Čtenářství v Česku

Zlatý tucet

2. září 2014

Nakladatelství Albatros připravilo pro své čtenáře unikátní sbírku dvanácti nejoblíbenějších dětských knih.

Do ankety se zapojily stovky významných osobností z oblasti kultury, médií a veřejné sféry, které hlasovaly o knížky, jež jim v dětství přinesly největší radost; o knížky, které by zařadily do knihovničky svého srdce. Všech dvanáct vítězných knih vydá Albatros s barevnými hřbety, se zlatou stuhou a logem Zlatý tucet v upraveném vydání do konce roku.

Zlatý tucet vítězných knih reprezentuje českou i zahraniční klasiku; knihy, které děti provází od nejútlejšího věku až téměř k dospělosti. V kolekci Zlatý tucet vyjdou během čtyř měsíců opravdové skvosty dětské literatury. Prvním románem sběratelské kolekce je Robinson Crusoe Daniela Defoea, následovat budou tituly Dášeňka, Pohádky K. J. Erbena, Bílý tesák, Tajuplný ostrov, Děti z Bullerbynu, Kubula a Kuba Kubikula, Dobrodružství Toma Sawyera, Mikeš, Vinnetou, Luisa a Lotka, Pohádky Boženy Němcové. Nakladatelství Albatros nabízí prostřednictvím kolekce Zlatý tucet rodičům výběr těch nejlepších a zároveň mnoha generacemi prověřených knih, které děti potěší a neměly by chybět v knihovničce žádného malého čtenáře.

„Během dětství si tvoříme pevné pouto k světům plným fantazie, dobrodružství, napětí a přátelství, které nás provází životem. A právě to bylo cílem této ankety – připomenout nám všem, že dětské knihy a čtenářství jsou nejen základem vzdělání, ale také zásadním faktorem při utváření osobnosti a žebříčku hodnot,“ říká Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros.

Do hlasování v anketě Zlatý tucet se zapojily stovky významných osobností – nejvzácnější dětskou knihou herce a hudebníka Vojty Dyka jsou Mikulášovy patálie, literární kritik Pavel Mandys si v dětství zamiloval knihy Bylo nás pět a Fimfárum, herečka Nela Boudová se ráda vrací k Malému princi a režisér Zdeněk Zelenka nedá dopustit na dílo Julese Verna. Vzpomínky vybraných osobností, které v anketě hlasovaly o nejoblíbenější knihy svého dětství, naleznete zde.

Portál české literatury, czechlit.cz