Partneři projektu

Nedoklubko, o.s.

projekt Pohádky pro kulíšky

miminko spící v dlaniNápad na Pohádky pro kulíšky vznikl v občanském sdružení Nedoklubko z touhy pomoci předčasně narozeným a nemocným miminkům a jejich rodičům překonat co nejlépe bolestně náročné chvíle strávené v neosobním prostředí jednotek intenzivní péče. Miminka po předčasném porodu bývají i několik měsíců v inkubátorech a rodiče za nimi pouze docházejí. U skleněných bedýnek pak tráví mnoho hodin a ostýchají se na své děti promlouvat. Hlas mámy a táty je pro kulíšky nesmírně důležitou podporou a povzbuzením a pohádky pomáhají prolomit stud, dávají zapomenout, odvádějí pozornost vystrašených rodičů do konejšivého, kouzelného světa.

Vítej, kulíšku!V současné době vychází již 3. díl pohádek pro kulíšky s názvem Vítej, Kulíšku.

Připadá vám zvláštní, že se píší pohádky pro miminka, která ještě nerozumí česky? O jazyk ani tak nejde, spíš o hřejivý matčin hlas a nenapodobitelnou dikci, kterou podle výzkumů děťátko velmi dobře vnímá už v děloze. Matka čtením posílí vztah s neodonošeným miminkem, které je dočasně uzavřeno v inkubátoru. Zároveň četbou uklidňuje svou vlastní ustaranou mysl.

Druhý díl pohádek pro kulíškyHistorie právě vycházející knihy začala před třemi lety. Sdružení Nedoklubko, kde se setkávají matky předčasně narozených dětí, oslovilo Edith Holou s dotazem, jestli nezná nějaké spisovatele schopné psát pohádky. Ta zadání vyřešila po svém. Sama pohádku napsala a výsledek dala přečíst maminkám z Nedoklubka. „Přesně to bychom bývaly chtěly číst tenkrát, když se nám předčasně narodilo miminko,“ zněly motivující reakce. Edith Holá se postarala, aby maminky, které sedí u inkubátorů třeba právě teď, už měly podobné čtivo po ruce.

Měsíc na noční obloze

Po pozitivním přijetí své první pohádky psala Edith dál. „Nakonec mě napadlo sedm duhově léčivých pohádek, jak jim říkám. V každé pohádce vystupuje andělíček Barvička. Po sedm dní navštěvuje děti na neonatologické jednotce intenzivní péče a povídá si s nimi. Kniha se nakonec rozrostla ještě o druhou polovinu, kde jsou autentické vzpomínky maminek a tatínků na dobu na neoJIP, tři odborné články a aromaterapeutická pomoc pro maminky a jejich kulíšky. Také čtyři příběhy předčasně narozených dětí, které se mi podařilo získat přímo od rodičů,“ přibližuje Edith Holá rozmanitost knihy.

KulíškovánkyVlastníci elektronických čteček mají smůlu, kniha vyjde jen v klasickém formátu na papíře. „V nemocničním prostředí potřebuje rodič držet něco hřejivého v ruce. V nemocnici, kde se zachraňují životy, je už tolik techniky, že opravdová kniha s krásnými mateřskými a magickými ilustracemi bude léčit zase jiným způsobem. Přes tablet by to nebylo ono,“ přesvědčivě argumentuje Edith Holá.

Vítej, kulíšku je zajímavý počin z mnoha úhlů pohledu. Najdete v něm vážné deníkové záznamy rodičů i rozpustilé pohádky. „Celá kniha je prostě takový malý zázrak autenticity, podpory a vcítění. Taková terapeutická pomoc,“ uzavírá Edith Holá s velkou vírou v hlase.

více informací »

http://pohadky-pro-kulisky.blog.cz

Nedoklubko

Pohádky pro kulíšky

koordinátorka projektu

Edith Holá

[email protected]

[email protected]