Čtenářství v Česku

Výsledky ankety „SUK – Čteme všichni“

Ve čtvrtek 10. dubna 2014 proběhlo v Památníku národního písemnictví na Strahově vyhlášení výsledků 21. ročníku celostátní ankety „SUK – Čteme všichni“, která je součástí oslav Mezinárodního dne dětské knihy (2. dubna – výročí narození Hanse Christiana Andersena).

Do ankety o nejoblíbenější knížku pro děti vydanou v uplynulém roce se zapojilo téměř tři tisíce mladých čtenářů. Ceny byly předány za přítomnosti spisovatelů, ilustrátorů a zástupců dětských čtenářů z celé republiky. Zároveň byly uděleny Ceny učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, Ceny knihovníků a Cena Noci s Andersenem. Na závěr se uskutečnila velká autogramiáda oceněných tvůrců českých knih pro děti.

Akci „SUK – Čteme všichni“ pořádalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven. Tato akce je jedinou celostátní anketou, která reflektuje novinky v oblasti literatury pro děti a mládež.

 

Výsledky ankety SUK – Čteme všichni:

CENA DĚTÍ:

1.místo: Jeff Kinney: Deník malého poseroutky 7 : Páté kolo u vozu (CooBoo)

2.místo: Pavel Šrut: Lichožrouti navždy / ilustrovala Galina Miklínová (Paseka)

3.místo: Jiří Žáček: Krysáci jsou zase spolu / ilustroval Ivan Mraček (Česká televize)

CENA KNIHOVNÍKŮ KLUBU DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP:

1.místo: Eva Papoušková: Kosprd a Telecí / ilustrovala Galina Miklínová (Albatros)

2.místo: Klára Smolíková: Řemesla / ilustroval Honza Smolík (Albatros) 3.místo : Renáta Fučíková: Ludmila, Václav a Boleslav (Práh)

 

CENA UČITELŮ ZA PŘÍNOS K ROZVOJI DĚTSKÉHO ČTENÁŘSTVÍ (uděluje porota učitelů bez rozlišení pořadí):

*Václav Cílek: Krajiny Domova / ilustrovala Renáta Fučíková (Albatros) *Petra Dvořáková: Julie mezi slovy / ilustrovala Katarína Gasko (Host) *Daniela Krolupperová: O´Bluda / ilustrovala Barbora Kyšková (Mladá Fronta) *Anna Novotná: Kdo jinému jámu kopá / ilustroval Jiří Votruba (Práh) *Václav Vokolek: Lovci záhad: tajemství hradů a zřícenin / ilustrovala Tereza Tydlitátová (Neo Media Publishing)

 

CENA NOCI S ANDERSENEM

(udělují děti, které nocovaly v knihovnách při Noci s Andersenem):

 

Petr Morkes: Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce (Morkes)

 

Více na webu www.npmk.cz