- Knihovna roku 2019
Ministr kultury Lubomír Zaorálek předal v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2019“. Knihovnou roku 2019 v kategorii „základní knihovna“ se stala Místní knihovna Větrný Jeníkov z kraje Vysočina. Zvláštní ocenění získaly Obecní knihovna Lomnice z Karlovarského kraje a Místní knihovna ve Svijanech z Libereckého kraje.
Číst dále... - Týden knihoven 2019
V letošním roce proběhne ve dnech 30.září – 6. října 23. ročník Týdne knihoven! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), letos ve spolupráci se spolkem Wikimedia.
Návštěvníci knihoven se mohou těšit na spoustu speciálních pořadů, přednášek, besed i soutěží.
Číst dále... - Profese knihovník – Dětský čtenář
Dne 20. 6. 2019 se v Regionální knihovně Karviná koná mezinárodní odborná konference Profese knihovník – Dětský čtenář.
Odborníci z Polska, Slovenska a Česka budou přednášet na odborná témata: výzkum dětského čtenářství, problematika dětského čtenářství, představení knihovníka v knihovně pro děti a mládež z pohledu Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací.
Číst dále... - Plakát a jiný knihovní art
Městská knihovna Dobříš pořádá dvoudenní výtvarnou dílnu PLAKÁT A JINÝ KNIHOVNÍ ART pod vedením akademického malíře a výtvarníka Mira Pograna. Dílna se bude konat ve dnech 24.-25. května 2019 a témata jsou:
1. Výtvarná propagace knihovny ( výtv. plakát, pozvánka, banner, práce s textem...)
2. Jak využívat staré vyřazené knihy? (výtvarný objekt, socha, poutač...)
Číst dále... - Noc s Andersenem 2019
Pohádkové noční dobrodružství proběhne v pátek 29. března 2019.
19. ročník akce k podpoře dětského čtení pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Jen jednou za rok mohou malá mořská víla, ošklivé káčátko i statečný cínový vojáček opustit stránky knih a spolu s dětmi prožít před Mezinárodním dnem dětské knihy noční pohádkové dobrodružství, které připravují v mnoha obecních, místních, městských, krajských, školních, vysokoškolských či věděckých knihovnách, ale také ve školách, dětských domovech, divadlech, muzeích, v Českých školách bez hranic, v českých krajanských spolcích a dalších institucích napříč celým světem...podívejte se, kam to máte nejblíže vy.
Číst dále... - Březen – měsíc čtenářů 2019
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje DESÁTÝ ROČNÍK akce Březen - měsíc čtenářů.
Více než 400 knihoven po celé ČR chystá zajímavý doprovodný program.
Podle loňského průzkumu čtenářství se opět prokázalo, že ženy čtou daleko více než muži a knihovny chtějí muže ve čtenářství podpořit! V průběhu března 2019 budou vybráni ČTENÁŘI ROKU MUŽI se zajímavým "čtenářským příběhem" nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2019.
Číst dále... - Současná literatura pro děti a mládež – akreditovaný kurz
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského pořádá v úterý 2. dubna 2019 akreditovaný kurz Současná literatura pro děti a mládež.
Přednášející: PhDr. Jana Čeňková, Mgr. Alice Košková.
Kurz je určen primárně pro učitele, ale mohou se přihlásit i knihovníci. Kurz se bude konat v budově Pedagogické knihovny, Jeruzalémská 12, Praha 1
Číst dále... - „Dětský knihomol 2018“ – „Suk – čteme všichni“
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje 26. ročník ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v uplynulém roce „Dětský knihomol 2018“ – „Suk – čteme všichni“.
Knihovníci a dětští čtenáři mohou hlasovat do 22. března 2019, slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 11. dubna 2019 v prostorách Českého muzea hudby v Karmelitské ulici v Praze 1.
Zapojte se a hlasujte u své paní knihovnice.
- S knížkou do života
Projekt Bookstart konečně v Česku!
V českém prostředí je projekt pojmenovaný S knížkou do života. Jedná se o mezinárodní iniciativu, do níž se zapojují všechny typy knihoven na daném územním celku, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.
Snahou projektu je darovat co nejvíce rodinám s novorozenci u příležitosti vítání občánků nebo obdobných slavností sadu/set dárků. O to se bude starat místní knihovna, která je do projektu zapojená. Novopečení rodiče pak v takovém balíčku mohou najít tašku projektu, knížku pro děťátko, audioknihu, speciálně vydanou metodickou publikaci pro počáteční čtení rodičů s dětmi, seznamy doporučené literatury pro předškolní děti, dále členskou legitimace do knihovny, nabídku služeb knihovny pro rodiny s malými dětmi, pozvánku na akce pro rodiče s dětmi, další drobné dárky, které případně zajistí knihovna.
Číst dále... - Knihovna – věc veřejná
Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven na světě, kterou ročně navštíví téměř 24 milionů čtenářů a návštěvníků. Mít v obci knihovnu je tradice, která je spojena se vznikem samostatného Československa v roce 1918.
Nově přijatý knihovní zákon tehdy uložil každé obci zřídit a provozovat knihovnu s cílem doplnit a prohloubit vzdělanost všech vrstev obyvatelstva. Právě k tomuto výročí chtějí knihovny otevřít diskuzi o své budoucnosti v digitální světě.
Na čtrnácti kulatých stolech se v krajích setkají zástupci ministerstva kultury, krajů, obcí, knihoven i jejich uživatelů. Na co by se knihovny měly v budoucnu více soustředit? Jaké nové služby by svým návštěvníkům měly nabízet? V čem by se měly změnit?
Číst dále...