Děti do 10 let

Gregušová, Andrea: Gréta

Vydal: Pluto Books, 2019, vázaná, 48 stran, ilustrace Nastia Sleptsová, od 6 let

Velryba Gréta je nejslavnější zpěvačka v moři. Jednoho dne však ztratí hlas a nikdo neví proč. Až v podmořské ambulanci zvířátka zjistí, jaké těžkosti jim působí odpadky, které do moře nepatří. Rozhodnou se rychle jednat? Jak to dopadne?

Originální příběh vychází z lásky k přírodě a hudbě a je určený všem, kterým není jedno, co se děje se světem kolem nich.

Znáte Grétu, že ano? Nejslavnější velrybí zpěvačku. Hvězdu podmořského nebe! Je velmi oblíbená. Všechny velrybí slečny se strojí jako ona. A všichni velrybí mládenci jsou do ní zamilovaní. Každou sobotu koncertuje poblíž útesu v jižním zálivu. Velryby a delfíni, velké i malé pestrobarevné ryby, chobotnice, medúzy, obrovské želvy, krabi, roztodivní měkkýši i úhoři, ti všichni pospíchají, aby nezmeškali začátek.

Nejprve na jeviště připlavou úhoři a další světélkující tvorové z mořských hlubin. Blikají, lesknou se, jiskří. Obecenstvu se tají dech. Po chvíli se představí ladní akrobati. Delfíni vyskakují nad hladinu až ke sluníčku, které se sklání k vlnám. Okolo nich tančí medúzy, baletky oblečené v duhových průsvitných závojích. Kmitají nožkama a vlní se tak rychle, až se divákům zamotá hlava.

Tleskají a volají: „Bravo!“

Když tu na scénu pomalu a tajemně vplouvá Gréta. Světla se naplno rozzáří a moře zaduní zvukem obrovských bubnů, do kterých ze všech sil tlučou osmiruké chobotnice. A když připlave sbor kosatek v lesklých oblecích, spustí Gréta svůj největší hit – PÍSEŇ O MOŘSKÉM VÁNKU:

„Uaaau, wiaaa, wieee.“

Moře se plní hudbou až po okraj. Houpe se do rytmu a šumí. I samo sluníčko obdivuje Grétiny písně. Vždy v sobotu přiloží své žhavé ouško na hladinu a naslouchá. Naklání se pořád víc a víc, až nakonec ponoří do moře celou hlavu, aby mu nic neuniklo.