Starší děti

 • Nikl, Petr: Jino taje opic

  Vydal: Meander, červen 2017, 100 stran

  Petr Nikl má slabost pro zvířata – už si pohrával s rybami, lvy, jeleny, dokonce i se zvěřincem nafukovacím. Tentokrát se ale zaměřil na hravé akrobatky opice. A s těmi si teprve užijete legraci! Ve třináctém autorově svazku ze sebe totiž jednotlivé druhy lidoopů vyskládaly celou abecedu a vy si tak v knize můžete luštit jako v rébusu. Je támhleten šimpanz spíš J nebo I? Co se mi to ty opice snaží sdělit?

  Číst dále...
 • Kaletová, Lucie: Josefína a bytosti

  Vydal: Mladá fronta, 392 stran, vázaná

  Dívka s neobvyklými schopnostmi a strašidelný příběh, v němž ožívají legendy starých Slovanů…

  Když na vás začnou hovořit duše stromů, když vás smradlavý obr chce odnést na záhadné místo v lese a před tím ještě sní všechno jídlo z lednice – máte dvě možnosti. Myslet si, že jste se zbláznili, anebo přemýšlet, zda to, co vidíte, je skutečné. Jenže to není všechno! V trafice u stanice tramvaje sedí věštkyně a předpoví vám z oslizlé žvýkačky, že možná zemřete. Duch kluka z devátého století vám tvrdí, že se znáte. Staré lípy propustí ze zajetí svých kořenů upíra a poradí vám, ať si ho ochočíte. Že je to přitažené za vlasy? A co když jste nuceni skočit do děsivého víru pro prastarý meč, spolkne vás obří had a potom musíte svést souboj s temným Černobogem a jeho sluhy?

  Možná při tom zjistíte, že nejste tím, kým jste si mysleli, že jste, což je dost šokující. Objevíte místo, odkud pocházíte. To místo je brána a skrz ni může projít na svět dobro, nebo zlo. A kde je od té brány klíč? Ten klíč jste vy. Pokud se jmenujete Josefína Slámová. Anebo pokud… máte chuť prožít ten příběh s ní.

  Číst dále...
 • Nejlepší české knihy pro děti a mládež 2016 podle CzechLit

  Internetový portál, který se zaměřuje na českou literaturu, přináší tentokrát tipy na knížky pro děti a mládež. Podívejte se, kterých 10 titulů z roku 2016 stojí podle Czechlit.cz za to.

  Redaktory portálu upoutaly třeba nebanálním příběhem, podmanivou vizuální stránkou, nápaditostí či neotřelým humorem. Vybrané knihy pokrývají všechny věkové kategorie, od předškoláků (4+) až po dospělé, kteří leckterým z následujících titulů jistě nepohrdnou.

  Číst dále...
 • Ležák, Zdeněk: Marie Terezie a její Habsburkové

  Vydal: Edika - Albatros Media, květen 2017, 160 stran, komiks - dětská naučná edice, vhodné pro čtenáře od 9 let

  Poznejte českou panovnici v netradičním komiksovém zpracování.

  Dobře vládnout nemusí jen muži. A já jsem jediná žena, která kdy usedla na český trůn. Od dětství jsem se připravovala, že budu královnou. Přesvědčila jsem všechny, kteří o mně pochybovali, že na to mám. Stálo mě to nemalé úsilí, ale stálo to za to! Bojovala jsem jako lvice, abych ubránila svoje území a získala další. Změnila jsem jednou provždy zavedené pořádky. To já jsem přepisovala dějiny! Jsem Marie Terezie.

  Číst dále...
 • Matoušková, Tereza: Válka zrcadel

  Vydal: Epocha, duben 2017, 224 stran, měkká vazba, obálka: Alena Kubíková

  O očích se říká, že jsou oknem do duše. Ty Ankařiny připomínají pohled do zrcadla a kdo do nich pohlédne, znovu spatří své milované. Kaltská čarodějka a schovanka arcimága se naučila se svým darem žít, a už ani nepřemýšlí, zda to není spíš prokletí. Přesto se může její život ocitnout v troskách mávnutím motýlích křídel. Jakoby nestačily intriky a politické hry. Začínají se vynořovat i bezejmenné stíny dávnověku. Odkaz bytostí, kterým stačí pár kapek krve, aby proměnily zapomenuté pohádky v krutou realitu.

  V novém románu Terezy Matouškové Válka zrcadel se koncentruje nový literární fenomén ne nepodobný úspěchu Hry o trůny nebo severských detektivek.

  Číst dále...
 • Larssonová, A.; Korsellová, I.: PAX – Dech smrti

  Vydal: Host, duben 2017, 200 stran, vázaná, ilustroval Henrik Jonsson, knížka pro čtenáře od 10 let

  Nebojte se čarodějnic. Hlavně ne těch, které máte v sobě. Další díl série PAX.

