Starší děti

 • Giannellová, Valentina: Říkejte mi Greta

  Vydal: CPRESS - Albatros media, únor 2020, vázaná, 128 stran, ilustrace Manuela Marazziová, překlad Hana Vašková, od 10 let

  Greta Thunberg dokázala zaujmout statisíce svých vrstevníků a strhnout je k boji za ekologii, který se pod hashtagem #fridaysforfuture stal celosvětovým fenoménem. Přidej se k misi za záchranu planety!

  Dozvíš se, jak mohou vypadat dopady klimatické změny. A co můžeš udělat, abys ulehčil životnímu prostředí. Nemáme sice žádnou planetu b, ale stále je čas, abychom se postarali o planetu a – přispět k tomu může úplně každý.

  Číst dále...
 • Žák, David Jan: Žeberův odkaz

  Vydal: Albatros, únor 2020, vázaná, 184 stran, ilustrace Jindra Čapek, od 10 let

  Jedenáctiletý Edwin zmizel! Jeho kamarádům Anežce, Viky, Ptáčkovi a Klárce je jasné, že to nějak souvisí s profesorem Žeberou a zápisníkem, který by v nepovolaných rukou proměnil šumavské hvozdy v kamennou poušť. Nezbývá než se pustit do pátrání na vlastní pěst. Parta dětí však nebude hledat jenom Edwina, ale i průchody do tajemného světa Trombů. Stopy vedou k záhadnému pokladu a také k dávnému přátelství, které se za podivných okolností rozpadlo.

  Číst dále...
 • Boyden, Joseph: Wenjack

  Vydal: Baobab&GplusG, 2019, brožovaná, 64 stran, překlad M. Škapa, od 8 let

  Chanie Wenjack je indián z kmene Odžibvejů. Stejně jako nespočet jemu podobných kluků a holek byl v útlém věku odebrán rodičům a poslán na převýchovu do takzvané indiánské internátní školy stovky kilometrů od domova. Zcela cizí prostředí školy a kruté zacházení ze strany učitelů vyhnalo Chanieho a jeho dva spolužáky jednoho pozdně říjnového odpoledne na útěk. Jejich snahu o návrat do ztraceného domova sledujeme nejen očima samotného Chanieho, ale také prostřednictvím manitou, kteří na sebe berou různé zvířecí podoby a doprovázejí chlapce na jejich strastiplné pouti.

  Číst dále...
 • Štulcová, Renata: Rafaelova škola 6. Písně sirén

  Vydal: Maitrea, 2019, brožovaná, 668 stran, ilustrace J. Marešová, od 15 let

  Když se Marina probudila z metamorfózy v těle sirény a kromě zpěvu sirén slyšela zvonění tramvají, domnívala se, že jediná její starost bude zlomit kletbu, aby zachránila svou lásku.

  Netušila ale čtyři věci: Kdo jsou labutí víly, že její lidský otec začne pátrat po vílách a elfech v české historii, jaké rituály ji čekají a že může přijít o klenot své matky, tedy o všechno.

  Číst dále...
 • Alby: Pro koho kvetou stromy

  Vydal: Triton, 2019, pevná vazba, 128 stran, ilustrace Sofie Helfertová, od 8 let

  Krátké střípky ze života jednoho obyčejného Davida a jeho neobyčejné sestry Ani s Downovým syndromem. O křehkosti a proměnlivosti života, o přijetí a pochopení, o lidství, které by mělo být v každém z nás. Pro všechna srdce otevřená, dospělá i nedospělá...

  Číst dále...
 • Šindelářová, Renata: Tajemství pokladu svatého Václava

  Vydal: Portál, 2019, brožovaná, 128 stran, ilustrace Libor Drobný, od 9 do 13 let

  Společně s Vojtou a Klárkou se v dobrodružné cestě za pokladem sv. Václava mohou strážci pokladu stát i všichni čtenáři, kteří správně rozluští zašifrovanou zprávu a posbírají všechny části pokladu a jeho klíče, kterými pak poklad uzamknou.

  Číst dále...
 • Soukupová, Petra: Klub divných dětí

  Vydal: Host, 2019, pevná vazba, 216 stran, ilustrace Nikola Logosová, od 11 let

  Katka, Mila, Franta a Petr jsou divní, nebo si to o nich alespoň myslí ostatní. Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé, spíš divné děti, co spolu tráví čas. Pak ale společně zažijí něco, na co se nezapomíná.

  Číst dále...
 • Platzová, Magdaléna: Máme holý ruce

  Vydal: CPRESS, 2019, vázaná, 152 stran, od 16 let

  Sametová revoluce z pohledu studentky. “Máme holý ruce” je autentický deník studentky z doby převratu, ale zároveň i historický román, ve kterém jsou popsány události tak, jak se skutečně staly.

  Číst dále...
 • Andersonová, Laura Ellen: Amálie Zubatá a zloděj paměti

  Vydal: Mladá fronta, 2019, pevná vazba, 232 stran, přeložil Vratislav Kadlec

  Amálie Zubatá a její přátelé by rádi vyhráli soutěž o vstupenky do Dýňoparku, což je ten nejúžasnější zábavní park pod sluncem i měsícem. Úplně postačí, když se jim povede prodat co nejvíc sušenek. Jenže obyvatelé Záhrobně se chovají nějak divně. Jako by si nikdo nic nepamatoval… Dokonce ani jména přátel a datum narozeninové oslavy! Co se s jejich vzpomínkami stalo? A povede se Amálii zachránit je dřív, než na ni všichni dočista zapomenou?

  Číst dále...
 • Schwartz, Alvin: Noční můry z temnot

  Vydal: Mladá fronta, 2019, pevná vazba, 144 stran, přeložil Vratislav Kadlec, od 11 let

  Slavná sbírka kratičkých, ale o to děsivějších příběhů, duchařských historek, městských legend a strašidelných písniček a říkadel, které sesbíral americký spisovatel a folklorista Alvin Schwartz, je určena pro děti i dospělé, co se rádi bojí. Umrlčí hlavy padající komínem, duchové prahnoucí po pomstě a obrovské černé kočky toužící po lidském mase ožívají díky sugestivním ilustracím Stephena Gammella, které si během let našly spoustu zanícených fanoušků – a také odpůrců, kterým připadají snad až příliš strašidelné. Na motivy knihy byl natočen film, který se nedávno objevil v českých kinech pod stejnojmenným názvem.

  Číst dále...