- Krolupperová, Daniela: Past na korunu
Vydal: Albatros, listopad 2018, pevná vazba, 144 stran, ilustrace Barbora Kyšková, pro čtenáře od 10 let
Začíná rok 1919, napadl sníh, Jáchym a Filip z Podskalí bruslí na zamrzlé Vltavě, ale na jiné zimní radovánky moc času nemají. Je sice po válce, ale oba musejí doma pomáhat – Jáchym v pekárně, Filip v krejčovství. Když kvečeru spolu roznášejí hotové šaty zákazníkům, nečekaně se připletou k setkání dvou mužů. Jeden je starý pekárenský pomocník a druhý zámožný elegantní pán. Krajně podezřelá schůzka! Od té chvíle jsou kluci ve střehu a odhodlaně se pustí do dalšího pátrání. Netuší, že se zapletou do kriminálního případu, který může ohrozit existenci mladé republiky.
Kniha vychází k 100. výročí vzniku naší republiky.
Číst dále... - Biblické příběhy – Obrazová encyklopedie
Vydal: Slovart, listopad 2018, pevná vazba, 208 stran, přeložila Marie Holá, pro děti od 7 let
Kniha Biblické příběhy – Obrazová encyklopedie je nepostradatelný pomocník pro všechny zvídavé čtenáře (i jejich rodiče), kteří se chtějí seznámit s nejdůležitějšími postavami a příběhy z Bible. Líčí nejvýznamnější události ze Starého i Nového zákona, popisuje ženy a muže, kteří stáli u kořenů naší kultury – od Adama a Evy přes Mojžíše, Abrahama a Sáru, Jana Křtitele, Marii a Ježíše Krista až po autory evangelií. Tato obrazová encyklopedie přináší nejen samotné příběhy, ale také objasňuje jejich význam a zasazuje je do historického kontextu. Text je navíc doplněn důležitými biblickými citáty a působivými ilustracemi.
Číst dále... - Pecinovský, Josef: Na barvě vesmíru nezáleží
Vydal: Epocha, listopad 2018, pevná vazba, 464 stran, pro čtenáře od 10 let
Reprezentativní výbor těch nejlepších povídek z pera legendy české literární sci-fi scény, z nichž některé daly vzniknout pozdějším kultovním románům. Kniha přináší zábavné a přitažlivé příběhy plné humoru a akce, příběhy lehké a úsměvné i dystopické až mrazivé. Ve sborníku na vás čekají takové lahůdky jako například Házím Ti laso, kamaráde, Její Veličenstvo, Prohibitor, Mrtvý v parovodu, Maxwellovo stříbrné kladívko, Nos to závaží a řada dalších.
Číst dále... - Šavlíková, Lucie: Černobílé prázdniny
Vydal: Portál, říjen 2018, vázaná, 120 stran, ilustrace Ilona Komárková, pro děti od 5 let
Prázdniny v českých lesích jsou snad nejkrásnější na světě. Zejména v chaloupce s rozkvetlou zahradou, co by kamenem dohodil od rybníka s topoly na hrázi. Honzík by u tetičky Pravoslavy s prapodivným účesem, která sice píše s tolika chybami, že by z toho paní učitelku snad trefil šlak, ale zato vypráví báječné pohádky a snídá žužu, nejraději zůstal bydlet natrvalo. Už proto, že má potíže s vyslovováním r a ř, když je nervózní, a u tety panuje klid a pohoda.
Když se Honzík jednoho dne proboří nohou do dutiny skryté pod pařezem, objeví tam podivuhodný svět obývaný zvířátky. V tomhle světě je na všechno dost času, popíjí se tu čaj z porcelánového servisu, vyprávějí se pohádky, a když je někdo statečný a neohrožený, klidně může mít všechny vady řeči, co jich jen je, nikdo se tím nezabývá. Kdykoli se objeví nějaké nebezpečí nebo narušitel, Honzík a jeho noví kamarádi dají hlavy dohromady a s přehledem situaci vyřeší. A na konci čeká skutečně nečekané překvapení…
Lucie Šavlíková působí jako nakladatelská redaktorka. Vystudovala obor překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě UK a k literárním překladům se ve volném čase ráda vrací. Stála u zrodu několika důležitých projektů podporujících dětské čtenářství. Po létech práce s texty jiných autorů, zejména těch dětských, se rozhodla zkusit štěstí a napsat také něco vlastního. A tak vznikly Černobílé prázdniny, které jsou její literární prvotinou. Žije v Praze, má tři dospělé děti a jednu čokoládově hnědou fenku.
Číst dále... - Swift, Jonathan; Šťovíček, Vratislav: Gulliverovy cesty
Vydal: Aventinum, září 2018, pevná vazba, 80 stran, ilustrace Pavel Žilák, pro čtenáře od 7 let
Dobrodružné putování známého mořeplavce a světoběžníka Lemuela Gullivera. Cesty po mořích, cizích zemích a ostrovech začínají v krajině Liliputů a dále pokračují v zemi Obrů, v království pošetilých vynálezců, na létajícím ostrově a pokračují v zemi čarodějů a duchů, na ostrově nesmrtelných, u dvora japonského císaře, v zemi moudrých koní a končí Gulliverovým návratem domů do Anglie.
Číst dále... - Paľo, Ľuboslav: Haló, haló, paní Kočko!
