Partneři projektu

Pohádky pro společné čtení

Čtení dělá divy! Vychází knížka Zakletý zámek z cyklu Pohádky pro společné čtení

S radostí oznamujeme, že tým projektu Pohádky pro společné čtení vydává novou knížku. Sbírka pohádek na motivy slovinské lidové slovesnosti vychází k Mezinárodnímu dni dětské knihy v nakladatelství Městské knihovny Polička pod záštitou hejtmana Pardubického kraje a Velvyslanectví Slovinské republiky. Knížka Zakletý zámek bude slavnostně pokřtěna na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2017 v sobotu 13. května ve 13 hodin v sále Rosteme s knihou v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti.

 

V čem je pohádková knížka Zakletý zámek jedinečná?

 Na tvorbě knížky se podíleli odborníci na dětské čtenářství.

 Kniha má exkluzivní typografickou úpravu usnadňující nácvik čtení u začínajících čtenářů.

 Vede čtenáře k porozumění textu návodnými otázkami.

 Poskytuje náměty pro společně strávené chvíle dětí s jejich dospělými.

 Nádherné obrázky rozvíjejí dětskou fantazii.

 Za odměnu po přečtení čekají děti zajímavé úkoly.

Ukázka z ústřední pohádky Zakletý zámek

… Zahrada byla překrásná, plná barev a vůní. U zpívajícího stromu stál altánek a v něm dívka objevila plno knih. Měla z nich velkou radost. Četla si v nich dlouhé hodiny a každý den prožívala nové a nové příběhy…

První čtenáři o knize píší

Kdo žije v pohádkovém světě spolu se svými dětmi, má se nač těšit!

Čtivá, originální kniha měnící věty a slova v malířský štětec, který ve vaší hlavě maluje příběh, kde o napětí a souboj dobra a zla není nouze.

Ilustrace, kterými je kniha doprovázena, příběhy rozvíjí a dávají prostor pro otevření dalších a dalších dveří fantazie.

Jana Podskalská, předsedkyně spolku pro záchranu zámku Poběžovice-Ronsberg, z. s.

Zakletý zámek už dorazil. Už se těším, jak se večer s Mikim zavrtáme pod peřinu a… a bude číst. Zatím koluje po IKONu mezi dospělákama a všichni se diví, že tam jsou i úkoly a zamyšlení nad jednotlivýma pohádkama, že to ještě neviděli. A obrázky se líbí. Nemám na to moc čas, krokodýla stejného jsem zatím nenašel.

Honza Koběrský

Autorky knihy a odborná lektorka

Alena Vorlíčková je autorkou projektu na podporu čtenářství Pohádky pro společné čtení, který se zaměřuje především na rozvoj aktivního společného čtení, kdy je kladen důraz na pozornost dítěte i dospělého. Své pohádkové dílny, publikace i odborné semináře prezentuje již osm let po celé republice, její práce je podporována prestižními kampaněmi Celé Česko čte dětem a Rosteme s knihou. Dlouhodobě se zabývá problematikou dyslexie a jiných speciálních čtenářských potřeb.

Petra Řehová se po krátké pedagogické kariéře na soukromé škole věnuje vlastní výtvarné tvorbě pod značkou U Oringle – knižní ilustrace, obrazy, firemní vizuály. kalendáře, přání, plakáty… Tvrdí, že „pokreslit a pomalovat se dá vlastně všechno“.

Lenka Krejčová se jako dětská psycholožka zabývá jak teoreticky, tak i prakticky nácvikem čtenářských dovedností u dětí, které čtení bolí. Je předsedkyní pražského DYS-centra a organizátorkou tradiční odborné konference Dyskorunka, která je věnována čtenářství a dyslexii. Lektoruje a podporuje Pohádky pro společné čtení od jejich vzniku.

 

Křest na knižním veletrhu Svět knihy 2017

Knížka Zakletý zámek bude slavnostně pokřtěna na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2017 v sobotu 13. května ve 13 hodin v sále Rosteme s knihou na pražském výstavišti. Kmotrou knížky je paní Jana Podskalská ze zámku v Poběžovicích, která byla inspirací pohádky Zakletý zámek. Následovat bude program Čtení dělá divy! Společné čtení, pohádkové úkoly, tvoření s ilustrátorkami, milí a zajímaví hosté, autogramiáda. Městská knihovna Polička bude mít na veletrhu svůj stánek, kde bude Zakletý zámek pro své čtenáře připraven ke čtení a zakoupení.

