Partneři projektu

Městská knihovna v Praze

Městská knihovna v Praze je veřejná univerzální knihovna s 43 pobočkami na 45 místech po celé Praze.

Jejím posláním je získávat, zpracovávat, uchovávat a poskytovat informace, literaturu a další kulturní hodnoty. Poskytuje služby široké veřejnosti v přiměřeném rozsahu, kvalitně, levně, rychle a efektivně. Zvláštní důraz je kladen na služby pro děti, mládež a studenty včetně role sociální (služby seniorům, sociálně slabým a handicapovaným).

Kromě půjčování knih, časopisů, zvukových dokumentů, map, přístupu k internetu a elektronickým databázím nabízí široký výběr dalších doplňkových aktivit, jako jsou počítačová školení, besedy s autory, pořady pro školy, výtvarné dílny, komorní koncerty, čtení mladých autorů a další. Tyto aktivity mají za cíl přilákat do knihoven návštěvníky různých generací a zájmů.

Městská knihovna v Praze se zapojuje i do aktivit dalších organizací. Jednou z nich je projekt Rosteme s knihou, jehož partnery jsme od roku 2006. Stalo se pravidlem, že návštěvníci Světa knihy nebo Bambiriády si mohli u bibliobusu změřit svoji čtenářskou i fyzickou výšku a získat na naměřené hodnoty razítkem potvrzený doklad. V roce 2007 se MKP rozhodla, že své aktivity pod hlavičkou „Rosteme s knihou“ pro další roky upraví a rozšíří.

Věříme, že nová náplň bude bavit jak čtenáře všech velikostí, tak i knihovníky.

Jak prvňáčci rostou s knihou

Program připravený speciálně pro žáky prvních tříd, který bude trvat celý školní rok, a pokud budou mít děti zájem, tak s nimi může růst i dál. K pilotnímu projektu se ve školním roce 2008/2009 přihlásily pobočky Ostrovského, Hostivař, Holešovice, Spořilov, Ostrčilovo náměstí, Hloubětín a Ústřední knihovna. V těchto sedmi pobočkách se do projektu zapojilo více než 400 dětí.
Původně bylo hlavním cílem přilákat oslovené školy alespoň dvakrát ročně do knihovny a dětem nabídnout důvod, proč se tam vracet i bez paní učitelky. Při úvodní besedě na začátku školního roku dostaly děti svůj čtenářský pas, do kterého jim paní knihovnice zaznamenaly jejich čtenářskou i centimetrovou výšku a v průběhu roku ho měly děti využívat k zapisování svých dojmů z knih a čtenářských pokroků. Druhé setkání bylo naplánované až na konec školního roku, kdy měly děti během závěrečného slavnostního programu obdržet diplom čtenáře a současně při srovnávacím měření, mělo být zjištěno, jak moc prvňáčci za školní rok vyrostli. Třídy si k naší velké radosti našly cestu do knihovny častěji a knihovnice pro ně i v průběhu školního roku připravovaly tematické besedy o knihách, jejich autorech a ilustrátorech.
Projekt Jak prvňáčci rostou s knihou hodnotí knihovníci i učitelé velmi kladně.Vítají zejména nenásilnou formu seznámení dětí s knihovnou, její činností, s knihami i s literaturou, kterou mohou v knihovně nalézt. Důležitá je i kladná reakce rodičů, z nichž někteří se o knihovnu začali aktivně zajímat.
Součástí projektu bude i květnové setkání se spisovatelkou Ivou Procházkovou, které jako malou odměnu pro děti připravila knihovna ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros. Aktivity prvního ročníku Jak prvňáčci rostou s knihou skončí v červnu, kdy všichni zúčastnění obdrží čtenářské diplomy a také na ně čeká představení Dismanova rozhlasového souboru na motivy Zahádek Petra Nikla a Příšerek & Příšerů Pavla Šruta.
Protože odezvy na průběh projektu jsou příznivé, počítáme v příštím roce s jeho pokračováním a rozšířením. Pokud vás projekt zaujal, a chtěli byste se ho také zúčastnit, neváhejte nás kontaktovat!

