Čtenářství ve světě

 • Rosteme s knihou i v Brazílii

  Poslali jsme dárečky brazilským školákům. Markéta Pilátová učí děti češtinu v brazilské škole General Daltro Filho z města Porto Alegre na jihu Brazílie. Letos jich učila 160! Podívejte se na fotky na našem Facebooku.

  Číst dále...
 • Petr Sís oceněn v New York Times

  obálka knihy Pilot a Malý princ13. listopadu 2014

  Nová kniha Petra Síse Pilot a Malý princ se dostala do výběru deseti ilustrovaných knih amerického deníku New York Times.

  Ocenění udílí od roku 1952 nezávislá komise literární přílohy deníku The Book Review ilustrovaným knihám pro děti a mládež vysoké umělecké hodnoty, vybírá přitom z tisíců titulů.

  Sísova kniha vyšla letos jak v angličtině (The Pilot and the Little Prince: The Life of Antoine de Saint-Exupéry), tak i v češtině (Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéry).

  Více informací v angličtině na webu New York Times.

  Číst dále...
 • Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (IBBY) zasedlo v Mexico City

  30. září 2014

  International Board on Books for Young People (IBBY) - Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu je nevládní organizací UNESCO a má své pobočky po celém světě, které se pravidelně jednou za dva roky setkávájí. Letošního světového kongresu se účastnila také Česká sekce IBBY, kterou zastupovala Jana Čeňková a Radek Malý.

  Jejich zprávu z Mexika si můžete přečíst na czechlit.cz, o průběhu kongresu se lze detailně dozvědět na www.ibby.org

  Číst dále...
 • Knižní lavičky podporují čtení v Londýně

  literární lavičkaLavičky ve tvaru otevřených knih pomalované místními umělci zdobí centrum Londýna. Tematicky provází po literárních dílech spjatých s Londýnem na čtyřech okruzích: čtvrť Bloomsburry, Greenwich, okruh podél Temže nebo centrum okolo katedrály sv. Pavla.

  V úterý 7. října 2014 budou tato umělecká díla vydražena v Southbank Centre.

  Nechybí tradiční literární díla od Agathy Christie, Oscara Wilda, Sue Townsendové, George Orwella, ale i řada dalších autorů píšící pro nejmenší. Právě pro ně se mohou lavičky ve městě stát hrou typu: kdo najde první lavičku z pohádky Čaroděj ze země OZ vyhrává! Stačí si jen naplánovat trasy tak, abyste našli svou nejoblíbenější knížku.

  Číst dále...
 • Počítačové hry jako nová literární forma?

  2. září 2014

  Rozšíření literatury o další level v podobě počítačových her bude jedním z hlavních témat Mezinárodního berlínského literárního festivalu, který začne 10. září v německé metropoli a potrvá deset dnů.

  Do hledání nových způsobů vyprávění románu se v Berlíně zapojí na 150 autorů z celého světa, Českou republiku bude reprezentovat Jaroslav Rudiš, který do německé metropole přiveze počítačovou hru Operace Praha o atentátu na Heydricha.

  Informaci přinesl server iHned.cz, celý článek najdete zde.

  Číst dále...
 • Vědecké i veřejné knihovny v Německu neustále rozšiřují spektrum nabízených e-knih, digitálních novin a dalších elektronických médií

  22. srpna 2014

  Magazín Goethe Institutu přináší článek o e-knihách v německých knihovnách a rozšiřování jejich fondů.

  Opravdu náročným úkolem se však často ukazuje být to, jak poměrně nákladná elektronická média prezentovat nejenom virtuálně v katalogu či na internetu, ale také jak je zviditelnit v prostorách knihovny.

  Více čtěte na webu Goethe Institutu zde

  Číst dále...
 • E-reading vede k povrchnímu vnímání textu.

  15. srpna 2014

  Literární noviny informují o výsledcích konference, kterou pořádala Mezinárodní společnost pro empirická studia literatury a médií v červenci v italském Turíně.

  Článek si můžete přečíst zde.

  Číst dále...
 • e-knihy v knihovnách – celosvětový průzkum

  5. srpna 2014

  IFLA (Mezinárodní federace knihovnických asociací a institucí) zveřejnila zprávu celosvětového průzkumu o půjčování e-knih v knihovnách.

  Například ve Spojených státech nabízí e-knihy k zapůjčení 89 % knihoven, celosvětově roste jak počet titulů dostupných v e-formátech, tak i frekvence jejich půjčování/stahování. Zpráva obsahuje také souhrn různých modelů půjčování e-knih. Zajímavá statistická data z různých zemí a kontinentů najdete na tomto odkazu.

  zdroj: Michael Kozlowski, Good e-reader

  Číst dále...
 • Caroline Carlsonová: Jak jsem napsala pirátskou knihu

  CarolineCaroline Carlsonová je americká autorka knih pro děti. Na literární scénu vstoupila zábavným a svěže napsaným příběhem o odhodlané pirátce, mluvícím chrliči a jejich plavbě za pokladem. Kniha dosud vyšla v sedmi zemích a pyšní se řadou ocenění (např. Nejlepší kniha pro děti za rok 2013 podle Asociace amerických knihkupců).

  Poklad Čarodějky ze severu je prvním dílem plánované trilogie Téměř ctihodná liga pirátů. Druhý díl vyjde v USA na podzim 2014 a třetí Caroline Carlsonová právě dokončila.

   

  „Jděte si za svými sny s mečem u pasu a chrličem v tašce.“

  Caroline Carlsonová: Jak jsem napsala pirátskou knihu

  Když chci vyprávět krátkou a roztomilou historku, říkávám, že jsem první verzi Pokladu Čarodějky ze severu začala psát v únoru 2011. Dokončila jsem ji v červnu těsně před státnicemi a její koncept jsem použila jako svou absolventskou práci. Potom mě čekalo několik vln korektur, zpětné vazby od věrných píšících kamarádů a smršť rozesílání rukopisu agentům a redaktorům. Je to pěkná, jednoduchá a do značné míry i pravdivá historka.

  Číst dále...
 • Viva literatura!

  Festival dětské literatury ze střední a východní Evropy v Berlíně.

  Viva literatura

  Od 15. do 20. června 2014 bude Berlín hostit festival dětské literatury, který proběhne pod záštitou organizace EUNIC (European Union National Institutes for Culture). Organizátoři (Kulturkind e.V.) pozvali v rámci doprovodného programu ilustrátory z Polska (Katarzyna Bogucka), Estonska (Piret Raud), Slovinska (Damijan Stepančič), Ruska (Zina Surova), Maďarska (Mari Takács) i České republiky (Pavel Čech).

  Více informací o festivalu a jeho doprovodném programu naleznete zde.

  Číst dále...