Naučné knihy

 • Ležák, Zdeněk: Marie Terezie a její Habsburkové

  Vydal: Edika - Albatros Media, květen 2017, 160 stran, komiks - dětská naučná edice, vhodné pro čtenáře od 9 let

  Poznejte českou panovnici v netradičním komiksovém zpracování.

  Dobře vládnout nemusí jen muži. A já jsem jediná žena, která kdy usedla na český trůn. Od dětství jsem se připravovala, že budu královnou. Přesvědčila jsem všechny, kteří o mně pochybovali, že na to mám. Stálo mě to nemalé úsilí, ale stálo to za to! Bojovala jsem jako lvice, abych ubránila svoje území a získala další. Změnila jsem jednou provždy zavedené pořádky. To já jsem přepisovala dějiny! Jsem Marie Terezie.

  Číst dále...
 • Němeček, Tomáš: Tomáš Garrigue Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora

  Vydal: Mladá fronta, Edice VELIKÁNI DO KAPSY, 128 stran, flexovazba, komiks

  První prezident samostatného Československa působí na všech fotografiích velice vážně. Však také vykonal velice vážné a pro naši vlast velice zásadní věci. Leckdo ale možná neví, že jako student byl pěkné kvítko – provokoval učitele a na školníka vzal jednou dokonce pohrabáč! A že se vedou klepy o tom, kdo byl jeho otec. A že nejdřív zkoušel být zámečníkem (což ho nebavilo) a kovářem (což ho bavilo). Dál už prozrazovat nebudeme. Všechno se dozvíte ve třetím díle edice Velikáni do kapsy a průvodci vám budou Masarykova dcera Alice, básník Viktor Dyk, jedna chytrá holka a jeden pes.

  Číst dále...
 • Věda, to je brnkačka

  Vydal: Mladá fronta, únor 2017, 96 stran, brožovaná vazba

  Desítky experimentů, které vás chytnou a nepustí!

  Chcete-li se stát vědcem, nepotřebujete k tomu zkumavky přetékající různobarevnými tekutinami, spletité hadičky přístrojů ani speciální laboratoř. Tahle knížka vám ukáže, jak si vystačit s málem, a přesto dokázat velké věci.

  Je prakticky rozdělena na několik oblastí (pohyb a síla; matematika; Země a vesmír; světlo; hmota; zvuk; elektřina a magnetismus), její zadní část pak představuje jakousi přenosnou laboratoř – tvoří ji stránky, které můžete trhat,

  stříhat, cákat na ně, abyste viděli, jak vypadá věda v akci. Vaším úkolem je zkrátka bedlivě sledovat okolní svět, dávat pozor a klást si otázky. Přesvědčte se na vlastní kůži, že je věda brnkačka!

  Číst dále...
 • Chajda, Radek; Teslíková, K.: Úžasný svět techniky U6 – Od šroubku k lokomotivě

  Vydal: Edice ČT - Albatros media, únor 2017, 120 stran, ilustrovala E. Gargašová, pro děti od 8 let

  Nebojte se techniky, nekouše! V knížce, která vznikla podle oblíbeného TV pořadu, naopak zjistíte, že je to velká zábava! „Ligu výjimečných mozků\" pro zvídavé založil a buduje geniální pan Továrník za asistence svého pomocníka Ducháčka a robota Adveeho a i vy se můžete stát jejími členy. Pusťte se do čtení a konstrukcí opravdu vychytaných vynálezů a luštění záludných kvízů. Najdete zde i opravdu nepostradatelné taháky!

  Číst dále...
 • Rissmna, Rebecca: Jóga pro tebe

  Vydal: Fragment, únor 2017, 64 stran, pro čtenáře od jedenácti let

  Někdy je náročné zvládat školu, úkoly, koníčky, přátele. Cvičení jógy ti pomůže ujasnit si své cíle a stát se silnou a sebevědomou osobností. Chceš být klidnější, silnější a šťastnější? Začni cvičit jógu a jistě se ti to podaří...

  Pokud se cvičením začínáš, bude pro tebe tato kniha užitečným pomocníkem. Dozvíš se, v čem jóga spočívá a jaký je její přínos pro tvé tělo i duši. Krok za krokem se naučíš cvičit jednotlivé jógové polohy, takzvané ásany. Některé tě nabijí energií, jiné tě naopak zklidní a zbaví stresu a napětí. Nechybí rady na správné dýchání a návod na jednoduché meditační techniky.

  Číst dále...
 • Hodgeová, Susie: Proč je v umění tolik nahých lidí?

  Vydal: Euromedia Group - Knižní klub, leden 2017, 96 stran, vázaná knížka pro starší děti a mladé čtenáře

  Jak to že, lidé ve starověkém Řecku a Římě vypadali všichni tak krásně? A proč jsou všichni nazí!? Proč se ve středověku malovalo všechno naplocho? Proč obraz potřebuje rám? Je opravdu potřeba tolik ovoce, když chci malovat zátiší?! Proč malují impresionisté všechno tak rozmazaně? Proč zrovna van Goghovy Slunečnice patří k nejdražším obrazům na světě, když jsou to jen slunečnice?!

  Praktická publikace přivádí starší děti a mladé čtenáře k umění vtipnou formou a učí je, jak se mohou na umění dívat a jak je interpretovat; přibližuje přitom významné směry v umění od samých jeho počátků - od jeskynních maleb až po tvorbu moderní a postmoderní. Autorka prostřednictvím nejvýznamnějších děl světového výtvarného dědictví klade humorné otázky a přináší odpovědi, které přivádějí děti k podstatě ikonických děl i jednotlivých výtvarných žánrů a objasňují záměry umělců.

  Číst dále...
 • Gardner, Martin: Jakou barvu má medvěd?

  Vydal: Portál, leden 2017, 176 stran, brožovaná vazba

  Výběr 65 neokoukaných logických úkolů a matematických hádanek.

  Matematik Martin Gardner psal přes 25 let sloupky matematických her do prestižního časopisu Scientific American – vždy se snažil ukázat nový a neokoukaný problém a jeho řešení. Kniha, která patří k nejoceňovanějším ve svém oboru, obsahuje výběr nejlepších matematických hádanek a logických úkolů, které potrápí mozkové závity, rozšíří možnosti uvažování a poučí o matematických a logických postupech. Součástí knihy jsou komentovaná řešení.

  Číst dále...
 • Kocourek J; Podhorský, M.: Stará řemesla

  Vydal: Rubico, leden 2017, 128 stran, vázaná

  Více než 450 fotografií a poutavý text vás seznámí se starými řemesly, která nyní známe většinou už jen z muzeí.

  Dozvíte se, jak byla řemesla organizovaná, co byla bratrstva, mistři, tovaryši, učedníci, jak složité byly cechovní zkoušky nebo jaká měli řemeslníci privilegia i povinnosti.

  V popisu jednotlivých řemesel se dočtete, jak se řemeslníkům žilo, jaké vážnosti se jim dostalo a co potřebovali ke své živnosti. V této knize je představeno 18 živností, např. lékárenství, cihlářství, rukavičkářství, mýdlařství, …

  Číst dále...