Čtenářství v Česku

Češi svým dětem čtou – hlavně před spaním

Většina rodičů (86 %) v České republice čte dětem knihy před spaním - 52 % pravidleně a 36 % občas.

Tuto povzbuzující informaci přinesl výzkum agentury STEM/MARK, který realizovala v březnu 2015. Jsou to spíše maminky (69 %), kdo čte knížky dětem nejčastěji, tátové se podílejí mnohem méně (16 %).

Rodiče si moc dobře uvědomují, že čtení rozvíjí slovní zásobu a řeč malých dětí, že společné čtení upevňuje vazby v rodině. Někteří čtou dětem, aby se jejich děti naučily mít knihy rády, pro jiné představuje čtení uspávací rituál. V některých rodinách je to prostě radost pro všechny zúčastněné, jak odpovídají respondenti výzkumu.

Češi si rozhodně nemyslí, že by čtení bylo přežitek. Souhlasí ale, že kniha má mnoho konkurenčních aktivit, které lákají dětskou pozornost. I proto jsou kampaně a projekty na podporu čtení důležité. Je potřeba především mladým lidem ukázat, že knížky se vyrovnají i jiným dnes dostupným zajímavým věcem.

I tento výzkum potvrdil, že pro vytvoření vztahu ke knížkám a čtení je zásadní rodina. Vášnivým čtenářům v dětství pravidelně četli, naopak nečtenáři tuto zkušenost častěji postrádají. Čtenářství se předává z generace na generaci40 procentům rodičů, kteří čtou svým dětem každý den, jejich rodiče také pravidelně četli. Velmi zajímavý je pohled na čtenářství v historickém kontextu. Dnešní mládeži (18 – 29 let) bylo pravidelně čteno  téměř v polovině případů, ale starším lidem (60 – 65 let) doma četli jen ze čtvrtiny.

Nejraději si čteme v klidu domova, v posteli, než jdeme spát, muži navíc ke čtení využívají i čas na toaletě…podívejte se na podrobné výsledky a grafy z výzkumu zde.