení se tak stává ještě více pohlcujícím zážitkem," tvrdí zakladatel firmy Booktrack Paul Cameron.

    Novozélandská firma Booktrack nabízí soundtracky ke konrkétním knižním titulům i platformu pro tvorbu a distribuci vlastní podkresové hudby. Mění tak čtení na zážitek podobný sledování filmu.

    Každý si může ke své e-knize či jinému elektronickému textu vytvořit své vlastní doporovodné audio. V nabídce je ale i téměř 15 000 již hotových booktracků, které se automaticky přzpůsobují čtecímu tempu podle toho, jak procházíte stránky své čtečky.

    Číst dále...
  • Knížka jako jízdenka do metra

    Vynikající nápad podporující čtenářství realizovalo brazilské nakladatelství "kapesních" knih. Vydalo speciální edici, v níž je součástí knihy také platná jízdenka do metra. Knihy pak rozdávalo na světový den knih a autorských práv cestujícím v metru v Sao Paulo. Pro cestu metrem pak stačí knihu přiložit k turniketům a již nic nebrání zážitku cestujícího-čtenáře. Navíc knihu může komukoliv půjčit nebo poslat dál.

    Obálky knih jsou inspirovány klasickými plánky linek metra. Podívejte se na video zde.

     

    Číst dále...
  • Víte, kolik let je Pipi Dlouhé punčoše? 70!

    21. května uplynulo přesně 70 let od chvíle, kdy neohrožená Pipi poprvé spatřila světlo světa. Právě tehdy totiž Astrid Lindgrenová věnovala rukopis Pipi svojí dceři Karin jako dárek k 10. narozeninám. A jak to bylo s Pipi dál?

    Během následujících 70 let byla kniha přeložena do 70 jazyků. Po celém světě se jí prodalo přes 66 milionů výtisků. Pipi se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších hrdinek dětské literatury vůbec. A právem. Nebojácná, vynalézavá, hravá, svéhlavá, prostořeká, ale přesto laskavá a štědrá Pipi je vskutku jedinečná.

    Číst dále...
  • „Mou nejoblíbenější kreslenou postavičkou byl Rumcajs“ – Rozhovor s Marcinem Mortkou

    Polský spisovatel fantasy napsal první dětskou knihu poté, co mu došlo čtení pro syna před spaním. Prvními čtenáři jeho příběhů o vikingovi Tappim byly tudíž Mortkovy děti. „Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety,“ věří Marcin Mortka.

    Jaké knížky jste měl rád, když jste byl malý?

    Četl jsem jak divý. Všechno, co se mi dostalo pod ruku. Nejvíc mě však zajímaly příběhy o kouzlech a dobrodružství.

    Číst dále...
  • Český online kurz rychlého čtení je nejúčinnější na světě

    NIHES, Holandský institut pro zdravotní vědu, vypracoval mezinárodní srovnání metod výuky rychlého čtení, ve které sledoval dlouhodobé zlepšení rychlosti čtení a zapamatování textu. Česká firma Rozečti.se z tohoto srovnání vyšla vítězně i v celosvětové konkurenci. NIHES se proto také rozhodl zavést lokalizovanou verzi Rozečti.se jako součást vlastních workshopů.

    Číst dále...
  • Globální aplikace pro podporu básníků

    Na Světový den poezie, v sobotu 21. března, dojde v Památníku národního písemnictví ke slavnostnímu spuštění nové mobilní aplikace vyvinuté v České republice, která jako první propojí a podpoří básníky po celém světě.

    Aplikace Poetizer vytváří platformu, kde mohou básníci zveřejňovat své básně, sdílet je se všemi, kteří mají rádi poezii a získávat zpětnou vazbu ve formě „like“ nebo finančních příspěvků. Aplikace bude zdarma ke stažení pro Android na Google Play.

    Číst dále...
  • Na e-knihy nezle uplatnit nižší sazbu DPH

    Server Aktuálně.cz informuje o rozhodnutí Soudního dvora EU, který posuzoval sníženou sazbu ve Francii a Lucembursku. Na prodej elektronických knih nemohou členské státy Evropské unie uplatňovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty.

    Sníženou sazbu mohou členské státy použít pouze na tištěné knihy, potvrdil soud. Příslušná směrnice ji totiž umožňuje jen u dodání knih na fyzickém nosiči. „I když je ke čtení elektronických knih zajisté nutný fyzický nosič (například počítač, čtečka nebo chytrý telefon), není takový nosič součástí dodání elektronických knih, takže se na ně možnost snížené sazby nevztahuje,“ uvedl soud.

    Číst dále...
  • E-knihy zdarma

    Vládnete angličtinou a rádi čtete e-knihy? Brouzdáte po internetu a hledáte weby, ze kterých byste mohli získat nějaké to čtivo do své čtečky? Portál Good E-Reader připravil přehled portálů, kde najdete e-knihy, které nejsou chráněné DRM (Digital Rights Management). Podívejte se zde.

    Číst dále...
  • Knihy zdarma v pekingském metru

    Cestující na jedné z tras pekingské podzemní dráhy si nyní mohou číst elektronické knihy zcela zdarma.

    Metro do vagonů umístilo QR kódy, po jejichž načtení do tabletů či chytrých telefonů lidé získají přístup k deseti knihám, jejichž výběr se bude průběžně obměňovat. V minulých dnech o tom informoval zpravodajský server BBC News a do ČR zprávu přinesly dnešní Haló noviny.

    Číst dále...
  • Praha získala od UNESCO titul „Kreativní město literatury“

    Od roku 2004, kdy byl titul poprvé udělen, byl do dnešního dne přiznán pouze sedmi městům na celém světě (Edinburgh, Melbourne, Iowa City, Norwich, Reykjavík, Dublin a Krakow). Zapojení Prahy do sítě kreativních měst literatury je tedy vstupem do velmi exkluzivní společnosti. A je třeba říci, že právě spolupráce s těmito městy a jejich podpora byla důležitým faktorem pro schválení kandidatury Prahy. Kandidatura by však nebyla možná bez stálé podpory hlavního města Prahy a bez příslibu velké podpory projektu v budoucnosti.

    Číst dále...