Co se děje v knihovnách

 • Současnost literatury pro děti a mládež 2020 – konference

  V Krajské vědecké knihovně v Liberci ve dnech 22. a 23. října 2020 proběhne konference pro knihovníky o současné literatuře pro děti a mládež.

  Letošní ročník bude věnován poezii pro menší i větší. Jak bylo zvykem v posledních ročnících konference, první den je věnován odborným přednáškám k tématu, druhý den pak praktickým workshopům. Více informací a možnost přihlášení můžete najít zde.

  ¨

  Číst dále...
 • Výstava KOMenský v KOMiksu

  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vás zve na výstavu KOMenský v KOMiksu, která se koná od 31. 1. 2020 do 31. 12. 2020 v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského, Valdštejnská 161/20, Praha 1.

  Od roku 2021 bude výstava zapůjčena dalším vystavovatelům. Na podzim 2020 by měla na základě výstavy vyjít kniha paní Kláry Smolíkové. Vznikne tak zajímavý celek knihy, výstavy a doprovodného programu, který by od roku 2021 měl být volně k použití.

  Podívejte se na reportáž o připravované výstavě na webu české televize.

  Číst dále...
 • 27. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež SUK – čteme všichni 2019

  Pojďte hlasovat!

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského letos vyhlašuje již 27. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež. Cílem je ohodnotit kvalitní literaturu pro děti a mláděž, která vyšla v uplynulém roce.

  Číst dále...
 • AKCE ZRUŠENA – 10. ročník soutěžní přehlídky OKnA

  Krajská vědecká knihovna v Liberci společně s Klubem dětských knihoven SKIP vás srdečně zvou na 10. ročník soutěžní přehlídky OKnA (O Knihovnických Aktivitách), která se bude konat 15. a 16. dubna 2020 v Krajské VK Liberec.

  Téma letošní přehlídky nese název "Příroda potřebuje i tebe", a je určena žákům 1. stupně základních škol.

  Přihlásit se můžete na: https://1url.cz/@OKna2020 a to nejpozději do 23. 2. 2020.

  Číst dále...
 • Konference současné literatury

  Krajská vědecká knihovna v Liberce srdečně zve na konferenci s tématem Současnost literatury pro děti a mládež 2020. Akce se uskuteční ve dnech 18. 3. a 19. 3. 2020 v Krajské vědecké knihovně Liberec.

  Tento ročník bude věnován poezii pro menší i větší.

  Více informací a možnost přihlásit se viz odkaz: http://bit.ly/konference2020.

  Číst dále...
 • Březen – měsíc čtenářů

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje JEDENÁCTÝ ROČNÍK akce Březen - měsíc čtenářů, na kterou zve širokou veřejnost.

  Cílem této akce je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět: ANO, ČTEME A JE NÁS HODNĚ!

  V rámci této akce si každá knihovna nachystá speciální program.

  Bližší informace najdete zde.

  Číst dále...
 • Workshop – Jak na čtenářskou dílnu

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského zve na pravidelný workshop "Jak na čtenářskou dílnu" pro školní knihovníky, knihovníky dětských oddělení, vyučující v MŠ a ZŠ a vedoucí čtenářských klubů.

  Akce se koná dne 13. 1. 2019 od 14:30 do 15:30. Téma workshopu bude "Současná knižní tvorba pro děti ve výtvarné výchově pro 2. stupeň." Jak použít současnou beletrii i naučnou literaturu pro děti a mládež s tématem výtvarné umění ve výuce nejen estetických předmětů.

  Místo konání: Pedagogická knihovna J. A. K., Jeruzalémská 12, Praha 1.

  Je nutné provést rezervaci na email [email protected]. Program je zdarma.

  Číst dále...
 • Den pro dětskou knihu 2019

  30. listopadu 2019 se po celé republice ve veřejných knihovnách uskuteční DEN PRO DĚTSKOU KNIHU.

  Protože v roce 2019 slaví Batman své kulaté osmdesáté výročí, bylo vybráno téma Superhrdinů! Pro Den pro dětskou knihu jsou připraveny pracovní listy, které zachycují hned několik superhrdinských témat z komiksů, které vychází pod značkou CREW KIDS.

  Čtenáři si tak budou moci vyplnit Průkaz superhrdiny nebo Padouchovu legitku, navrhnout superhrdinský oblek, domyslet superhrdinský komiks anebo vyluštit jména DC Superhrdinek. Jako bonus budou k dipozici i speciální vystřihovánky -masku samotného Batmana a Harley Quinn!

  Těšit se můžete i na soutěž o komiksy. A jaká budou pravidla soutěže? No přeci superhrdinská!

  Číst dále...
 • Noc s Andersenem 2020

  Noc s Andersenem po dvacáté!

  27. března 2020.

  "Zdá se neskutečné, že Noc s Andersenem je dvacetiletá! Ale co se divím, sama přes dvacet let jezdím na besedy se čtenáři. Noční čtení v knihovnách a školách během noci, která už názvem vybízí k setkání s velkým pohádkářem, patří k těm, na která se nezapomíná. Vědomí, že ve stejnou chvíli společně čtou a vyprávějí si o knihách tisíce lidí po celé republice, a dokonce i na mnoha místech v zahraničí, přináší nádherný pocit sounáležitosti s obrovskou rodinou čtenářů. Číst pro mě znamená prožívat stovky, tisíce životů. Každou přečtenou knihou jsme o zkušenost, pocit či zážitek bohatší. A během Noci s Andersenem jsme si pomocí příběhů ještě všichni o trochu blíž.

  Číst dále...
 • Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství VIII.

  Městská knihovna v Přerově ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a za finanční podpory SKIP ČR a Ministerstva kultury ČR, si vás dovoluje pozvat na 8. ročník odborného semináře.

  Seminář se uskuteční ve středu 13. listopadu 2019 od 9:00 do 15:00 hodin v zasedací místnosti Magistrátu města Přerova, Smetanova 7 (dvorní trakt).

  Seminář je určen pro knihovníky, pedagogické pracovníky s aprobací český jazyk a literatura, popř. dějepis, studenty středních a vysokých pedagogických škol.

  Počet účastníků je omezen na 80 osob.

  Číst dále...