Děti do 10 let

 • Nilsson, Frida: Vránova neobyčejná dobrodružství

  Vydal: Portál, listopad 2017, 128 stran, brožovaná vazba, ilustrovala Matlovičová, Martina, pro čtenáře mezi 8. a 12. rokem

  Prvotina známé a oblíbené autorky. Hlavní hrdinové, holčička Ebba a její nový kamarád, pták Vrána, se vydávají stopem do Norska hledat Vránovy ztracené rodiče. Na své cestě zažívají nejrůznější dobrodružství a nečekaná setkání, která je vždycky posunou o kousek dál. Rodiče nakonec samozřejmě najdou, i když to celou dobu nevypadá příliš nadějně: Ebba se Vránovi ztratí v lese a najdou ji právě dlouho hledaní Vránovi rodiče. Příběh má rychlý spád a je plný humoru a vtipu. Je určený především dětem ve věku 8–12 let.

  Číst dále...
 • Budař, Jan: Princ Mamánek

  Vydal: XYZ - Albatros media, 2017, 144 stran, vázaná

  Těší se, až se stane králem, jenže ostatní se toho dne obávají. Rozmazlený princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený \"Vznešený\" nikdy neopustil království, ženit se nechce, meč držel pouze dřevěný, a navíc se bojí úplně všeho. V den svých osmatřicátých narozenin proto dostane za vyučenou… Druhý den ráno se probudí v obyčejných vesnických šatech uprostřed hlubokého lesa, kde začne jeho nečekané dobrodružství. Dospěje konečně v muže a moudrého panovníka?

  Číst dále...
 • Pennypackerová, Sara: Klementýnka a třídní služba

  Vydal: CPress - Albatros media, listopad 2017, 168 stran, pro čtenáře od 7 let

  Klementýnka si na tenhle týden vylosovala třídní službu. Bude chodit všude první, vybírat peníze na obědy a krmit rybičky. Ještě zajímavější ale je, že pro ni její spolužáci vyrobí knížečku plnou důvodů, proč jsou rádi, že ji mají ve třídě. Když si přečte brožurku své kamarádky Margarety, Klementýnka znervózní a taky začne trošku závidět – její knížka musí být ze všech nejlepší! Naštěstí má plno nápadů, jak spolužáky přimět, aby o ní napsali samé skvělé věci. Jenže právě když pracuje na tom nejúžasnějším, přihodí se jejímu milovanému kocourkovi Zvláčňovačovi něco hrozného. A úplně nejhorší je, že právě když nejvíc potřebuje kamarádku, Margareta ji nechá na holičkách. Anebo snad ne?

  Číst dále...
 • Štarková, Petra: Lukáš a profesor Neptun

  Vydal: Albatros, listopad 2017, 72 stran, ilustroval Milan Starý, knížka pro děti od 7 let

  Příběh o hvězdách, autismu, cizích planetách, a hlavně o Lukášovi, který si občas připadá jako mimozemšťan.

  Je mu devět let, dva měsíce a čtyři dny, má rád astronomii a chodí do třetí třídy. Aby se mohl učit s ostatními dětmi, pomáhá mu ve škole asistentka Anetka. Jenže jednoho dne Anetka do školy nedorazí! Co teď? Začíná nejdobrodružnější den v Lukášově životě!

  Číst dále...
 • Jícha, Jan: Co vyprávěl netopýr

  Vydal: Triton, 2017, 176 stran, brožovaná vazba, ilustrovala B. Morongová, pro děti od 1. třídy

  Netopýr na půdě není nic tak zvláštního. Možná i mluvící netopýr by se dal považovat za možnou věc. Ale mluvící netopýr, který umí odpovědět na všechny, i ty nejzapeklitější otázky a vysvětlit celý současný svět tak, aby ho pochopilo dítě? To už je veliká vzácnost! A právě s takovým netopýrem se setkal Matěj, hloubavý desetiletý kluk, který se ve škole ne a ne dozvědět všechno, co mu vrtá hlavou, až nakonec v touze po poznání i dobrodružství vylezl na půdu své novostavby, kde bydlí s rodiči a se sestrou... Chytrá i vtipná knížka pro děti od první třídy, která se nezastavuje před závažnými tématy naší doby a s laskavostí a pochopením vypráví třeba o přátelství, chudobě, dospívání, světové politice i o TOM. Autor je otcem čtyř zvídavých dětí, které se staly jeho prvními nadšenými čtenáři a posluchači.