Vydání knihy podpořili

Zakletý zámek vychází pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze. Finančně knížku podpořili kromě pana hejtmana také obec Květná, město Polička, firmy Medesa a Orfast, praktičtí lékaři MUDr. Jaroslav Haman a MUDr. Karel Pávek a další.

www.zakletyzamek.cz

FB https://www.facebook.com/zakletyzamek/

více informací »

www.spolecnecteni.com

rodina v kruhu

Pohádky pro společné čtení

Mgr. Alena Vorlíčková

E-mail:

spolecnecteni@gmail.com

info@spolecnecteni.com

 

Společnečtení.cz

Pohádky pro společné čtení – zážitkový kurz akreditovaný MŠMT

V rámci Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků nyní mohou učitelé absolvovat čtyřhodinový workshop, ve kterém se seznámí s projektem na podporu dětského čtenářství Pohádky pro společné čtení, s jeho metodikou a vlastními materiály – pohádkovými sešity a pracovními listy, které jsou určeny také dětem se specifickými poruchami učení a těm, kterým čtení z různých důvodů nejde.

Podzimní novinky

Podzim 2013 je pro naše pohádky velmi úrodný. Na začátku školního roku vyšel v magazínu Bel Mondo dlouhý článek o léčivých pohádkách, v němž byla velká část věnována reportáži z vystoupení Pohádek pro společné čtení na veletrhu Svět knihy. Redaktorka Lucie Fialová mj. ve svém článku napsala:

„…Jednoduché věty, speciální typografická úprava a výrazné ilustrace – to jsou hlavní formální náležitosti Pohádek pro společné čtení. Hlavní cíl: probudit v dětech, které čtení „bolí“, zájem o knížky. „Používáme velké bezpatkové písmo a barevné pozadí, protože černá na bílé se dyslektikům špatně čte. Pro lepší orientaci v textu ještě vytučňujeme klíčová slova,“ popisuje Alena Vorlíčková. Kromě pohádek je v nich ještě návod pro rodiče, jak dětem četbu zpestřit, a výtvarné úkoly. Se svými pohádkami objíždí knihovny a školy. Myslet na děti se speciálními čtenářskými potřebami se vyplácí…“

Dva roky klíčila a rozvíjela se překrásná pohádka Zlatý cop. Vypráví o životě, který je někdy úžasný a někdy velmi krutý, vypráví o nekonečné lásce partnerské a mateřské. Už na počátku bylo jasné, že ilustrátorkou bude Petra Antonovová. Za spoustu dalších měsíců, po setkání a pohádkové dílně na veletrhu Svět knihy Praha 2013 a díky pozvání na odbornou konferenci Dyskorunka 2014 se daly události rychle do pohybu. Pohádka byla znovu přepsána a upravena, doma dorostli vnímaví první čtenáři, Petra vytvořila překrásné ilustrace a nová členka týmu, grafička Hanka Muzikářová, dotáhla vše do půvabné finální podoby. Slavnostní křest proběhne na Dyskorunce 14. 11. 2013, kde se odpoledne také uskuteční ukázková pohádková díla společného čtení s Alenou Vorlíčkovou a Jitkou Zajíčkovou.

Další významnou událostí bude vydání sbírky slovinských pohádek Kouzelná zahrada díky redakční péči pražského slovenisty Radka Nováka s předmluvou folkloristy Jaroslava Otčenáška. Je to pro nás velká pocta a radost. Také tato publikace je určena pro společné rodinné čtení a bude pokřtěna na Dyskorunce.

„Autorce Aleně Vorlíčkové se povedlo přiblížit se ve svých adaptacích velmi blízko původnímu duchu pohádek, a proto budou její texty jistě čtené a oblíbené. Dalším kladem této sbírky jsou velmi pěkné, živé a pestré ilustrace Magdy Štajnerové.“

Z předmluvy od Jaroslava Otčenáška

(V plánu nakladatelství slovinské literatury Emona servis je ještě do konce roku slovinská kuchařka s pohádkami pro společné vaření).

