Souboj čtenářů

 • Souboj čtenářů 2016 – vyhlášení soutěže

  Společnost Svět knihy, s.r.o. pod záštitou Svazu českých knihkupců a nakladatelů vyhlašuje v rámci kampaně Rosteme s knihou soutěž pro žáky 6. tříd ZŠ a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií ve znalosti obsahu knih.

  Do 22. ledna 2016 se mohou hlásit všechny 6. třídy a primy.

  V rámci třídního kolektivu mají děti za úkol přečíst některou ze zadaných knih, které si mezi sebou rozdělí. Každý žák by měl přečíst alespoň jednu knihu. Děti, které čtou stejný titul, tvoří čtenářskou skupinu, ve které mohou o knize diskutovat.

  V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují znalosti žáků o obsahu knih získané četbou. Žáci mohou odpovědi na otázky ve své čtenářské skupině konzultovat.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2015 – výsledky finále

  V pátek 15. května 2015 po poledni se na veletrhu Svět knihy Praha 2015 rozpoutal lítý boj, přesněji Souboj čtenářů, ve kterém je nutné prokázat opravdu vynikající znalosti knih, z jejichž obsahu dostávají žáci 6. tříd záludné otázky.

  Ve finále se utkalo 5 nejlepších třídních kolektivů z celkového počtu 69 tříd z celé republiky, které se do letošního ročníku zapojily. Ve finálovém veletržním live kole nakonec štěstí přálo opět těm nejpřipravenějším, tedy žákům z Gymnázia a OA v Orlové (na fotografii) - gratulujeme. Souboj to byl ale velmi těsný a napínavý a gratulace proto patří všem zúčastněným.

  Všechny ostatní kolektivy i další zájemci, kteří si přečtou soutěžní knížky, si mohou vyzkoušet, jak by ve finále uspěly. Otázky najdete níže...

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2015 – reakce soutěžících

  Finalisté se jistě již těší na živé klání na veletrhu Svět knihy Praha 2015. Ale co poražení? Věříme, že soutěž pro ně byla neméně přínosná.

  Paní učitelka Alice Rousová ze ZŠ Brno Gajdošova se dělí o své postřehy, hodnocení nám také zaslali samotní žáci. Reakce nás velmi zahřály! Zároveň gratulujeme panu řediteli/ředitelce, rodičům dětí i celé škole, že ve svém učitelském sboru mají někoho, kdo se dětem věnuje nad rámec svých povinností, kdo je vede ke čtenářství, spolupráci v rámci třídy, dokáže děti nadchnout i v případě, že nevyhrály, a dokáže jim ukázat, jaký je skutečný přínos projektu.

  "Není snadné vyhrát, ale stejně nesnadné může někdy být přijetí výsledků v soutěži - zvlášť pokud děti věnovaly přípravě velké úsilí. Přiznám se, že jsem měla obavy z jejich zklamání, možná proto jsem jim připomněla celou cestu soutěží: od chvíle, kdy hlasovaly, zda se zúčastní, až po zveřejnění výsledků online kola....

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2015 – vyhlášení finalistů a výsledků online kola

  13. dubna 2015 proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2015, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Všech 69 soutěžících tříd odeslalo své odpovědi na 25 záludných otázek, které prověřovaly znalost obsahu určených knih a porozumění textu.

  Každá odpověď byla velmi pečlivě ohodnocena, za všechny správně a přesně zodpovězené otázky bylo možné získat celkem až 70 bodů. Některé třídy odpovídaly až překvapivě přesně a detailně, nicméně velký obdiv si zaslouží všechny kolektivy.

  Číst dále...
 • Tiskárna Graspo je novým partnerem literární soutěže Kniha v hlavní roli a Souboje čtenářů

  Milí čtenáři a účastníci našich soutěží,

  víte, co je nového? Nemůžete se už dočkat, až se dozvíte výsledky literární soutěže Kniha v hlavní roli a online kola Souboje čtenářů? Těšíte se už na případnou výhru? Rozhodně máte na co, protože jsme získali dalšího partnera, který podpoří naše soutěže hezkými a praktickými dárky.

