Čtenářství ve světě

Knihy zdarma v pekingském metru

Cestující na jedné z tras pekingské podzemní dráhy si nyní mohou číst elektronické knihy zcela zdarma.

Metro do vagonů umístilo QR kódy, po jejichž načtení do tabletů či chytrých telefonů lidé získají přístup k deseti knihám, jejichž výběr se bude průběžně obměňovat. V minulých dnech o tom informoval zpravodajský server BBC News a do ČR zprávu přinesly dnešní Haló noviny.

Prvními knihami, které mají tímto způsobem cestující k dispozici, jsou klasické čínské texty. „Myslím, že jsme našli skvělý, účinný a pohodlný způsob, jak zpopularizovat tradiční čínskou kulturu,“ řekl mluvčí pekingské městské vlády Žung Ťün. Právě vedení rozlehlé čínské metropole je společně s Národní knihovnou iniciátorem této akce.

Čínští oficiální činitelé doufají, že díky elektronickým knihám v podzemní dráze začnou lidé o trochu víc číst. A zatím to vypadá, že jejich plán funguje.

V českém prostředí se uskutečnila podobná akce Kniha do vlaku, na které spolupracoval SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) s Českými drahami. Do vlaku si také můžete zapůjčit knihy v Mikulově, kde na místním nádraží zřídila mikulovská Městská knihovna malou bezplatnou veřejnou půjčovnu knih založenou na principu vezmi knihu – vrať knihu.

Po republice pak funguje několik Knihobudek. Uvidíme, jestli se v budoucnu rozšíří také přístup k e-knihám.