 

více informací »

mkp.gif

www.mlp.cz

e-mail:

[email protected]

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny


Městská knihovna v Praze

Lenka Hanzlíková
Mariánské nám. 1
115 72 Praha 1
Tel.: 222 113 272

 

malectenarky.jpg

Archiv akcí

 

Ve středu 11. června 2008 proběhlo v pobočce MKP na Jírovcově náměstí slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Děti ze ZŠ Pošepného nám. nejprve musely před králem A. B. Cedníkem z Písmenkového království splnit tři úkoly. Doplnit do Ohryzané básničky Jiřího Žáčka vykousnutá písmenka, říci, co nemají knihy rády a co jim naopak prospívá, a nakonec složit zkoušku ze čtení. I když byla tréma veliká, vše dopadlo ke spokojenosti pana krále dobře. Ten je poté pasoval na rytíře řádu čtenářského a jako odměnu jim předal pasovací listinu, čokoládové medaile a další drobné dárky od knihovny. Věříme, že naši malí rytíři svá předsevzetí být celoživotními přáteli knih dodrží.

mkp_prvnacci.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtete svým dětem?

banner_cteni1.gifDěti, které čtou, jsou úspěšnější než jejich vrstevníci nečtenáři ve škole, v učení cizích jazyků, mají více uměleckých zájmů a dokonce častěji vykonávají domácí práce.* Ale jak přimět děti ke čtení? Nejlépe tak, že jim budeme sami předčítat. Městská knihovna v Praze připravila pro všechny zájemce o předčítání dětem návod, jak se do hlasitého čtení pustit.

„Hlasité čtení je velmi důležité pro rozvoj slovní zásoby, piluje vyjadřování a prohlubuje nebo vytváří zcela nové pouto mezi předčítajícím a tím, kdo poslouchá,“ vysvětluje Lenka Hanzlíková, koordinátorka vzdělávacích projektů Městské knihovny v Praze.

„Vtip je v tom přijít na to, jak číst, aby poslouchání děti bavilo a získaly „čtecí“ návyk nebo chuť si rozečtenou knihu dočíst samy. Vybrat tu správnou je stejně důležité jako vybrat
správnou poživatinu k svačině. Každý si pochutná na něčem jiném,“ doplňuje Lenka Hanzlíková.
Dobré rady pro hlasité čtení připravili odborníci z Městské knihovny v Praze na
www.mlp.cz/cteni.htm

Za hlasitým čtením můžete zamířit také přímo do knihovny:

Čtení dětem:
ƒ- Čteme pohádku (pobočka Břevnov každou středu od 17 hod.),
ƒ- Každý čtvrtek jiná kniha (pobočka Hostivař každý čtvrtek od 13:30 hod.),
ƒ- Čtvrteční pohádky z oslíkovy přihrádky (pobočka Korunní každý čtvrtek od 14 hod.),
– Středa s pohádkou (pobočka Letná vždy první středu v měsíci od 17 do 17:30 hod.),
ƒ- Ochutnávka z nových knih (pobočka Opatov v úterý 25. 3., 22. 4., 27. 5., 24. 6. od 15 do 16
hod.).
– Hodina čtení (pobočka Pankrác – pořad pro školy, po předchozím objednání).
ƒ- Čtení u kolotoče (pobočka Smíchov každý pátek od 14 hod.),
– MaTaDe (pobočka Smíchov – pořad pro nejmenší děti a jejich rodiče),
ƒ další čtecí akce na http://www.mlp.cz/zveme.php

Čtení dospělým:
ƒ
– Ústně více – čtení z tvorby Václava Havla (malý sál Ústřední knihovny, 26. 3., ve spolupráci
s Knihovnou Václava Havla)
ƒ- Studentský literární večer (pobočka Břevnov, 19. 3. od 18:00, z vlastní poetické tvorby čtou
veřejnosti studenti Gymnázia Nad Alejí)

* Podle výzkumu společnosti Gabal, Analysis & Consulting, 2003.

Více informací a program ZDE

 


 

Městská knihovna Praha – Ohodnoťte je!

Prosinec 07

Přečetli jste knihu jedním dechem? Nebo máte pocit, že jsme ji vůbec nemuseli kupovat? Sdělte to ostatním a napište k ní vlastní komentář! Pro čtenáře, kteří mají svůj názor nejen na literaturu, zavedla Městská knihovna v Praze novou službu – možnost hodnotit tituly a přidávat komentáře.

Tituly se hodnotí pomocí hvězdiček a tímto způsobem může vyjádřit svůj názor úplně každý. Hvězdičky lze přiřadit ke každému záznamu – tedy nejen knihám, ale také hudebním nosičům, grafikám, notovým záznamům… Čím víc hvězdiček titul získá, tím
více je mezi čtenáři/posluchači oblíben. Titul je možné ohodnotit ze stejné IP adresy pouze jednou.
Čtenáři s platným čtenářským průkazem MKP mohou tituly také komentovat a reagovat na již existující komentáře. Každý, kdo chce vložit k titulu svůj komentář, musí mít nastavenou přezdívku (nick). Fanoušci příběhů Harryho Pottera si tak mohou krátit čas do vydání posledního příběhu kouzelnického učně psaním komentářů a hodnocením dílů předchozích (viz obrázek).

Služba je dostupná v on-line katalogu knihovny na http://katalog.mlp.cz