Čtenářství v Česku

Zlatá stuha 2015 – nominace

Prestižní cena Zlatá stuha může být jedním z ukazatelů kvality literatury pro děti a mládež, o kterou se mohou opřít rodiče i učitelé při výběru kvalitních knih pro děti. Každoročně je udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce.

29. dubna byly vyhlášeny nominované tituly, které si můžete prohlédnout dále, laureáti budou oznámeni 26. května 2015 od 18 h na Novoměstské radnici, kde probíhá výstava ilustrací z nominovaných knih. Se Zlatou stuhou se budete moci setkat také na veletrhu Svět knihy Praha 2015 (14. - 17. 5. 2015).

Letos se odborné porotě sešlo k posouzení na 150 přihlášených knih, z nichž byly vybrány tituly nominované na cenu Zlatá stuha v několika kategoriích. Jak se již při zběžném prvním pohledu někteří z nich vyjádřili, nebude to jednoduché. V posledních několika letech totiž – a to je zpráva více než výborná – vychází na českém trhu stále větší množství kvalitní dětské literatury. Vybrat tedy mezi všemi těmito tituly oněch pár „vyvolených“ je veliká odpovědnost a mnohdy také předmět vášnivých debat.

Poroty jednotlivých částí:

Literární část: Alice Košková (Sukova studijní knihovna při NPMK), Jana Sladová (Katedra českého jazyka a literatury PdF UP), Iva Procházková (spisovatelka)

Výtvarná část: František Skála ml. (malíř a ilustrátor), Lenka Vybíralová (ilustrátorka), Vojtěch Domlátil (ilustrátor a vysokoškolský pedagog)

Překladová část: Jana Jašová (překladatelka a redaktorka), Michal Kolezsar (redaktor), Viola Somogyi (překladatelka a redaktorka)

Komiksová část: Barbara Šalamounová (výtvarnice a vysokoškolská pedagožka), Richard Podaný (překladatel), Tomáš Chlud (výtvarník a autor komiksů)

 

Nominace Zlatá Stuha 2015