  Číst dále...
 • Dijikstra, Aron: Rytíř Roel, drakobijce

  Vydal: Naše vojsko, 2017, 32 stran, vázaná

  Pohádkový příběh holandského autora. Rytíř Roel dychtí po boji s drakem Zlomrohem. Ten však jeho touhu nesdílí - neustále se vymlouvá a střet oddaluje. Udatný Roel se přesto nevzdává.

  Číst dále...
 • Erlbruch Wolf: Deset malých slanečků

  Vydal: Argo, říjen 2017, 24 stran, vázaná

  Veršovaná knížka Deset malých slanečků je vtipnou a svéráznou parafrází na známý popěvek Deset malých černoušků. Napsal a nakreslil ji přední německý ilustrátor a autor knih pro děti, za své dílo mnohokrát oceněný. Je mj. držitelem prestižních a světově nejvýznamnějších vyznamenání, Ceny Hanse Christiana Andersena a Ceny Astrid Lindgrenové. Čeští čtenáři ho znají jako ilustrátora populární půvabné knížky O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu. Verše o tom, jak skupinka deseti slanečků s každou další slokou přichází při svých výtečných dobrodružstvích o jednoho svého člena, pobaví děti i dospělé.

  Číst dále...
 • Soukupová, Petra: Kdo zabil Snížka?

  Vydal: Host, říjen 2017, 152 stran, váz., Ilustrovala Tereza Ščerbová, knížka pro děti od 9 let

  Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil?

  Martina se spolu s kamarády Frantou, Kájou a Viktorem pustí do vyšetřování Snížkovy smrti a jejich dobrodružné pátrání přinese nečekaná odhalení.

  Číst dále...
 • Pearson, Luke: Hilda a kamenný les

  Vydal: Paseka, říjen 2017, 76 stran, pevná vazba, komiks přeložila Martina Knápková

  Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajao Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. V češtině právě vychází kniha Hilda a kamenný les. Hildu si oblíbili čtenáři i kritika, získala cenu Muriel pro nejlepší dětský komiks vydaný v češtině v roce 2016 a cenu Fabula Rasa, o které rozhodují uživatelé databáze ComicsDB. Díl Hilda a kamenný les získal mimo jiné nominaci na nejprestižnější komiksové ocenění světa – Cenu Willa Eisnera.

  V roce 2018 uvede společnost Netflix animovaný seriál na motivy Hildy.

  Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vidět to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí - trolly, obry, pidilidi…

  Číst dále...
 • Bednareková, Justyna: Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých)

  Vydal: Host, říjen 2017, 168 stran, vázala, ilustroval Daniel de Latour, knížka pro děti od 5 let

  Ach, ty ponožky! Do pračky hodíme dvě a ven vytáhneme jenom jednu. Kam se pořád ztrácejí?

  Je nad slunce jasné, že někam mizet musejí. I doma u malé Bé to tak chodí. A víte co? Ztracené ponožky se vydávají do světa! A tam se proslaví jako filmová hvězda. Nebo se stanou detektivem, myší maminkou, zachráncem koťátek anebo jednoduše zalátají díru ve vraním hnízdě.

  Roztomilá knížka příběhů deseti ponožek, v nichž každá zažívá své dobrodružství. Vydejte se s nimi do pohádky, na plavbu po moři i mezi bojující růže. Příběhy jsou různé, tak jako jejich hlavní hrdinové: jedna ponožka je vlněná, druhá chlupatá, třetí hed­vábná… Jakou asi mají povahu? Kam se vypraví? Jaký je čeká osud?

  Ideální knížka k předčítání a vymýšlení vlastních ponožkových příhod. Odteď vám ani ta nejsepranější ponožka nebude připadat nudná.

  Číst dále...