Čtenářství v Česku

Nejlepší knihy dětem 2014/2015

Po roce opět odborníci ze SČKN (Komise pro dětskou knihu) a České sekce IBBY společně vytvořili nový katalog doporučených původních českých knih pro děti a mládež s názvem Nejlepší knihy dětem 2014/2015

Komentovaný výběr 36 titulů má pomoci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti v orientaci na knižním trhu.

Katalog sestavili naši přední odborníci na literaturu pro děti a mládež Jana Čeňková a Petr Matoušek. Jejich výběr zahrnuje první vydání původní české tvorby autorů a ilustrátorů, která vyšla od léta 2014 do poloviny září 2015. Je koncipován abecedně, obsahuje vždy stručné hodnocení díla, medailon autora a ilustrátora, přibližuje obálku knihy a přidává označení doporučené věkové hranice čtenářů. Jeho součástí je přehled oborových ocenění a adresář nakladatelů zařazených titulů.

Projekt má vlastní webové stránky www.nejlepsiknihydetem.cz

Na webových stránkách jsou v elektronické formě k nahlédnutí i ke stažení také katalogy z předchozích ročníků. Současně s webem vznikly loni i facebookové stránky. Ty mají za úkol především maximálně zkvalitnit zpětnou vazbu ve vztahu k tvůrcům a garantům projektu.

Tištěná verze katalogu je již k mání v knihkupectvích. Katalog lze také stáhnout z webu. Letošní novinkou je anglická verze katalogu, která je rovněž k dispozici na webu www.nejlepsiknihydetem.cz a směřuje k potenciálním zahraničním partnerům.

I díky nové podpoře od Nadace Miroslava Šaška a opětovné podpoře od Státního fondu kultury plánuje SČKN během celého roku uskutečnit v knihovnách po celé ČR řadu čtení autorů v katalogu obsažených. Projekt v knihovnách doplní putovní výstava knih a ilustrací. Svaz českých knihkupců a nakladatelů tak vytváří celoroční kampaň, jejímž výsledkem bude intenzivní podpora původní české literární tvorby pro děti a mládež.