Co se děje v knihovnách

Čtu si…v Praze

Někdo si dokáže číst uprostřed davu, jiný, aby si knížku správně vychutnal, potřebuje nerušené soustředění. Praha je plná míst, která vybízejí ke čtení, jen je potřeba je objevit.

V rámci tematického roku „Praha v knihovně“ vyhlašuje Městská knihovna v Praze čtenářsko-fotografickou soutěž s cílem zachytit Prahu jako město čtenářů. Úkolem soutěžících je vyfotografovat místo v Praze, které je zvláště vhodné ke čtení, a do obrazu vložit krátký citát z knihy oblíbené, právě čtené nebo k místu se vztahující.

Praha a její vliv na dílo českých i světových autorů je nezpochybnitelný. Pražské texty jsou nedílnou součástí literární klasiky a zájem o Prahu jako místo, kde se má odehrávat děj knihy, stále trvá. Z českých autorů do pražských kulis zasadil děj svého nejnovějšího románu Mapa Anny Marek Šindelka, ze světových autorů si Prahu v poslední době vybrali Abel Posse (Che Guevarův pražský příběh), Deborah Harkness (Stín noci) nebo Madeleine Albrightová (Pražská zima). Pozici Prahy jako města literatury v loňském roce potvrdilo i UNESCO jejím přijetím do sítě kreativních měst literatury.

Praha je ale i místem, kde se dá nerušeně hodiny číst. Ať už se vhodné místo najde v zeleni, útulné kavárně, na zapomenuté lavičce, v knihovně nebo v hromadné dopravě. A právě tento čtenářský pohled na Prahu letos Městskou knihovnu v Praze zajímá.

Pro autory pěti nejlépe hodnocených fotografií čtenářsko-fotografické soutěže budou připraveny tematické knižní dárky od nakladatelství Albatros Media. Čtyři porotou vybrané snímky budou vydány Městskou knihovnou v Praze jako pohlednice v několikatisícovém nákladu. Všechny došlé fotografie, které splní podmínky, budou součástí putovní výstavy „Čtu si…“ po pobočkách MKP v roce 2016. Došlé snímky budou zveřejňovány v Albu na facebookovém profilu knihovny www.facebook.com/knihovna a na Instagramu s hashtagem #ctusivPraze.

Více informací o podmínkách soutěže a zadání na www.mlp.cz nebo www.prahavknihovne.cz.