Starší děti

 • Tichý, František: Transport za věčnost

  Vydal: Baobab, 2017, 240 stran, brožovaná vazba,

  Jendova otce právě zatklo gestapo a dvanáctiletý kluk nemůže tušit, co přijde dál: vyloučení jeho židovských přátel ze studia na gymnáziu, žluté hvězdy na kabátech, transport do Terezína… Kniha Františka Tichého je inspirovaná skutečnými událostmi a příběhy chlapců, kteří žili v Praze i v Terezíně, nezříká se dobrodružství a fantazie, ale zároveň je tak pravdivá, až z ní mrazí...

  Kniha získala ocenění Magnesia Litera 2018 v kategorii kniha pro děti

  Číst dále...
 • ZLATÁ STUHA 2018

  Ceny za nejlepší knihy pro děti a mládež vydané v roce 2017 byly uděleny. Podívejte se, které knížky by rozhodně neměly chybět v žádné dětské knihovničce

  Číst dále...
 • Timo Parvela Bjørn Sortland: KEPLER62 – Pozvánka

  Vydal: Host, březen 2018, 128 stran, ilustroval Pasi Pitkänen, přeložili Michal Švec a Jitka Jindřišková

  První část napínavé šestidílné finsko-norské série vesmírného dobrodružství z budoucnosti.

  Všichni o ní mluví. Každý by ji chtěl. Tajemnou hru, kterou se ještě nikomu nepodařilo dohrát do konce. Kepler62. Jenže se k ní skoro nedá dostat a pro Ariho je stejně moc drahá.

  Když Ari zjistí, že jeho mladší bráška Joni právě dostal tuto hru od neznámé ženy na ulici, zdá se mu to podezřelé. Zvědavost však zvítězí nad opatrností. Podaří se klukům hru dohrát? Nikdo neví, co čeká ty, kdo překonají poslední level. Mezi hráči kolují nejrůznější zvěsti. Vypadá to, že Kepler62 není jen hra, ale spíš pozvánka. Jenže kam? A kdo ji posílá?

  Mezi dětmi ve Finsku i Norsku je série Kepler62 v současnosti velkým hitem. Moderní jazyk, akční děj, atraktivní témata a neuvěřitelně působivé ilustrace představují kombinaci, které se jen těžko odolává.

  Tahle hra ti změní život!

  Číst dále...
 • Rinehart, J. D.: Koruna tří – Zrození Toronie

  Vydal: Host, únor 2018, 328 stran, vázaná, přeložila Romana Bičíková, fantasy pro děti od deseti let

  Závěrečný díl dobrodružné fantasy trilogie o síle osudu a touze po moci. Hra o trůny pro mladší čtenáře.

  Dávné proroctví říká, že až na obloze vyjdou tři hvězdy, na trůn usednou trojčata a v Toronii zavládne mír. Hvězdy se objevily a vyvolenými trojčaty jsou Galf, Tarlana Elodie. Teď se však zdá, že se jim cesta k trůnu uzavřela. Může se předpověď velkého čaroděje plést?

  Tarlan při posledním souboji s otcem, nemrtvým králem Brutanem, zahlédl Galfa, jak padá z hořící věže. Takový pád lze sotva přežít… Tarlan je navíc přesvědčený, že Elodie zradila vzbouřence i svou rodinu, aby získala trůn jen pro sebe.

  Tarlan ztrácí víru ve smysl marného boje, opouští všechny včetně své zvířecí smečky a míří na sever. Zdání ale klame. Ve světě kouzel a lstí může mít záměna lži za pravdu katastrofální následky.

  Číst dále...
 • Chee, Traci: Moře inkoustu a zlata – Čtenářka

  Vydal: Fragment - Albatros Media, leden 2018, 408 stran, vázaná, fantasy pro čtenáře od 14 let

  Ohromující debut o temném světě, kde je čtení výsada a je povoleno jen těm nejmocnějším.

  Sefia se ukrývá v divočině se svou tetou Nin od doby, kdy byl zavražděn její otec. Když však tetu unesou, začne si klást otázky. Kdo Nin unesl, a proč? Souvisí její zmizení s otcovou vraždou a s podivným hranatým předmětem, který teta tak pečlivě schovávala? Tajemná Kniha, kterou ale nedokáže přečíst, a záhadný němý chlapec, jehož zachrání před krutým zacházením, se stanou její nadějí. Klíčem k odhalení magického světa i otcovy tragické smrti.