V prosinci by měla díky spisovatelce a skvělé organizátorce Edith Holé vyjít ještě sbírka pohádek pro nedonošeňátka a jejich rodiny. Objeví se v ní také dvě pohádky z naší dílny Vílí slzy a Vodník s ilustracemi Jitky Zajíčkové.

Do připravované druhé knihy Pohádek pro kulíšky svými texty přispěli někteří umělci: písničkáři Jan Burian, Petr Váša, Petr Nikl, Petr Linhart, Jiří Dědeček, Michal Bystrov, Marek Vojtěch, Karel Diepold, Caine, Jan Jeřábek, Marka Míková, Terezie Palková, Jana Šteflíčková, Jiří Konvrzek, Filip Pýcha, Hynek Žirovnický a Daniel Burger. Spisovatelky Daniela Fischerová, Renata Štulcová, Denisa Prošková, Alena Vorlíčková, Veronika Bendová, Květa Štrbová, Markéta Šichtařová, Tereza Matoušková, Kamila Urbanová a Edith. Slavnostní křest bude v Praze 18. prosince na koncertu písničkářů.

 

Pohádková dílna na knižním veletrhu Svět knihy 2013

Svět knihy je velkou událostí pro všechny milovníky knížek. Díky partnerství s kampaní Rosteme s knihou měly Pohádky pro společné čtení prostor pro představení svého projektu formou pohádkové dílny pro děti a jejich rodiče. Došlo také k setkání se známými i dosud neznámými příznivci slovinských lidových pohádek, které jsou určeny ke společnému předčítání v rodině. Vzácnými hosty byli slovenista Radek Novák, ilustrátorka Vendula Hegerová s nakladatelkou Hankou Jelínkovou, spisovatelka Edith Holá, autorka spřáteleného projektu Pohádky pro kulíšky, přišla i se svými dětmi, které se zapojily do programu, a další rodiny (také slovinské žijící v Praze), které už o Pohádkách pro společné čtení věděly, možná i nějací náhodní kolemjdoucí nahlédli. Příjemným překvapením bylo, že sál Rosteme s knihou pro 100 lidí byl zcela zaplněn.

Pohádkový tým reprezentovaly autorka Alena Vorlíčková, odborná lektorka, dětská psycholožka Lenka Krejčová, ilustrátorky Magda Štajnerová a Petra Antonovová. Pro návštěvníky byla připravena nová pohádka o vodníkovi z Bledu, kterou přečetla Alena Vorlíčková. V druhé části mohly děti kreslit obrázky k této pohádce nebo doplňovat pracovní listy připravené Magdou Štajnerovou, Jitkou Zajíčkovou a Petrou Antonovovou. Přihlásili se i dobrovolníci na společné čtení s Alenou Vorlíčkovou, nejdřív kluci a pak holky s nadšením četli Zlatý střevíček, Červenou krabičku a Dívku z pomeranče.

Díky tomuto počinu byly navázány nové kontakty a vznikly krásné nápady, které se snad budou postupně realizovat. Na podzim se můžeme těšit na sbírku slovinských pohádek Kouzelná zahrada, která by měla vyjít v nakladatelství Emona servis. Ukázkové pohádkové dílny pro děti, které čtení bolí, se mohou zúčastnit návštěvníci odborné konference a výstavy Dyskorunka 14. 11. 2013 v Praze. Další pozvání přicházejí z knihoven, kde se budou odehrávat přednášky, autorská čtení, pohádkové dílny.

Alena Vorlíčková, Pohádky pro společné čtení

pohádky pro společné čtení - dílna

 

Kouzlo lidových pohádek a společného čtení

 

Klasické lidové pohádky a společné povídání patřily po generace k sobě. Projekt Pohádky pro společné čtení se snaží na tuto tradici navázat a využít léčivou moc lidské pospolitosti a lidové moudrosti. Pohádky pro společné čtení jsou určeny především mladším školákům, jejich rodičům, prarodičům, starším sourozencům pro čtení doma, také pro práci ve škole, školních družinách nebo v dětských domovech. Mysleli jsme také na děti, které mají se čtením problémy a které čtení bolí. Tito malí čtenáři potřebují skutečnou podporu rodiny a velkou motivaci.

