Čtenářství ve světě

Cena Hanse Christiana Andersena 2016

Rotraut Susanne Bernerová získala prestižní Cenu Hanse Christiana Andersena.

Německá autorka oblíbené série Jaro, Léto, Podzim, Zima se zařadila mezi velikány, jako byli Astrid Lindgrenová, Maurice Sendak, Jiří Trnka, Tove Janssonová nebo Květa Pacovská. V pondělí 4. dubna 2016 obdržela nejvyšší ocenění pro tvůrce dětských knih za celoživotní dílo.

V Česku je známá díky sérii, do které spadají tituly Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc. Jednoduchou a zároveň sofistikovanou řečí obrázků v nich vypráví příběhy odehrávající se v jednom městečku, jehož scenérie zůstávají stejné a vytváří tak pro čtenáře důvěrně známé prostředí.

Cena Hanse Christiana Andersena (Hans Christian Andersen Award) se uděluje každé dva roky žijícím autorům u příležitosti mezinárodních kongresů IBBY. Od roku 1956 získávají tuto poctu spisovatelé, od roku 1966 také ilustrátoři – právě v této kategorie Bernerová zvítězila.

Knížky Bernerové podporují pozorovací schopnosti a podněcují fantazii, rozvíjí jazyk a rozšiřují slovní zásobu, protože se odehrávají zcela beze slov. Čtenář musí sám hledat postavy a zvířata a sledovat, co dělají od první do poslední stránky. K aktivnímu hledání vedou dynamické kresby vytvořené přehlednou, čistou linkou.

Rotraut Susanne Bernerová se narodila v roce 1948 ve Stuttgartu. V Mnichově vystudovala grafický design a stala se ilustrátorkou a spisovatelkou na volné noze. Za své celoživotní dílo získala německou Zvláštní cenu za literaturu pro mládež a byla nominována na ceny Astrid Lindgrenové.

Její obrázkové knížky pro děti mají své nadšené fanoušky po celém světě, v Česku mají velký úspěch od roku 2012. Není divu: fascinují děti už od dvou let a zaměstnávají jejich fantazii a paměť. Ale i starší děti a dokonce i dospělí si s oblibou listují v nápaditých a vtipných obrázkových příbězích jedné z nejznámějších a nejuznávanějších autorek dětské literatury.