Čtenář na jevišti

Čtenář na jevišti 2015 – finalisté

5 nejzajímavějších inscenací - scénických čtení ve 3. ročníku projektu Čtenář na jevišti bylo vybráno. Že to porota ani tentokrát neměla snadné, dokládá už jen množství 109 souborů, které dotáhly svou práci. I když se často jedná o rozpracované fáze představení bez kostýmů, bez plánovaných kulis uprostřed teprve několikáté zkoušky, všichni účastníci si zaslouží ocenění a poděkování za inspirativní aktivitu! Čtěte dále a zjistěte, které inscenace jsou ty nejzajímavější.

Času na vytvoření scénického čtení nebylo opravdu nazbyt. I tak se podařilo souborům připravit zajímavou podívanou. Některé inscenace by jistě snesly další pilování, ale nadšení dětí je slibným základem. Těší nás, že mnoho souborů se chystá svou práci ukázat spolužákům na školních besídkách, v rámci městských či adventních slavností, kulturních akcí v knihovnách či místním mateřinkám a celá porota Čtenáře na jevišti věří, že potlesk publika jim bude velkou odměnou, kterou si zaslouží!

Snaha všech dětí byla úžasná a z téměř každého videa je vidět zápal a potěšení, které práci v projektu doprovázely. Výběr nebyl vůbec jednoduchý, nakonec však muselo padnout rozhodnutí, divadlo Minor bohužel není nafukovací…. Hlavními kritérii byla práce s knihou a útvar na pomezí divadelního představení a čtení nahlas, kvalitní či zajímavá literární předloha, přirozenost interpretů, vyprávění a čtení s porozuměním, práce v kolektivu a interakce, citlivá volba výrazových prostředků, scény, divadelní a scénické prostředky, které nejsou jen popisné, netlumí, ale doplňují a posouvají vyprávění. Nebyla to však kritéria jediná, Všem účastníkům bude v následujících dnech zasláno individuální hodnocení poroty.

Vybranými soubory v náhodném řazení jsou:

Princezna Solimánská (K. Čapek) – ZUŠ Bedřicha Smetany, Litomyšl, Rebelové pod vedením Jany Paulové

Nejdelší velrybí píseň (J. Wilsonová) – Církevní ZŠ v Kroměříži, Dramatický kroužek „Pokaždé jinak“ pod vedením Mgr. Romany Blažkové

Hlava v hlavě (O. Buddeus, D. Böhm) – ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř, soubor Convivium pod vedením Jarky Holasové

Půďáci ze staré školy (M. Valenta) – ZŠ Nová Role, Lumíci (5.A) pod vedením PaedDr. Miluše Duškové

O´Bluda (D. Krolupperová) – ZŠ Třemošná, Dramaťák B pod vedením Mgr. Anny Benešové