Čtenářství v Česku

Večerní tátové aneb Knížka jako pojistka kontaktu s dětmi

Jeden dost pracovně vytížený táta se mne ptal na radu: "Večer přijdu domů nejdřív v šest. Děti se na mne těší, já na ně, ale po večeři už se tak leda umyjí a jdou spát... Co s nimi ještě můžu stihnout?" Rada byla jednoduchá: "Číst jim na dobrou noc." Protože takové čtení má hned několik dobrých důsledků pro všechny zúčastněné.

Čas před usnutím je psychologicky vzato hodně důležitý, protože ukončuje cyklus dne: děti zpomalují vnitřní i vnější běh, zklidňují se a (dříve či později) se vydají do spánku načerpat síly. Dobrá knížka a tátův hlas můžou ten dojezd zpříjemnit. Pokud se z večerního čtení stane zvyk, tím lépe, protože vznikne rituál, který přináší všem zúčastněným jistotu, že se přece jen potkají a něco málo spolu ještě zažijí. A to něco je navíc milé a intimní.

Samozřejmě, tátové mohou číst dětem i v jinou denní dobu. Dokonce by měli, protože zatím za maminkami a prarodiči ve statistikách zaostávají. A přitom je jejich role ve vývoji dětí i dětské čtenářské gramotnosti nezastupitelná. Je například pravděpodobné, že kdyby synové viděli své otce častěji číst, častěji by dávali přednost knize před počítačovými hrami.

Táta ale není jen čtenářský vzor. Je to člověk, který by měl být svým potomkům nablízku. A čtení je víc než dobrá záminka.

Martin Jára, psycholog, Liga otevřených mužů

7 zpráv pro táty, kteří chtějí číst dětem

3 proč

Jste kamarádem: děti si s vámi zažijí (aspoň ve fantazii) pořádná dobrodružství

Jste vzorem: děti (a zejména synové) díky vám získají ke čtení pozitivní vztah

Jste učitelem: děti se leccos dozvědí o světě a budou v tom chtít pokračovat i ve škole

 

3 jak

Vraťte se ke knížce svého dětství: předáte něco, co je pro vás důležité

Čtení občas přerušte a ptejte se na jednání postav příběhu: zjistíte něco o dětech i o sobě

Zvykněte si číst dětem před spaním: vyvážíte čas, kdy jim přes den chybíte

 

1 bonus

Čtení dětem potěší: kdy jindy vás ochotně a pozorně poslouchají 🙂