Partneři projektu

Městská knihovna Nymburk

Městská knihovna v Nymburce je veřejná knihovna zabezpečující všeobecný a rovný přístup občanů ke kulturním hodnotám a informacím. Velký důraz klademe na práci s dětmi a mládeží. Snažíme se pro děti vytvořit prostředí, které je rozvíjí a aktivitami podporujícími jejich imaginaci a tvořivost se snažíme přivést je do knihovny potažmo k četbě.

 

Tradiční akcí knihovny je Pasování prvňáčků na čtenáře. Knihovna pracuje se třemi základními školami v okolí a každý rok tak přivítá mezi čtenáře více než 150 prvňáčků.

děti s šerpou v království pohádek

 

více informací »


dvě knihy na sobě a trčí z nich červená záložka

www.knihovna-nbk.cz

e-mail:
[email protected]

 

Městská knihovna Nymburk

Helena Liptáková

Palackého třída 1749

288 02 Nymburk

tel. fax: 325 512 723

 

Další tradiční akcí je Noc s Andersenem. Připojujeme se tak k mnoha knihovnám a školám, které si tuto již mezinárodní akci nenechávají ujít. Děti mají rády spaní v knihovně, i když se spíše jedná o nespaní. Knihovny se v noci stávají ještě tajemnějším a pozoruhodnějším místem než ve dne. Jelikož víme, jak si děti spaní oblíbily, snažíme se ještě nejméně jednou v knihovně s dětmi spát. Například při Halloweenu.

 

čtoucí si děti

Zapojili jsme se též do projektu Celé Česko čte dětem. Letos jsme poprvé zorganizovali Piknik v trávě s knížkou, při kterém dětem na čerstvém vzduchu pod vodárenskou věží četli osobnosti a představitelé města Nymburk.

 

Chceme také, aby se děti během letních prázdnin nenudily. Proto jim na celé prázdniny připravujeme bohatý program. Letošní Prázdninový zvěřinec byl ve znamení soutěží, hádanek a tvoření s domácími mazlíčky. Na konci léta jsme pro děti a jejich domácí mazlíčky připravili poradnu, kde se s veterinární lékařkou mohly poradit o vhodné péči o svého mazlíčka. Zorganizovali jsme též výlet do ZOO Chleby. Děti měly možnost poznat zvířata zblízka a dozvědět se o nich důležité informace při komentované prohlídce. Vyvrcholením celého programu byl program nazvaný Zvěřinec pod hradbami, při kterém si mohly děti zatančit a zasoutěžit s klaunem Ferdou, který jim za to vykouzlil z balónku zvířátko. Každému, kdo chtěl, naše šikovné hostesky vykouzlily na obličeji zvířátko. Všichni jsme pak mohli zhlédnout pohádku Zvěřinec se chystá na zimu. Pod hradbami to chvílemi opravdu vypadalo jak ve zvěřinci, tak to tam vřelo.

Další akcí, kterou jsme se rozhodli pro děti a jejich rodiče připravit je Den pro dětskou knihu. V každém z našich oddělení bylo připraveno pro každého z rodiny něco. Cílovou skupinou byly rodiny s dětmi. Naším přáním bylo zapojit všechny členy rodiny a sblížit je společným tvořením. Podařilo se, 26. listopadu knihovna praskala ve švech.

 

Máme za to, že dítě, které čte nebo je mu čteno, znamená pro celou společnost budoucnost, které není třeba se bát. Podle mnoha výzkumů rozvíjí takové dítě slovní zásobu, fantazii a schopnost sociálního cítění. V neposlední řadě společné čtení prohlubuje vztah mezi rodičem a dítětem. Proto se snažíme, aby děti i s rodiči snadno nalezli cestu do knihovny. Knihovna současnosti už dávno není jen místem, kde se půjčují knihy.

děti s rodiči sklonění nad knihami