Partneři projektu

LiStOVáNí – cyklus scénických čtení

10 let LiStOVáNí

listování

V listopadu 2012 projekt LiStOVáNí oslaví své první velké kulaté narozeniny. Za 10 let své existence vdechl v kavárnách, knihovnách, divadlech, ale i školních jídelnách a tělocvičnách život celkem 75 knihám. A právě v LiStOpadu se to oslaví komponovaným zábavným večerem, který Vás provede zákulisím projektu Lukáše Hejlíka a dalších jeho tvůrců. Dozvíte, co se do LiStOVáNí nevešlo, jak podobně znějí konce jeho různých predstaveních, jak se z něho stává téměř projekt škrtání.cz, apod. Nudit se nebudete, LiStOVáNí je tu 10 let s Vámi, tak buďte i vy s ním!

Projekt LiStOVáNí, cyklus scénických čtení, funguje již od r. 2002, od té doby postoupil ve své profesionalitě dál, ať už po umělecké stránce, která se ale pořád drží svého originálního pojetí – tedy skloubení literatury a divadla v sympatický překvapivý útvar, tak i po stránce divadelního zázemí, počtu diváků, atd.

Projekt LiStOVáNí vzal na sebe neskromný úkol – představovat každý měsíc zajímavé, aktuální knihy, které se objevují na trhu. Vybraní autoři a jejich dílo, či přímo specifická kniha, jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první – knize. Nejde o nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem.

 

Na svých stálých scénách projekt udržel model dvou představení v jeden den – v 18 hodin ve stylu tzv. „živého večerníčku“ listuje dětskými knihami pro děti či mládež a jejich hravé rodiče, v 19:30 hodin uvádí své večerní premiéry (10 premiér ročně). Průměrně ten večer navštíví LiStOVáNí až 180 diváků, mnoho z nich navštěvuje obě představení.

 

Po celé republice pak hraje LiStOVáNí dopolední představení pro školky, školy, ale přesvědčuje o svých kvalitách i mládež druhých stupňů ZŠ a středních škol, jejíž všeobecný zájem o knihu není zrovna valný.

 

Projekt LiStOVáNí především dokázal, že „má smysl“ – má své věrné diváky, kteří jej sledují jako literární seriál a kteří si často představované knihy čtou, stejně jako další knihy představovaného autora či nakladatelství. LiStOVáNí tak výborně podporuje čtenářství jako takové. Svou živou akční formou dokazuje především dnešní mladé generaci, že dnes, kdy je možné skoro všechno, pořád ještě není kniha pasé.

 

Za dobu své existence uvedlo LiStOVáNí neskutečných 58 titulů. Spolupracuje se všemi zásadními českými nakladateli, autory, knihovnami, kritiky, apod. Proto se do Čech s projektem dostal na své turné po republice například Robert Fulghum (CO JSEM TO PROBOHA UDĚLAL), Mariusz Szczygiel (GOTTLAND), Sarah Watersová (ŠPIČKOU JAZYKA), či čeští známí autoři Miloš Urban (MRTVÝ HOLKY), Jiří Hájíček (FOTBALOVÉ DENÍKY), Petra Dvořáková (PROMĚNĚNÉ SNY), Michal Šanda (MEREKVICE), Arnošt Lustig (LÁSKA A TĚLO), Petra Braunová (ZTRACENI V ČASE), Pavel Šrut (LICHOŽROUTI), Jan Cempírek (BÍLEJ KUŇ, ŽLUTEJ DRAK) a v poslední době s LiStOVáNím absolvuje velmi úspěšné turné se svojí zdramatizovanou knihou EKONOMIE DOBRA A ZLA ekonom z Národní ekonomické rady vlády a hlavní makroanalytik ČSOB Tomáš Sedláček.

 

Zaplněná hlediště nejen divadel, ale i školních tříd a tělocvičen, jsou jasným důkazem toho, že tento originální projekt má své pevně vybudované místo, a to nejen proto, že nemá ve svém žánru v naší republice konkurenci.

 

LiStOVáNí spolupracuje s níže uvedenými nakladatelstvími:

Albatros, Almi, AP, Argo, Atlantis, Baobab, Baronet, Dauphin, Dokořán, Doplněk, Druhé město, Dybbuk, Eminent, Eroika, Es-Ma, Garamond, Havran, Hejkal, Host, Jota, Julius Zirkus, Labyrint, L.C.A., Maťa, Meander, Metafora, Mezera, Mladá fronta, Odeon, Paseka, Pistorius-Olšanská, Plus, Portál, Prostor, Protis, trnka studio, Vakát, Volvox Globator, aj.

 

 

 

více informací »

www.listovani.cz

logo projektu

e-mail:

[email protected]