Čtenářství ve světě

Ozvučené čtení aneb Sountracky ke knížkám

Zvuk a hudba mění čtení podobně jako změnily němý film.

K e-knihám je nyní možné pořídit si nebo vytvořit podkresovou hudbu, tzv. booktrack, který se podobně jako filmová hudba skládá z písňových melodií, podkresové hudby i zvukových efektů. "Čtení se tak stává ještě více pohlcujícím zážitkem," tvrdí zakladatel firmy Booktrack Paul Cameron.

Novozélandská firma Booktrack nabízí soundtracky ke konrkétním knižním titulům i platformu pro tvorbu a distribuci vlastní podkresové hudby. Mění tak čtení na zážitek podobný sledování filmu.

Každý si může ke své e-knize či jinému elektronickému textu vytvořit své vlastní doporovodné audio. V nabídce je ale i téměř 15 000 již hotových booktracků, které se automaticky přzpůsobují čtecímu tempu podle toho, jak procházíte stránky své čtečky.

Složit booktrack ke knížkám mohou i nakladatelé, kteří novinku právě vydávají, případně si mohou booktrack objednat přímo u firmy. Booktrackt také nabízí platformu pro školy zaměřenou na vzdělávání Booktrack Classroom. K licenci se přihlásilo již více než 12 000 škol z celého světa. Universita v Aucklandu přinesla studii, podle které zkoumaní studenti prokázali o 17 % lepší porozumění textu, když četli text se soundtrackem než ti, kteří četli bez podkresové hudby.