Literární a čtenářské soutěže

Praha ve 100 slovech – literární soutěž

Projekt Praha město literatury zahájil soutěž, která hledá nejlepší text o Praze.

Jedná se o společnou akci Visegrádské čtyřky; v Praze, Bratislavě, Budapešti a Varšavě se od června do září 2016 budou vybírat krátké texty o daném hlavním městě, poroty vyberou ty nejlepší. Uzávěrka soutěže je 15. září 2016.

Porota, ve složení Irena Dousková, Jan Hřebejk a Viktor Preiss, vybere z obdržených textů 100 nejlepších, které budou vydány v knize kapesního formátu a rovněž jako e-kniha.

Z nejlepší stovky textů zvolí porota ještě nejlepších 12, které jako odměnu získají ilustraci ke svému textu, a to od předních českých ilustrátorů: Davida Cajthamla, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Barbory Kyškové, Galiny Miklínové, Alžběty Skálové, Honzy Smolíka, Evy Sýkorové-Pekárkové, Báry Šalamounové, Terezy Ščerbové, Václava Šlajcha a Lukáše Urbánka.

Z nejlepších dvanácti budou určena ještě první tři místa, jejichž autoři obdrží ceny. Výsledky budou oznámeny počátkem listopadu, kdy proběhne vernisáž 12 nejlepších textů a doprovodných ilustrací.

Poprvé soutěž proběhla v Santiagu de Chile v roce 2001. Na evropském kontinentě se konala dvakrát v Budapešti. Nyní je soutěž pořádána paralelně v hlavních městech Visegrádské skupiny, v Praze ji zastupuje projekt Praha město literatury, v Bratislavě Stará tržnica, ve Varšavě Respublica a v Budapešti Mindspace.

Další informace www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktivity/praha-ve-100-slovech/

Pravidla pro zasílané texty jsou následující:

Text musí být v češtině, nesmí přesáhnout 100 slov a musí se týkat Prahy. Soutěžící mohou daný text poslat pomocí online formuláře (na http://prague.in100words.eu/cs), poštou na adresu: Praha město literatury (Městská knihovna v Praze), Bělohorská 1666/56, 162 00 Praha 6-Břevnov nebo jej mohou osobně odevzdat na některé z poboček Městské knihovny v Praze.