Co se děje v knihovnách

 • Týden knihoven 2017

  Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 21. ročník celostátní akce Týden knihoven. Od 2. do 8. října uspořádají knihovny po celé republice programy všeho druhu, jež se budou věnovat především podpoře čtenářství - práci s předškolními dětmi a jejich rodinami.

  Program jednotlivých knihoven sledujte na skipcr.cz

   

  Číst dále...
 • Poezie pro děti – seminář

  Městská knihovna Rájec-Jestřebí zve všechny vyučující českého jazyka, literatury a knihovníky na seminář s Mgr. Jarmilou Sulovskou z Pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci.

  Seminář se koná ve středu 20. září 2017 ve výstavní síni Městské knihovny Rájec-Jestřebí, Komenského 620

  Program:

  Číst dále...
 • Kamarádka knihovna 2016

  Soutěž o nejlepší dětskou knihovnu má vítěze

  Vítězkami soutěže o nejlepší knihovnu pro děti a nositelkami titulu Kamarádka knihovna za rok 2016 se staly Knihovna města Hradce Králové a Městská knihovna Louny. Knihovny převzaly titul i hlavní ceny od partnera soutěže – firmy CEIBA. Oceněny byly i další knihovny – vítězové jednotlivých velikostních kategorií. Těm věnoval ceny další partner soutěže, firma MINDOK. Součástí slavnostního obřadu byl i křest knihy „Lapálie v lampálii“ autorů Martina Šinkovského a Ticho 762. Tuto „knížku pro prvňáčka“, kterou vydává Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR s podporou projektu Čtení pomáhá, dostane v červnu téměř 30 000 čtenářů – žáků prvních tříd z celé České republiky.

   

  Číst dále...
 • Noc s Andersenem 2017 – nocování v knihovnách

  Již po sedmnácté mohou děti v mnoha knihovnách i školách nocovat s Andersenem. Akce na podporu dětského čtenářství vypukne v pátek 31. března 2017.

  Letos budou nocí provádět hrdinové komiksového časopisu Čtyřlístek, za dětmi zavítají Fifinka, Bobík, Pinďa či Myšpulín.

  Také si budeme připomínat 20 let s Harry Potterem a 180 let od napsání pohádky Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Audiotéka podpoří akci Noc s Andersenem vydáním audioknihy Císařovy nové šaty a další pohádky. Audiotéka tak rozšiřuje sbírku autora Hanse Christiana Andersena v pořadí již druhou audioknihou, kterou přidává k příběhu Malé mořské víly, jež vyšla v loňském roce pro akci Noc s Andersenem. Pokud se nebudete moci akcí v zúčastnit, poslech audioknihy si můžete užít i v teple domova s hlasem Martina a Martiny Preissových. A to zdarma na stránkách Audiotéky.

  Číst dále...
 • Březen – měsíc čtenářů 2017

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje na měsíc březen osmý ročník propagační kampaně BŘEZEN – měsíc čtenářů. K akci BMČ se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka!

  1. Vyhlašuje se soutěž ČTENÁŘ ROKU – hledá se nejlepší ČTENÁŘSKÁ BABIČKA.
  2. Proběhne osmnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven BIBLIOWEB 2017.
  3. Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá NOC S ANDERSENEM, která letos připadla na 31. března

  Číst dále...
 • konference Současnost literatury pro děti a mládež

  v Krajské vědecké knihovně v Liberci proběhne ve dnech 21. a 22. března 2017 již 15. ročník konference Současnost literatury pro děti a mládež.

  Téma: Kouzelný svět příběhů - umění vyprávět nejen slovem

  Dílčí témata: Kniha v konkurenci jiných médií a Slovo a ilustrace jako jeden vypravěč příběhů

  Číst dále...
 • Březen – měsíc čtenářů 2017

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje osmý ročník akce Březen - měsíc čtenářů.

  Knihovny po celé České republice již nyní chystají řadu akcí, besed se spisovateli, ilustrátorské dílny, workshopy (jejich přehled vznikne na webu SKIP ČR). Každoročně se zapojí na 400 knihoven. Oceněni budou tradičně nejpilnější čtenáři - V tomto roce se hledá nejlepší čtenářská BABIČKA.

   

  Číst dále...
 • Přehlídka OKNA – o knihovnických aktivitách

  Již pátý ročník soutěžní knihovnické přehlídky se bude konat 25. - 26. dubna 2017 v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.

  Téma je určeno pro 2. stupeň ZŠ a zní: „pravé hrdinství není v rukou, ale v srdci a v hlavě“.

  Celostátní soutěžní přehlídka zajímavých a originálních knihovnických besed a pořadů. Název symbolicky otevírá okna novým možnostem v práci s literaturou a dětským čtenářem. Přehlídku organizuje Klub dětských knihoven SKIP s cílem prezentovat a ocenit nejlepší programy/besedy pro děti a mládež v knihovnách, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny.

  Číst dále...
 • Současná literatura pro děti a mládež – akreditovaný kurz

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského pořádá v úterý 21. února 2017 akreditovaný kurz Současná literatura pro děti a mládež

  Přednášející: PhDr. Jana Čeňková, Mgr. Alice Košková

  Kurz je určen primárně pro učitele, ale mohou se samozřejmě přihlásit i knihovníci.

  Přihlášky posílejte do 31. ledna 2017 na [email protected]

  Číst dále...
 • Seminář „Mediální výchova, informační gramotnost a knihovníci“

  SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář pro pracovníky dětských oddělení knihoven a všechny zájemce o tuto problematiku s Klárou Smolíkovou dne 30. ledna 2017 v Klementinu, učebna č. 145, začátek v 10.00 hod.

  Číst dále...