Tradičně je vlk v pohádkách vnímaný jako symbol zla a nebezpečí, určitě by nás nenapadlo, že se může bát třeba tmy. V nové dětské knize Vlk a tma se ale musí sám postavit strachu. Autor textu Daniel Rušar chtěl ukázat, že strach mají běžně i ti odvážní.
Když byly synovi Daniela Rušara tři roky, tmy se nebál. Bát se začal až v předškolním věku, kdy už mu fantazie začala našeptávat, co všechno se může v lese nebo sklepě odehrávat a schovávat. Příběh o vlkovi, který se bál tmy a nelovil kvůli tomu se svou smečkou, Rušar vymyslel právě pro svého syna Eliáše. „Asi nejdůležitější bodem je přijetí strachu a celkově i nepříjemných pocitů. A naučit se strach přijímat a nebojovat s ním je přece méně vysilující a zajímavější,“ říká původem slovenský autor.
Jeho slova potvrzuje psycholog Patrik Pauko, jenž se věnuje dětem a jejich rozvoji. "Na příběhu malého vlka autor obrazně ukazuje několik způsobů přijetí vlastních strachů, stejně jako jejich překonávání. Malý vlk změní svůj postoj a strach ze tmy se díky tomu stane z problému výzvou."
Daniel Rušar (1975) vystudoval angličtinu, pracuje nyní jako lektor osobnostního rozvoje. Publikoval novelu Jaro kriplů (Paskuda books, 2011) a povídkovou knihu Frisbee (Stillus press, 2006).
Lea Točeková (1979) vystudovala grafický a knižní design v Bratislavě a Trieru. Věnuje se malbě a ilustraci, kde hledá nové netradiční techniky. Knižní ilustrace např. B. Jobus: Plajko, Slovart, 2015. Vystavovala ve Wittenbergu v Německu. Žije v Berlíně.