Čtenářství v Česku

Státní cena za literaturu 2015 pro Pavla Šruta

Pavel Šrut se stal držitelem Státní ceny za literaturu 2015.

Kromě tvorby pro dospělé vyniká autor také knížkami pro děti, které vydává u svého kmenového nakladatelství Paseka. To se rozhodlo pogratulovat autorovi vydáním rovnou dvou jeho klasických děl, z čehož můžou mít radost i všechny děti a jejich rodiče!

3. listopadu se do knihkupectví vrátí legendární dílo Hlemýžď Čilišnek, které Šrut vytvořil společně s Jiřím Šalamounem. "Rozhodli jsme se vydat tuto knížku znova jako poctu autorům, jejichž kvality se léty mnohokrát potvrdily. Šrut a Šalamoun, to nejsou jen Lichožrouti a Maxipes Fík. Zároveň je to náš dárek letošním jubilantům: Pavel Šrut oslavil 75. narozeniny, Jiří Šalamoun 80. narozeniny. Hlemýždě Čilišneka vypravil pro novou generaci uznávaný knižní grafik a také blízký Šalamounův přítel Luboš Drtina."

Další lahůdkou bude k 20. listopadu krabice, v níž začínající lichožroutologové najdou všechny díly slavné trilogie, tedy Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy. Podobu krabice samozřejmě vytvořila ilustrátorka Galina Miklínová, která zároveň pilně pracuje na celovečerní animované verzi Lichožroutů, která přijde do kin na podzim 2016.

obálka knížky pro děti od Pavla Šruta - Hlemýžď ČilišnekHlemýžď Čilišnek

Svatý Jiří na obrázku píchá draka do ocásku… známé verše, které si všichni pamatujeme, ale hůře je dokážeme zařadit. V téhle knížce je najdete na straně 76.

Začátkem osmdesátých let svedl „knižní Pán Bůh“ dohromady dva špičkové autory. Pavel Šrut (*1940) už měl v té době za sebou několik sbírek poezie a víc než desítku knížek pro děti. Jeho písňové texty a zhudebněné básně se dostávaly do repertoáru kvalitních českých muzikantů – od Vladimíra Mišíka, přes Jana Skoumala, Michala Prokopa k C&K Vocalu, Heleně Arnetové a Luboši Pospíšilovi. Jiří Šalamoun (*1935) měl zatím na kontě na 60 ilustrovaných knih, desítky barevných litografií, úctyhodné množství filmových plakátů a kolem desítky animovaných filmů včetně vícedílných večerníčkových sérií o Maxipsu Fíkovi. Sešli se dva inteligentní tvůrci, jež spojoval nejen specifický humor, zájem o nonsensovou poezii a příkladná píle, ale taky pozice, kterou zaujímali každý ve svém oboru – stáli stranou hlavního proudu, oba platili za nezpochybnitelné mistry, jejichž nové práce byly vždy zasvěceným publikem vítány a oceňovány. Jistě mají společného mnohem víc, neboť si jsou nejen pohledem na svět dodnes blízcí také lidsky.

Hlemýžď Čilišnek se stal legendou, jeho první vydání je nesnadno dostupným sběratelským kouskem. Rozhodli jsme se vydat tuto oblíbenou knížku znova jako poctu povedenému dílu a jako poctu autorům, jejichž kvality se léty mnohokrát potvrdily.

Pavel Šrut, Jiří Šalamoun: Hlemýžď Čilišnek

96 stran, 249 korun