Čtenář na jevišti

 • Čtenář na jevišti 2018 – zapojte se!

  Vytvořte si vlastní divadelní představení! Tedy scénické čtení - vyberte si knihu, připravte si scénář, rozdělte role, vyrobte si kulisy a pracujte s knihou v ruce od začátku do konce!

  6. ročník projektu Čtenář na jevišti kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou určený dětem a mládeži v literárně-dramatických oborech, zájmových sdruženích a dalších kroužcích, které si chtějí vyzkoušet zpracovávání literárního textu a přípravu scénického čtení.

  Hlavním cílem projektu je motivovat děti a mladé lidi k četbě knih a přiblížit jim řadu možností práce s textem, zároveň se projekt snaží nabídnout pedagogům a knihovníkům podporu a podklad pro práci s dětmi.

  Přihlaste se a tvořte!

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2017 – záznam představení z Minoru

  Nejlepší soubory zapojené do projektu Čtenář na jevišti 2017 se setkaly 14. 12. 2017 v divadle Minor, kde předvedly svá vítězná představení. Podívejte se na ně na jednotlivých videích:

  Soubor Je to tajný! – ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř, pod vedením Jarky Holasové, s inscenací Myši patří do nebe (I. Procházková)

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2017 – předvánoční setkání v Minoru

  Letošní ročník projektu Čtenář na jevišti vzbudil velký ohlas mezi pedagogy i studenty. Porota měla plné ruce práce, aby z 86 skupin dětí vybrala 5 nejinspirativnějších, které pod vedením svých učitelů, vychovatelů a knihovníků nacvičily scénické čtení podle vybrané literární předlohy. Všichni zúčastnění prokázali velkou píli, kreativitu a nadšení! Leckde je ještě co zlepšovat, nicméně vybrat pouze 5 nejzajímavějších inscenací dalo porotě zabrat.

  Tyto soubory zveme k předvánočnímu setkání (čtvrtek 14. 12.) do divadla Minor:

  • třída 3. A – ZŠ Járy Cimrmana, Praha Lysolaje, pod vedením Mgr. Renáty Tkaczykové, s inscenací Kluk na větvi (D. Wattin)
  • Soubor Literární prádelna – Městské knihovna Sedlčany, pod vedením Jany Roškotové, s inscenací Řvi potichu, brácho (I. Březinová)
  • Jiráskův sbor – ZŠ Lanškroun, nám. A. Jiráska 139, pod vedením Bc. Moniky Brettlerové, s inscenací O Rybabě (P. Nikl)
  • Soubor Je to tajný! – ZUŠ F.A. Šporka, Jaroměř, pod vedením Jarky Holasové, s inscenací Myši patří do nebe (I. Procházková)
  • Soubor Na větvi – ZUŠ Zábřeh pod vedením Mgr. Pavly Schönové s inscenací Spočítej hvězdy (L. Lowryová)
  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2017

  Vyzkoušejte si práci s knížkou, vytvořte divadelní představení v podobě scénického čtení!

  5. ročník projektu Čtenář na jevišti kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou určený dětem a mládeži v literárně-dramatických oborech, zájmových sdruženích a dalších kroužcích, které si chtějí vyzkoušet zpracovávání literárního textu a přípravu scénického čtení.

  Hlavním cílem projektu je motivovat děti a mladé lidi k četbě knih a přiblížit jim řadu možností práce s textem, zároveň se projekt snaží nabídnout pedagogům a knihovníkům podporu a podklad pro práci s dětmi.

  Přihlaste se a tvořte!

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2016 – záznam předvánočního setkání

  Pět finalistů vystoupilo se svými inscenacemi 14. 12. 2016 v divadle Minor. Na průběh setkání včetně vystoupení jednotlivých finalistů se můžete podívat na následujícím videu:

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2016 – 5 nejispirativnějších

  Letos v projektu Čtenář na jevišti hodnotila porota práci 66 skupin dětí, které pod vedením svých učitelů, vychovatelů a knihovníků nacvičily scénické čtení podle vybrané literární předlohy. Všichni zúčastnění prokázali velkou píli, kreativitu a nadšení! Leckde je ještě co zlepšovat, nicméně vybrat pouze 5 nejzajímavějších inscenací dalo porotě zabrat.

  A zde jsou soubory, které zveme k předvánočnímu setkání (14. 12.) do divadla Minor:

  • Knihomoli ze Brno, Holzova 1 pod vedením Mgr. Drahomíry Němečkové s inscenací Pohádky z Jižních Čech a Šumavy (J. Kerles, B. Stluková)
  • Soubor HOP-HOP ze ZUŠ Ostrov, Masarykova 717 pod vedením Mgr. Ireny Konývkové s inscenací Řeka s rozpuštěnými vlasy (J. Vojtko)
  • 2.B ze ZŠ Ohradní, Praha 4 pod vedením Mgr. Jany Klusové s inscenací Záhada školní půdy (Z. Pospíšilová)
  • Soubor Potutipitipi - LDO ZUŠ Evy Randové, Ústí nad Labem pod vedením Mgr. Taťány Mádlové s inscenací Maus (Art Spiegelman)
  • dRaci Roveňáčci ze ZŠ a MŠ Rovensko, Zábřeh pod vedením Mgr. Pavly Schönové s inscenací Pí a jeho život (Yann Martel)

  Ostatním souborům bude zasláno hodnocení v nejbližších dnech.

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2016 – instrukce pro soutěžící

  Do projektu Čtenář na jevišti se v roce 2016 přihlásilo 75 souborů, kroužků či tříd.

  Níže se můžete podívat, odkud jsou kreativní skupinky dětí, které pod vedením aktivních pedagogů a knihovníků pilně trénují scénická čtení na základě literární předlohy.

  Pro zapojené kroužky je uveden také souhrn instrukcí a termínů.

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2016

  Zapojte se do hravého projektu Čtenář na jevišti 2016!

  4. ročník pod hlavičkou kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou opět zve všechny děti a mladé čtenáře, aby si v rámci svých kroužků, literárně-dramatických oborů, zájmových skupin i školních tříd společně se svým učitelem zkusili pracovat s knihou či jiným literárním textem a přetvořili jej na scénické čtení.

  Přihlášky zasílejte do 30. 9. 2016.

  Představení, které z práce vznikne, bude hodnotit odborná komise a 5 nejinspirativnějších inscenací bude pozváno k předvánočnímu setkání do Divadla Minor a odměna je nemine.

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2015 – finále v divadle Minor

  Pět finalistů vystoupilo se svými inscenacemi 16. 12. 2015 v divadle Minor. Na průběh setkání včetně vystoupení jednotlivých finalistů se můžete podívat na následujícím videu:

  O akci informovala také Česká televize na kanálu ČT 😀 ve Zprávičkách.

  Číst dále...
 • Čtenář na jevišti 2015 – finalisté

  5 nejzajímavějších inscenací - scénických čtení ve 3. ročníku projektu Čtenář na jevišti bylo vybráno. Že to porota ani tentokrát neměla snadné, dokládá už jen množství 109 souborů, které dotáhly svou práci. I když se často jedná o rozpracované fáze představení bez kostýmů, bez plánovaných kulis uprostřed teprve několikáté zkoušky, všichni účastníci si zaslouží ocenění a poděkování za inspirativní aktivitu! Čtěte dále a zjistěte, které inscenace jsou ty nejzajímavější.

  Číst dále...