Čtenářství v Česku

Magnesia Litera 2015 – nominace

Výroční ceny Magnesia Litera již znají nominované tituly.

Knihy vydané v roce 2014 mohou získat ocenění v devíti kategoriích. Hlasovat může i široká veřejnost v kategorii Kosmas cena čtenářů. Hlasujte pro svou nejoblíbenější knížku do 31. 3. 2015 pomocí online formuláře zde.

Litera za knihu pro děti bude udělena jednomu ze tří nominovaných titulů: Proč obrazy nepotřebují názvy (Ondřej Horák, Labyrint), Muž z hodin (Vratislav Maňák, Albatros) a Škvíry (Marka Míková, Argo).

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.