Co se děje

Včelka.cz – Interaktivní výuka čtení do škol a tříd

Online aplikace Včelka dosud sloužila jako tzv. osobní trenér čtení, který automaticky diagnostikuje problémové oblasti čtení dítěte a následně navrhuje vhodná zábavná a zároveň odborná cvičení. Tvůrci nyní dokončili přípravy speciální učitelské sekce pro použití Včelky přímo ve vyučování na základní škole a přináší tak čtenářské dílny do výuky a rozvíjí čtenářskou gramotnost.

Aplikace získala řadu ocenění v ČR i v zahraničí (např. Cenu České inovace za společenskou prospěšnost) a za krátkou dobu získala nadšené ohlasy od rodičů i speciálních pedagogů.

„Společně s pedagogy v 1.-3. třídě jsme přes léto upravili existující cvičení tak, aby je bylo možné promítat na projektor nebo interaktivní tabuli a používat i pro práci ve skupině. Učitel tak má možnost během pár vteřin vygenerovat zábavné interaktivní cvičení přesně na aktuálně probíranou problematiku jako např. slova s předložkami, slova s bě, pě, vě, rozslabikování slov, genetickou metodu čtení atd. Úplně nově pak máme i procvičování psaní, například měkčení a dokonce i čtení s porozuměním“ vysvětluje vznik nové sekce spoluzakladatel projektu Michal Zwinger.

Tato cvičení jsou díky využití obrázků a zvuků nejen velmi přínosná a zábavná, ale zároveň také učiteli šetří čas s přípravou. Jsou generována počítačem při každém spuštění, takže lze procvičovat danou oblast libovolně dlouho dle potřeby, aniž by učiteli došla zásoba materiálů.

„Kromě skupinových cvičení samozřejmě stále zůstává možnost využití aplikace Včelka školními speciálními pedagogy i pro individuální trénink čtení pro děti s dyslexií nebo jinými obtížemi se čtením. “ doplňuje Zwinger.

 

Učitelé mají možnost aplikaci Včelka zdarma vyzkoušet pomocí následujícího postupu:

1. Zadejte do prohlížeče www.vcelka.cz

2. Klikněte na tlačítko Začněte zde

3. Klikněte na tlačítko Zaregistujte se

4. Vyplňte jednoduchý registrační formulář

5. Na další obrazovce zvolte možnost Žáci ve škole (jsem učitel)

6. Následujte instrukce na obrazovce až do momentu, kde se objeví obrázek s nápisem Cvičení do třídy. Klikněte na obrázek.

7. Na obrazovce je nyní speciální seznam cvičení přizpůsobený práci ve třídě. Můžete zkoušet libovolná cvičení s různým nastavením a ověřit si, jak zapadají do Vašeho stylu výuky.

Do konce září 2015 je možné využít zvýhodněné ceny pro nákup školní licence.

Více informací na www.vcelka.cz/skoly