Partneři projektu

Sdružení pro veletrhy dětské knihy v Liberci

O 6. ročníku Veletrhu dětské knihy v Liberci

„Příběhy zvířat – cesta ke knize“ – takový byl letošní titul 6. ročníku Veletrhu dětské knihy v Liberci. První návštěvníci prošli branami ve čtvrtek 27. března, poslední opustili areál Libereckých výstavních trhů v sobotu 29. března 2008. Přes třicet vystavovatelů např. Albatros, Egmont ČR, Státní pedagogické nakladatelství, Prodos, Baobab, Meander, Brio, THOVT,.a bohatý doprovodný program sem přilákaly tisíce dětí a dospělých, návštěvnost i letos překonala desetitisícovou hranici.

Veletrh i v letošním roce zaštítil ministr kultury a ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Samostatná sekce veletrhu na téma  „Můj přítel pes“ připomněla 70. výročí úmrtí spisovatele Karla Čapka a jeho všem dobře známé dílo Dášeňka, čili život štěněte. V tomto duchu se také prezentoval vstupní pavilon libereckého výstaviště, kde mohli návštěvníci shlédnout Dášeňku ve všech jejích vydaných knižních podobách nejen českých, ale i zahraničních. Dášeňka byla též hlavním hrdinou velkoformátových fotografií Šimona Pikouse a knížku návštěvníkům přiblížily i ilustrace Mgr. Ivy Vykypělové na téma pohádky „O psích zvycích“.
Festival dětské knihy, jakým se Veletrh dětské knihy snaží být, nabízel po celé tři dny kvalitní doprovodný program, určený především dětským návštěvníkům, ale ani dospělí se rozhodně nenudili. Na výběr byla autorská čtení, autogramiády, besedy s autory či ilustrátory, divadelní představení i hudební vystoupení. Děti se mohly samy zapojit do dění veletrhu ve výtvarných dílnách i u jednotlivých stánků. V pavilonu I, rozděleném na jednotlivé kóje nesoucí se v duchu konkrétní knihy, byly nabízeny výtvarné hrátky, které je vtáhly do děje příslušné knížky. Děti tak mohly vplout do světa čínských pohádek, stát se objeviteli Tutanchamonovy hrobky, či pavoučího světa.

Potřetí byla připravena soutěž o „Nejlepší knihu veletrhu“. Jednu, či více svých knih do soutěže nominovalo 14 nakladatelství. Celkem o umístění soutěžilo 31 titulů. Vystaveny byly v jedné z kójí pavilonu I a dětem je představoval lektor. Celkem anketní lístek odevzdalo 1 148 hlasujících návštěvníků, kteří určili následující pořadí knih.

1. R. Goscinny, Asterix a olympijské hry
EGMONT

2. John Topsell, Draci
C PRESS

3. Jiří Kahoun, O mašinkách
ALBATROS

4. Oldřich Růžička, Poklad kapitána Villiama Kidda
B4U Publishing

5. Elizabeth Goudgeová, Malý bílý koníček
C PRESS

Jednu z nominovaných knih získalo 31 vylosovaných účastníků soutěže.

Již tradičně byla vydána interaktivní kniha veletrhu, letos s názvem „O radosti“. Navázala na již vydané tituly „Kočka“, „Malířka“, „Vrána“, Netopýr, „Když jdu v noci“. Knížka je neprodejná, děti ji mohly získat pouze v pavilonu I, a to za předpokladu, že s ní pracovaly pod vedením lektora.

Jednou z významných akcí prvního dne veletrhu bylo slavnostní vyhlášení nominací na „Zlatou stuhu“ – cenu za nejlepší dětskou knihu roku. Nominace byly vyhlášeny ve třech hlavních sekcích a to ve výtvarné, literární a překladové. Slavnostní vyhlášení nominací proběhlo v obřadní síni liberecké radnice za účasti většiny nominovaných spisovatelů a ilustrátorů.

Další doprovodné programy probíhaly v ostatních kulturních institucích. Děti mohly navštívit divadelní a filmová představení, nebo si zpestřit literární den návštěvou Zoologické zahrady, případně výstavou v Libereckém muzeu či programem „Kniha především“ v Oblastní galerii. V rámci konání 6. ročníku veletrhu, byla uspořádána výstava paní Hany Hančové – „Kresby“ v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech.

Do těchto aktivit se zapojila také Krajská vědecká knihovna v Liberci. Od 1. března si zde návštěvníci mohli prohlédnout výstavu Klubu ilustrátorů dětské knihy „To nejlepší z ilustrace 2007“, která představovala současnou dětskou ilustraci a samozřejmě nominovaná díla na Zlatou stuhu. Výstava byla v době konání Veletrhu přesunuta na výstaviště.

Současně probíhal v Krajské vědecké knihovně dvoudenní seminář „Současnost literatury pro děti a mládež“, připravený ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

Křest zvukové knihy, který se rovněž odehrává v rámci konání Veletrhu dětské knihy, proběhl v obřadní síni liberecké radnice v pátek 28. 3.. Pokřtil ji primátor ing. Jiří Kittner společně s náměstkem primátora Ing. Ondřejem Červinkou, kmotrem zvukové knihy se stala samotná autorka knihy Alena Ježková.

Cílem projektu i nadále zůstává propagace dětské knihy a podpora dětského čtenářství.

 

více informací »

liberec.jpg

 

ww.veletrhdetskeknihy.cz

e-mail:
[email protected]

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Sdružení pro veletrhy dětské knihy v Liberci
Táňa Kuželková
Rumjancevova 1362/1, 46053 Liberec 1
Tel.: 420 412 111