Co se děje v knihovnách

 • Březen – měsíc čtenářů 2018

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje na měsíc březen devátý ročník propagační kampaně Březen – měsíc čtenářů. Cílem této akce je propojit ČTENÁŘE, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět: ANO, ČTEME A JE NÁS HODNĚ!

  Ke kampani se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! V roce 2011 byla v knihovnách založena nová tradice - oceňování nejlepších čtenářů. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok a letos se hledá NEJMLADŠÍ ČTENÁŘ ČESKA !

  Číst dále...
 • Noc s Andersenem 2018

  Už poosmnácté chystají v knihovnách, školách, klubech, domech dětí, v hasičárnách, u skautů i pionýrů, v zoologické zahradě, v knihkupectví, v divadle... Noc s Andersenem!

  23. března 2018

  Na www.nocsandersenem.cz se můžeš podívat, kde se bude nocovat ve tvém okolí!

  Leitmotivem letošní pohádkové noci bude na mnoha místech 180. výročí od napsání pohádky Statečný cínový vojáček. V Audiotéce právě vzniká nová nahrávka pohádky Statečný cínový vojáček, aby si ji účastníci Noci s Andersenem mohli poslechnout.

  A budeme si připomínat ještě několik letošních výročí: v roce 1928 vznikla krásná knížka Povídání o pejskovi a kočičce (nakladatelství Albatros letos na jaře vydá reedici této moc pěkné knížky).

  Koncem roku 1938 začaly vycházet kreslené příběhy klubu Rychlých šípů, i jejich 80. výročí si také budeme připomínat v Noci s Andersenem, a to se staršími dětmi.

  Číst dále...
 • Dětský knihomol 2017

  Hlasujte pro svou nejoblíbenější knížku, která vyšla v roce 2017!

  Můžete za to vyhrát knížku.

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje již 25. ročník čtenářské ankety, která se dříve jmenovala „Suk – čteme všichni“.

  Hlasujte elektronicky vyplněním formuláře tady, nebo přes svojí knihovnu, do které chodíte. Paní knihovnice Vám s tím až do 20. března 2018 budou pomáhat.

  Číst dále...
 • Den pro dětskou knihu 2017

  Letošní ročník Dne pro dětskou knihu v knihovnách bude ve znamení komiksů! Zapojí se minimálně 100 knihoven z celé České republiky a děti s nimi mohou soutěžit o komiks, stejně jako Bart Simpson!

  Číst dále...
 • Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

  Již po desáté bude vydána knížka speciálně pro prvňáčky. Až se během letošního roku naučí ve škole číst, může je paní učitelka ve spolupráci s paní knihovnicí z místní knihovny odměnit knížkou "Bráchova bota" od spisovatelky Evelýny Koubové a ilustrátorky Radomíry Kielbergerové – Bráchova bota.

  Projekt na podporu čtenářství organizuje pravidelně SKIP  - Svza knihovníků a informačních pracovníků.

   

  Číst dále...
 • Chceme dětem číst 9 aneb Literatura pro malé a ještě menší

  Seminář pro knihovníky a další zájemce o literaturu pro děti pořádá ve dnech 18. – 19. 10. 2017 Centrum dětského čtenářství Knihovny Jiřího Mahena v Brně ve spolupráci se SKIP ČR za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

  Již 9. ročník semináře Chceme dětem číst se pro letošní rok zaměří na literaturu pro děti předškolního věku a mladšího školního věku. Budou představeny různé zajímavé publikace, přiblíženy možnosti práce s knihou s nejmenšími dětmi a mnohé další. Proběhne inspirativní setkání s výtvarnicí Markétou Vydrovou, o smyslu dětského čtenářství povypráví psycholog PhDr. Václav Mertin, seznámíte se se zajímavým projektem Pohrátky a mnohé další.

  Číst dále...
 • Knihovna roku – ceny udělené v roce 2017

  Podrobně o soutěži najdete zde

  KATEGORIE ZÁKLADNÍ KNIHOVNA

  Knihovna městyse Křtiny - Jihomoravský kraj (http://krtiny.knihovna.cz/)

  Zvláštní ocenění a diplom

  Městská knihovna Zruč nad Sázavou - Středočeský kraj (http://mesto-zruc.knihovna.cz/)

  Obecní knihovna Velká Hleďsebe - Karlovarský kraj (http://www.knihovna-velkahledsebe.cz)

  Číst dále...
 • Knihovny v ČR v číslech

  Prohlédněte si statistiku o českých knihovnách!

  knihovny v číslech

  Číst dále...
 • Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství

  Odborný seminář v pořadí šestý s podtitulem Nové cesty za dobrodružstvím pořádá Městská knihovna v Přerově ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a za finanční podpory SKIP ČR a Ministerstva kultury ČR.

  Seminář se uskuteční ve středu 8. listopadu 2017 od 9.00 do 15.00 hodin v zasedací místnosti Magistrátu města Přerova, Smetanova 7 (dvorní trakt). Mapa konání semináře.

  Přehled přednášek a bližší informace naleznete na www stránkách semináře. Přihlásit se můžete pomocí elektronického formuláře na adrese https://goo.gl/KrtZKy , a to do 31. 10. 2017.

  Číst dále...
 • Týden knihoven 2017

  V letošním roce proběhne ve dnech 2. – 8. října 21. ročník Týdne knihoven!

  Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Letošní Týden knihoven bude věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodinami. Zaměří se na podporu čtenářství - práci knihoven s dětmi předškolního věku a jejich rodiči. Týden by se také měl stát úvodem k plánovanému zahájení celorepublikového projektu Bookstart v březnu 2018 (o projektu budou knihovny blíže informovány jak metodickým materiálem, tak připravovaným seminářem či konferencí v říjnu letošního roku).

  Číst dále...