Vydal: Portál, září 2018, brožovaná, 32 stran, ilustrace Ľuboslav Paľo, překlad Daniel Rušar, pro děti od 3 let
Obrázková kniha o myších brášcích obsahuje vše, co má dětská knížka pro nejmenší čtenáře mít: bláznivé a mistrovsky úchvatné ilustrace, rošťáctví, humor, jednoduchý příběh plný napětí, chytlavou říkanku a poselství o hodnotě spolupráce a přátelství, které překonaná všechny nesnáze. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších dětských obrázkových knih na Slovensku. Kniha získala Zlaté jablko na BIB 2005 a byla přeložená do angličtiny, němčiny a korejštiny. Pro nejmenší děti může být tato kniha prvním setkáním se světem opravdového výtvarného díla. Mnohé slovenské mateřské školy si knihu zvolily při vysvětlování hodnoty přátelství.
Určeno především pro děti ve věku 3–8 let.
Ľuboslav Paľo patří mezi nejznámější a nejoceňovanější slovenské ilustrátory (35 ilustrovaných titulů). Za svou práci získal řadu významných ocenění – např. Zlaté jablko BIB 2005, Associate Prize – Oita Biennial of Illustration 2004, ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy Slovenska. Vyučuje teorii a praxi ilustrované knihy na VŠVU. Pro Portál ilustroval knihu Kamzíkův velký skok.
Číst dále... - Williman, Dominic: Profesor Astrokocour – Křížem krážem lidským tělem
Vydal: Labyrint, srpen 2018, vázaná, 64 stran, překlad Richard Podaný, ilustrace Ben Newman, pro děti od 5 let
Fascinující putování lidským tělem od hlavy až k patě. Proč mají naše uši tak legrační tvar? K čemu kýcháme? Jak funguje imunitní systém? Na co jen nám kůže a proč máme dva druhy paměti? Lidské tělo je jedna z nejsložitějších věcí v celém vesmíru! Zvídavý profesor Astrokocour a celá jeho parta nás ve výpravné obrazové encyklopedii provedou všemi částmi lidského těla. Nová kniha z naučné série, z níž česky vyšel před rokem svazek HRANICE VESMÍRU, oceněný Zlatou stuhou České sekce IBBY. Dominic Walliman vystudoval ve Velké Británii fyziku a nyní se v kanadském Vancouveru věnuje programování kvantových počítačů. Vynikl jako znamenitý popularizátor přírodních věd pro děti a mládež. Ben Newman je držitelem řady cen za knižní ilustrace a komiksy, žije a pracuje v Londýně.
Číst dále... - Příběh ukrytý v notách: Čtvero ročních období
Vydal: Pikola, srpen 2018, vázaná, 24 stran, přeložila Lucie Kellnerová Kalvachová, ilustrace J. Courteney - Tickleová, pro děti od 5 let
Tato zvuková knížka je perfektním úvodem do klasické hudby pro nejmenší děti. Vyprávění o holčičce a jejím pejskovi, kteří v jediném zázračném dni prožijí jaro, léto, podzim i zimu, na každé stránce ožívá melodiemi ze slavné skladby Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Kniha obsahuje i biografii skladatele, slovníček hudebních pojmů a poslední strana nabízí všechny hudební ukázky pohromadě s doprovodným komentářem.
Číst dále... - Černý, Michla: Trénink mozku pro 1. stupeň ZŠ
Vydal: BizBooks, srpen 2018, sešitová vazba, 64 stran, pro děti od 6 let
Knížka vychází ze známého konceptu amerického autora Tonyho Buzana – z konceptu myšlenkových map. Myšlenkové mapy využívají práce s pojmy a obrazy k propojování různých center v mozku a usnadňují tak dětem i dospělým pochopení problémů, vzájemných vztahů mezi subjekty a výrazně napomáhají procesu učení. Michal Černý upravil koncept myšlenkových map pro českého dětského čtenáře tak, aby děti mohly pracovat s důvěrně známými reáliemi a pohybovaly se v prostředí, které je jim blízké.
Číst dále... - Hopping, Lorraine Jean: Mumie zevnitř
Vydal: Omega, srpen 2018, vázaná, 16 stran, přeložila Lenka Pešková, pro děti od 8 let
Hlavním tématem knihy určené pro děti a mládež jsou mumie, které byly vytvářeny starověkými Egypťany před několika tisíci lety. Čtenář se dovídá, co to vlastně mumie je, co všechno bývalo součástí staroegyptských hrobek (zejména vnější a vnitřní rakev, pohřební maska, ochranné amulety vkládané mezi vrstvy obalu mumie, kanopické nádoby), jak probíhal celý proces mumifikace těla, jaké techniky a materiály se při něm používaly a proč. Kromě mumií má kniha ještě tři další doplňková témata, kterými jsou základy staroegyptské mytologie, nejslavnější objevy týkající se staroegyptských hrobek (například objev hrobky krále Tutanchamona, Rosettská deska, díky které bylo rozluštěno hieroglyfické písmo, nebo nalezení starých příruček určených tvůrcům mumií). Dále se zabývá egyptskými hieroglyfy včetně vysvětlení, jak se mají číst. Uvádí i příklady konkrétních jmen slavných postav starověkého Egypta, napsaných v hieroglyfické abecedě. Velmi důležitou součást knihy představuje velké množství názorných barevných kreseb a fotografií, které doplňují text a slouží k jeho lepšímu pochopení.
Číst dále...