  Tiskárna Graspo pro Vás tiskne nejen knihy, učebnice a časopisy, ale také každý rok vydává novou kolekci diářů a notesů.

  Perlou této kolekce jsou školní diáře, které mají kalendárium od září do srpna a stávají se tak zábavným průvodcem všech školáků. Jsou plné důležitých informací a „taháků“, vtipných zajímavostí a zaručeně si budou pamatovat všechny Vaše úkoly, povinnosti, ale i termíny tréninků, které si do nich zapíšete.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2015 – někdy stačí opravdu málo…

  Během minulých týdnů přišly všem školám balíčky se soutěžními knihami, které si děti rozebraly a pustily se do čtení. Jakou dokáží udělat knihy dětem radost nám napsala paní učitelka Jitka Rutschová ze ZŠ a MŠ Maleč:

  "musím se s vámi podělit o radost, kterou jsem dnes zažila v šesté třídě. Na začátku hodiny jsem žákům rozdala knížky, které budou číst v rámci Souboje čtenářů. Dál jsem už neměla šanci dělat vůbec nic. Děti se hned pustily do prohlížení a začetly se tak rychle a tak opravdově, že jsem si ani nedovolila je rušit. Hodina uplynula velmi rychle a čtenářské ticho přerušil jen sem tam nějaký smích coby reakce na čtený text. Myslím, že tato hodina patřila k těm nejužitečnějším v mé poměrně dlouhé pedagogické kariéře, přestože jsme neřešili i/y a neurčovali druhy slov,... Někdy prostě stačí opravdu málo."

  Číst dále...
 • SOUBOJ ČTENÁŘŮ 2015 – ring volný

  69 třídních kolektivů z celé České republiky se letos zapojí do Soutěže ve znalosti obsahu knih, Souboj čtenářů, kterou realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Čtěte dále a podívejte se, v jakých školách šesťáci čtou.

  Číst dále...
 • O PROJEKTU SOUBOJ ČTENÁŘŮ

  Soutěž ve znalosti obsahu knih.

  Soutěž je určena pro žáky 6. tříd základních škol a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií. Tento ročník je vybrán proto, že podle průzkumů dnes většina dětí ve věku kolem deseti let přestává aktivně číst krásnou literaturu. V rámci třídního kolektivu mají děti za úkol přečíst některou ze zadaných knih, které si mezi sebou rozdělí. V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují znalosti žáků o obsahu knih získané četbou.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – vítězové finále

  V pátek 16. května 2014 proběhlo na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha finálové kolo soutěže ve znalosti obsahu knih SOUBOJ ČTENÁŘŮ.

  5 soutěžících tříd z Gymnázia Špitálská v Praze 9, Gymnázia V. Nováka Jindřichův Hradec, Základní školy v Děčíně, ZŠ Břeclavi - Slovácká 40 a ZŠ v Šumperku - 8. května 63 odpovídalo na 25 soutěžních otázek, které pokládal moderátor Zdeněk Eška pod dohledem odborné poroty.

  Gymnázium Jindřichův Hradec

  Absolutním vítězem soutěže se stal kolektiv dětí z Gymnázia V. Nováka Jindřichův Hradec, gratulujeme!

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – vyhlášení finalistů a výsledků online kola

  logo souboje

  14. dubna 2014 proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2014, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. I přes drobné technické komplikace, které ještě zvýšily počáteční soutěžní napětí, se podařilo všem 57 soutěžícím třídám úspěšně odeslat odpovědi na 25 otázek, které prověřovaly znalost obsahu určených knih.

  Porota byla opět překvapena velmi podrobnými znalostmi knížek, někdy však záludnost otázek zvítězila. Za všechny správně a přesně zodpovězené otázky bylo možné získat celkem až 80 bodů. Prvních 5 umístěných tříd postupuje do finálového kola soutěže, které se uskuteční v pátek 16. května 2014 od 13:00 do 14:50 hodin v sále Rosteme s knihou na 20. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2014.

  Umístění dle dosažených bodů je následující, čas se porota rozhodla nebrat v úvahu:

  Číst dále...