Lidové pohádky se předávaly po staletí ústně, jejich vyprávění spolu s teplem kamen vytvářelo tu správnou rodinnou (někdy trochu i tajemnou) atmosféru. Pohádky měly děti nejen bavit, ale také vychovávat. Dozvídaly se v nich, jak se chovat k rodičům, jak si vybrat životního partnera, co je v životě nejdůležitější.

Možná by se mohlo na první pohled zdát, že žijeme v jiné, moderní době a dnešní děti potřebují něco jiného. Není to ale pravda. V lidových pohádkách se objevují ty nejzákladnějšíkřižovatky lidského života a hodnoty, které se nemění ani s příchodem aut, televize, počítačů a dalších vymožeností.

Mnoho pohádek začíná smrtí matky nebo otce, což přináší dítěti největší bolest a poznamená celý jeho další život. Bohužel i dnes umírají rodiče svým dětem, rodiče se rozvádějí, do rodiny často přichází nový partner, nevlastní sourozenci. Pohádka může být útočištěm a útěchou. Jindy se musí hrdina vypořádat se svými vlastnostmi nebo křivdami, příběh ukazuje, kdo je dobrý a kdo zlý, kdo si zaslouží odměnu a kdo má být potrestán.

Pro pohádky je typické, že ukazují jasně, co je důležité. Čtenář se může ztotožnit se samou podstatou problému, který by mu jinak složitý příběh zatemnil. Pohádka všechny situace zjednoduší, její postavy jsou jasně vykresleny, podrobnosti jsou vypuštěné. Dítě, které zná dobře pohádky, rozumí, co mu vyprávějí jazykem symbolů a prostřednictvím nevšední skutečnosti. Pohádka nepřináší skutečné příběhy o opravdových lidech a zemích, přesto vede k poznání základních životních situací, které po staletí zůstávají stejné (smrt rodičů, nevraživost mezi sourozenci, závist, touha po bohatství…). Hrdinové se vydávají na cestu, která je změní a něco nového jim přinese.

Od jednoduchého začátku směřuje pohádka k fantastickým zápletkám, konec nás uvrhne opět do reality a přinese poučení. Děti, které znají dobře lidové pohádky, jsou pro reálný život lépe vybaveny než ty ostatní. I když se může zdát, že některé pohádky jsou příliš kruté a tudíž nevhodné pro malé posluchače, opak je pravdou.

Dobro a zlo v nich stojí vždy proti sobě. Pohádkové postavy jsou jednoznačné, dobré, nebo zlé, na rozdíl od skutečného života. Jasné kontrasty mezi postavami pomáhají pochopit rozdíly mravních hodnot. Malé dítě ale nepozná, co je dobré a co špatné. Proto jsou dobré bytosti bílé, krásné, hodné, chytré a ty zlé černé, ošklivé, zlé.

Zlo představují čerti, draci, čarodějnice a zpočátku v příběhu i vítězí. Hrdina musí se zlem bojovat, projít různými zkouškami, aby mohl zvítězit (a dospět). Na konci se koná slavná svatba jako oslava dobra a obřadný vstup do života dospělých.

Důležitá je role vypravěče a předčítajícího (většinou rodiče nebo prarodiče), který si s dítětem po přečtení pohádky ještě popovídá a předá svou vlastní zkušenost. Lidové pohádky vedou k přemýšlení o přírodě, o lidech a jejich chování, čtenáři a posluchači se dozví, k jakým důsledkům určité jednání vede. Díky nim mají v sobě jakýsi kompas, který jim ukazuje tu správnou cestu životem.

Takové jsou i méně známé příběhy v cyklu Pohádky pro společné čtení. Vypráví o lidských vlastnostech a skutcích, ty dobré bývají odměněny a ty špatné se někdy už nepodaří úplně napravit, stejně jako v životě. Jsou to příběhy o žárlivosti, nezištnosti, zabedněnosti, synovské lásce, nedůvěřivosti, chamtivosti, pohádky o tom, co je na světě nejdůležitější, nejkrásnější, nejvoňavější…

V pohádkových sešitech jsou připraveny náměty pro práci před samotnou četbou a po přečtení pohádky. Naším společným cílem je, aby se dítě naučilo nejen číst, ale čtenému také porozumělo, aby společně strávené chvilky přinášely potěšení všem zúčastněným, aby dítě mělo potřebu své zážitky sdílet s ostatními a získané poznatky využívalo.