Naučné knihy

  • Hanáčková, Pavla: Mýty a předsudky o zvířatech: Je pravda, co se o nich říká?

    Vydal: Albatros, únor 2018, 36 stran, pro čtenáře od 6 let

    Nic není tak černobílé, jak se na první pohled zdá!

    Liška, vychytralá zlodějka. Medvěd, postrach lesa. Zbabělý pštros, co strká hlavu do písku. Znáš podobná přirovnání? Určitě ano, s námi se ale dozvíš, že nemusí být úplně pravdivá. Roztomilý netopýr se určitě nechystá sát lidem krev. Černá kočka, přecházející přes ulici, žádné neštěstí nepřinese. I takový „špinavý“ potkan klidně může být tvůj nejlepší kamarád. Společně se nám podaří mnohé zavedené předsudky změnit.

    Číst dále...
  • Bedřich, Martin: Po stopách baroka v Čechách

    Vydal: Portál, listopad 2017, 144 stran, brožovaná vazba, ilustrovala Bergmannová Michaela

    Knížka uvádí mladé čtenáře do světa barokních Čech a představuje jim nejen jejich bohatou kulturu, ale i způsob, jak se tehdy žilo. Děti se v ní seznámí s principy barokního umění, architektury, sochařství, malířství a literatury, se základními historickými událostmi, ale také s tím, jak vypadala města a vesnice, jak probíhaly dobové slavnosti, co se jedlo a jak se lidé oblékali. Krásně ilustrovaná kniha bude děti provázet i na výletech, k nimž dává řadu tipů.

    Číst dále...
  • Smolíková, Klára: Zakousněte se do knihy

    Vydal: Portál, listopad 2017, 64 stran, brožovaná, ilustrovala Bára Buchalová, pro žáky 1. - 3. třídy ZŠ

    Soubor pracovních listů je určený pro žáky 1. až 3. tříd. Jednotlivé úkoly směřují především k podpoře čtenářství a k rozvoji pozitivní vazby na knihy, ale i k podpoře čtení s porozuměním a rozvoji slovní zásoby a jsou různého typu (dokreslování, doplňování, spojování, dopisování atd.) Každý pracovní list doplňuje na druhé straně metodika, legenda a další náměty. Děti například zjišťují, jak se dá do knihy zakousnout a pochutnat si na ní, na čem si lze naopak při četbě vylámat zuby, vytvářejí ilustrace k příběhu, zamýšlejí se nad významem knižní obálky, ujasňují si, které typy příběhů mají rády a proč. Úkoly jsou řazeny se vzestupnou náročností, první třetina není příliš textová a postupně přibývá úkolů textových a ubývá výtvarných.

    Číst dále...
  • Bird, Michael: Van Goghova hvězdná noc

    Vydal: CPress - Albatros media, listopad 2017, 336 stran, ilustrovala Kate Evansová, pro čtenáře od 7 let

    Ilustrovaný poklad o dějinách umění (nejen) do dětské knihovny.

    Kdo ti nejlépe představí umělecké dílo? Muzeum? Tam je to samé nesahej, nesmíš a pozorně čti popisky. Když se ale do vylíčení vzniku těch nejlepších kousků z historie umění pustí samotní tvůrci, modelové, obrazy, sochy… Vyprav se na vzrušující cestu po stopách umění! Projdi se po pravěké jeskyni. Seznam se s půvabnou královnou Nefertiti. Nebo si třeba pohlaď hranostaje z obrazu Leonarda da Vinciho či oslav narozeniny s Marcem Chagallem.

    Číst dále...
  • Růžička, Oldřich: Příbeh letadla

    Vydal: B4U Publishing, říjen 2017, 32 stran, pro děti od 6 let

    Kniha vypráví příběh létajícího stroje od prvních průkopníků a pionýrů letectví až po moderní letouny s hypersonickým pohonem.

    Člověk od nepaměti zasněně hledí na oblohu a pozoruje ptáky. Touží se jim vyrovnat a pozorovat svět z výšky. Nebýt ovšem odvážlivců, kteří to zkusili, možná by lidé ptákům záviděli dodnes. Od prvních naivních pokusů s ptačími křídly přes složitější kluzáky a letadla, která se dokázala udržet ve vzduchu jen pár minut, až po supermoderní nadzvukové letouny uběhla celá staletí. V této knize se dozvíš mnoho zajímavostí spojených s letadly.

    Číst dále...
  • Wagnerová, Magdalena: Malý podvodní průvodce

    Vydal: JaS nakladatelství, listopad 2017, 88 stran, ilustroval Pavel Sivko

    Co všechno se odehrává pod hladinou? Jak to vypadá na dně docela obyčejné tůně? Jaké to vlastně je pod vodou?

