Co se děje v knihovnách

Městská knihovna roku 2014

Městskou knihovnou roku 2014 se stala Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. vyhlásily již popáté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2014. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Vítěz soutěže získává částku 70 000 Kč, kterou věnuje společnost Skanska a.s. Do soutěže se přihlásilo 34 městských knihoven.

Vyhodnocení soutěže probíhá ve dvou kolech. V prvním kole jsou knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem je hodnoceno devatenáct výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Hodnocení se provádí v pěti velikostních kategoriích měst dle počtu obyvatel. Na prvních místech se v jednotlivých kategoriích umístily:

 

Městská knihovna Nová Včelnice Jihočeský kraj Města do 3000 obyvatel

Centrum celoživotního vzdělávání s knihovnou manželů Tomanových

Rožmitál pod Třemšínem Středočeský kraj Města do 5000 obyvatel

Městská knihovna Sedlčany Středočeský kraj Města do 10 000 obyvatel

Městská knihovna Ostrov nad Ohří Karlovarský kraj Města do 20 000 obyvatel

Masarykova veřejná knihovna Vsetín Zlínský kraj Města nad 20 000 obyvatel

 

Tyto knihovny byly ve druhém kole navštíveny a hodnoceny odbornou komisí. Předmětem hodnocení na místě bylo především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod.

 

Zvláštní ocenění za dlouhodobou vynikající komunitní činnost získala Městská knihovna v Sedlčanech šek na částku 20.000,- Kč od firmy Bohemiasoft s.r.o., šek je určen pro pořízení virtuální prohlídky, nafocení 2D fotografií a celkové zpracování profilu vítězné knihovny ve vyhledávačích Google.