  Čím dál víc lidí v Mariefredu trpí nemocí s podivnými příznaky. Objevil se snad ve městě záhadný Moroděj? Choroba zasáhla i pěstounskou rodinu Alrika s Viggem a krkavčím bratrům nezbývá než v závodu s časem přijít na to, co ji způsobuje. Iris mezitím vymyslela, jak zjistit, kdo je černá čarodějnice. Jenže její plán je životu nebezpečný. A navíc smrdí jako rozkládající se mrtvola…

  Číst dále...
 • Carlsonová, Caroline: Téměř ctihodná liga pirátů – Pirátská čest

  Vydal: Host, únor 2017, 260 stran, vázaná, knížka pro čtenáře od deseti let

  Třetí díl série Téměř ctihodná liga pirátů.

  Neodolatelně zábavný závěr trilogie o statečné pirátce a mluvícím chrliči.

  Hilary Westfieldová se stala pirátkou na volné noze. Z Téměř ctihodné ligy pirátů odešla, protože její prezident, proradný kapitán Černozub, se nechová ani trochu ctihodně.

  Hilary není sama, kdo si myslí, že Liga ze všeho nejvíc potřebuje změnu vedení. S pomocí přátel — upovídaného chrliče nevyjímaje — vyzve Černozuba k bitvě na Širých mořích. Pokud vyhraje, stane se novou prezidentkou. Ale co když prohraje?

  Číst dále...
 • Grossová, Aneta: Superkrávy a moře trapasů

  Vydal: Host, únor 2017, 190 stran, vázaná, knížka pro čtenáře od deseti let

  Být jiný není žádná sranda. Dost pomůže, když na to člověk není sám. Pokračování knihy Válka proti superkrávám, která byla vybrána pro soutěž Souboj čtenářů 2017.

  Na Anne Beu a Nilse, hlavní hrdiny úspěšné knihy Válka proti superkrávám, se usmálo štěstí. Krátkozraká albínka a malý nesmělý zrzek s hlavou jako záchodová štětka sice pořád nepatří k nejoblíbenějším sedmákům ve škole, ale aspoň už nejsou tak sami. Dokonce teď mají tolik kamarádů, že společně obsadí celý stůl v jídelně! Navíc se superkrávy rozhádaly a mají co dělat samy se sebou, takže ve škole je konečně trochu klid. Blíží se Halloween a s ním dvě netrpělivě očekávané události — strašidelná párty u tety Mony a první koncert kapely Fak Jastin. Ale kdo s nimi bude zpívat?

  Život je občas jako horská dráha. Jen co se dostanete na vrchol, čeká vás sešup dolů. A sotva se trochu vzpamatujete, už se zase řítíte dolů. Ale pak se najednou objeví zatáčka, která všechno změní!

  Číst dále...
 • Bennet, R.J.: Město mečů

  Vydal: Host, leden 2017, 550 stran, vázaná, čtení pro mládež

  Triumfální návrat do světa Města schodů.

  Město Voortyaštan kdysi bývalo sídlem bohyně války a smrti, líhní hrůzostrašných nadpřirozených bojovníků, kteří rozsévali smrt a podrobili si miliony lidí. Dnes je bohyně mrtvá a město leží v troskách.

  Není proto divu, že generálka Turyin Mulagheshová — prostořeká hrdinka bitvy v Bulikově a údajná válečná zločinka — je vyslána právě tam. Ve Voortyaštanu má počítat dny do důchodu a upadnout v zapomnění. Přinejmenším je to dokonalá krycí historka.

  Pravda je taková, že generálka byla ještě jednou, naposledy, povolána do služby, aby prošetřila objev, který může změnit svět — nebo ho zničit.

  Problém je v tom, že si tahle stará vojačka není jistá, jestli ještě má na to být hrdinkou.

  Číst dále...
 • Schwabová, V.: Můj anděl strážný

  Vydal: Albatros, leden 2017, 160 stran, čtení pro dívky od 11 let

  Aria je ta nejlepší kamarádka na světě, je totiž anděl strážný!

  Aby si vysloužila křídla, která každý správný anděl musí mít, má za úkol pomoci třem různým dívkám. Dvě z nich už jsou šťastnější, třetí ještě zbývá.

  Mikayla Stevensová je dvanáctiletá špičková tanečnice, které leží na ramenou tíha finanční situace její rodiny. Pokud se dostane na prestižní taneční školu, získá stipendium, které pokryje výdaje na školné i tanec. Proto dře do úmoru a tanec už jí nepřináší takovou radost jako kdysi. Ale jak jí má Aria pomoci?

  Číst dále...