    I tam totiž běží život jako o závod. Na první pohled je jasné, že jde o poněkud mokrý život – což vůbec nevadí kupříkladu takovému Ropuchovi, který se nejčastěji zdržuje v Zelené tůni, schovaný za dvěma placatými kameny. Ropuchy totiž patří k obojživelníkům, kteří mohou přebývat na suchu i ve vodě, kde s oblibou přemítají, jaký je rozdíl mezi povodní a velkou vodou, kdy nastane průtrž mračen a jestli je vodní přelud snové mámení nebo nesmysl. K večeři mají ze všeho nejraději řádně vypasené mouchy a pranic jim nevadí, že po tak vydatném jídle možná trochu přiberou. Štíhlou linii si hlídají spíše vodoměrky, nemilosrdné vodní krasavice, které se od rána do večera producírují po vodní hladině a všichni ostatní na ně s úžasem hledí, včetně vodníka. K jeho nejlepším přátelům patří kapři, kteří marnivě přemítají, kolik šupin je bude stát nový oblek. A také piskoři, ale ti připlouvají zřídkakdy. Pokud se ale objeví, je to událost, která vyburcuje i nechvalně známého raka Desetiprsťáka, štiku s podivuhodným jménem Šárka Ocelová nebo mihule, které vypadají spíš jako nějaké vodní žížaly, ale nesmí se jim to říkat.

    Vítejte v Zelené tůni!

    Číst dále...
  • Malvina, Miklós: Cesta kolem světa očima dětí

    Vydal: Grada Publishing, říjen 2017, 64 stran, vhodné pro čtenáře od 7 let

    Procestuj s námi země blízké i vzdálené. Dozvíš se, jak vypadají lidé, kteří tam žijí, co dělají nejraději, jaká mají oblíbená jídla, jaké mají zvyky a tradice, která místa ve své zemi nejvíce obdivují a spoustu dalších úžasných věcí. O všem ti budou vyprávět místní kluci a holky. Budeš s nimi řešit zapeklité hádanky, učit se slovíčka a nakonec si můžeš zahrát i skvělou stolní hru!

    Číst dále...
  • Hnik, Ondřej: Můj atlas Česka

    Vydal: Albatros, září 2017, 144 stran, ilustroval Jiří Votruba, encyklopedie pro děti od 6 let

    Děti z celé republiky poskládaly atlas, podle kterého budete nejen rádi cestovat, ale i sledovat svět dětskýma očima!

    Jak byste popsali nebo nakreslili místo, kde žijete? Takové zadání dala redakce Albatrosu dětem z celé České republiky. A místa, která v atlasu najdete, nejsou ledajaká! Vydejte se na cestu s koláží plnou textů a ilustrací od dětských, ale i dospělých zkušených autorů: Ondřeje Hníka a Jiřího Votruby. Poznejte všechny krásy a kouty republiky dětskýma očima!

    Číst dále...
  • Hrubešová, Markéta: Pan Brambora a jeho kamarádi

    Vydal: Mladá fronta, srpen 2017, 144 stran, pevná vazba

    Vydejte se na plavbu s kulaťoučkým panem Bramborou a jeho kumpány - panem Rajčetem, Rošťandou Slunečnicí, paní Kukuřicí a nerozlučnou dvojkou slečnou Vanilkou a Bobem Kakaovým - a dočtěte se o tom, odkud vlastně pocházejí plodiny, se kterými se běžně setkáváme na talířích. I samotní exotičtí spolucestující budou vykulení, kam až je vítr budoucnosti zavane! A doplují až do vašich bříšek, protože součástí téhle knižní plavby jsou i recepty z plodin, se kterými se seznámíte. Kniha potěší celou rodinu - ti nejmenší najdou zalíbení v kamarádském příběhu z podpalubí, starší sourozenci se dozvědí zajímavosti z historie a rodiče či prarodiče se mohou potěšit společným kuchtěním se svými ratolestmi.

    Číst dále...
  • Pospíšilová, Zuzana: Další malované křížovky a osmisměrky pro prvňáky a druháky

    Vydal: Grada publishing, červenec 2017, 96 stran, ilustroval Drahomír Trsťan, vhodné pro děti od 7 let

    Kdo jednou přijde na chuť luštění, už nemůže přestat. Na školáčky proto čeká nový díl oblíbené knížky s další velkou porcí křížovek, osmisměrek a veselých obrázků, které si mohou vymalovat podle své fantazie. Díky zábavným úkolům si holčičky a kluci procvičí nejen čtení a psaní, ale také znalosti z prvouky, kromě toho si přirozeně obohatí slovní zásobu. Hodně zábavy!

    Číst dále...