  Číst dále...
 • Telgemeierová, Raina: Duchové

  Vydal: Paseka, listopad 2017, 256 stran, pevná vazba, přeložila Michala Marková

  Catrina se s rodinou stěhuje na pobřeží Severní Kalifornie a není zrovna nadšená, že musí opustit svoje kamarády a zázemí. Jenže její sestra Maya trpí vážnou nemocí, proti níž působí vlhký, slaný vítr, vanoucí od moře. A léčivé účinky prý nejsou to jediné, co vítr do městečka Bahía de Luna přináší. Sestry ze všech stran slyší, že tu žijí duchové.

  Říkají obyvatelé města pravdu, nebo jen straší nové sousedy? Zatímco Maya se nemůže dočkat, až nějakého ducha potká, Catrina s nimi nechce mít nic společného. Ale možná se blíží doba, kdy bude muset hodit svůj strach za hlavu a myslet především na dobro mladší sestry…

  Číst dále...
 • Stančík, P; Miklínová, G.: H2O a tajná vodní mise

  www.artemis.net, Výdáno 2017, 84 stran, pevná vazba, ilustrovala Galina Miklínová, pro čtenáře od 10 do 12 let

  H2O není jen chemická značka vody, ale také název kamarádů Huga, Huberta a Ofélie. Tří žáků základní školy Evelíny Saturejkové ve městě... no třeba právě v tom vašem. Klan H2O zásluhou přístroje zvaného zmenšovátko podniká dobrodružné výpravy vodovodním potrubím na palubě miniaturní ponorky Abramis. Hlavní padouch – šílený profesor Hermenegild Vulpes – sice proti H2O neustále kuje nějaké pikle pomocí nejmodernější vědy a techniky, ale nakonec i jemu doteče, že ve správném dobrodružství pro děti a mládež musí zvítězit dobro. Alespoň kapku.

  Číst dále...
 • Millwood, Kiran: Dívka z inkoustu a hvězd

  Vydal: Fragment - Albatros media, listopad 2017, 232 stran, pro čtenáře od 13 let

  Nejlepší britská dětská kniha roku 2017, která v prestižních literárních soutěžích porazila i Harryho Pottera a prokleté dítě!

  Od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori, nikdo nesměl překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. Isabelle ale i tak sní o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Svůj sen si splní, když zmizí její nejlepší kamarádka a Isabelle se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd?

  Číst dále...
 • Prchalová, Eva: Příručka mladého hledače

  Vydal: Paseka, listopad 2017, 296 stran, vázaná, ilustrovala Eva Koťátková, pro čtenáře od 12 let

  Představuje dětství a dospívání jako stav neustálého hledání.

  Kniha pro všechny, kdo umí číst a nebojí se trochu zatoulat. To je netradiční dětská kniha Příručka mladého hledače, kterou napsala Eva Prchalová a ilustrovala Eva Koťátková, jedna z mezinárodně nejúspěšnějších českých umělkyň. „Zdá se mi, že se často podceňuje dětská senzitivita, přirozená inteligence a smysl pro souvislosti,“ říká Prchalová.

  Julkův dědeček odešel před dvaceti lety na nákup a už se nikdy nevrátil. Třináctiletý Julek se jednoho dne rozhodne ho najít. Jeho hledačská cesta míří nejprve do Egypta, kde ho posvátný skarabeus zavede do nitra pyramidy. Další dobrodružství v paralelním čase už prožívá ve společnosti dvou kamarádů - chlapce Helmuta a dívky Aliny. Ve zdánlivě bezvýchodných, bláznivých situacích jim pomáhá Příručka mladého hledače, která je umí podivuhodně podpořit a vést i ve chvílích naprosté bezradnosti.

  Číst dále...
 • Nilsson, Frida: Vránova neobyčejná dobrodružství

  Vydal: Portál, listopad 2017, 128 stran, brožovaná vazba, ilustrovala Matlovičová, Martina, pro čtenáře mezi 8. a 12. rokem

  Prvotina známé a oblíbené autorky. Hlavní hrdinové, holčička Ebba a její nový kamarád, pták Vrána, se vydávají stopem do Norska hledat Vránovy ztracené rodiče. Na své cestě zažívají nejrůznější dobrodružství a nečekaná setkání, která je vždycky posunou o kousek dál. Rodiče nakonec samozřejmě najdou, i když to celou dobu nevypadá příliš nadějně: Ebba se Vránovi ztratí v lese a najdou ji právě dlouho hledaní Vránovi rodiče. Příběh má rychlý spád a je plný humoru a vtipu. Je určený především dětem ve věku 8–12 let.

  Číst dále...