Starší děti

 • Montgomeryová, Lucy Maud: Anna z ostrava

  Vydal: Albatros, 2019, vázaná, 256 stran, ilustrace Ivona Knechtlová, překlad Jiří Korejčík, od 10 let

  Ve třetím pokračování Anny ze Zeleného domu se Anně splní její velký sen: odejde studovat do města na univerzitu. V novém prostředí opět najde řadu spřízněných duší a nouzi nemá ani o nápadníky. Dokáže si však Anna správně vybrat? Zvítězí její vzletné ideály, nebo srdce a to, co doopravdy cítí?

  Číst dále...
 • Fletcher, C. A.: Chlapes a jeho pes na konci světa

  Vydal: Mladá fronta, 2019, pevná vazba, 360 stran, od 14 let

  Dospívající Griz žije spolu s rodiči a sourozenci na ostrově a za celý život se nesetkal ani s tolika lidmi, aby z nich bylo možné postavit dvě mužstva a zahrát si regulérní fotbalový zápas. Před několika generacemi totiž lidé až na pár výjimek ztratili schopnost mít děti, a tak teď civilizace leží v troskách a na celém světě přežívá jen několik izolovaných skupinek.

  Číst dále...
 • Liová, Amanda: Příběhy pozoruhodných dětí

  Vydal: Mladá fronta, 2019, pevná vazba, 124 stran, překlad Daniela Krolupperová, od 11 let

  Nevšední a nesmírně inspirativní kniha o nezlomné odvaze a síle lidské vůle líčí skutečné příběhy dětí a mladých lidí, kteří dosáhli na samé hranice lidských možností.

  Číst dále...
 • Aisato, Lisa: Luna a ryba

  Vydal: Kanzelsberger, 2019, vázaná, 40 stran, od 11 let

  Bohatě ilustrovaná dětská kniha Luna a ryba vás zavede do snového světa malé holčičky. Její dětská duše a dobré srdce vám budou průvodcem v laskavém příběhu o ztracené rybě, která potřebuje pomoct s návratem domů. Netradičně pojatý děj vyprávějí bohaté celostránkové ilustrace. Kniha ve vás zanechá neobyčejně laskavý dotek dětského světa...

  Luna a ryba je příběhem o porozumění, respektu a vnímání odlišností v dnešním hektickém světě.

  Číst dále...
 • Crlík, Tomáš: Strážci Země

  Vydal: FRAGMENT, 5. 9. 2019, pevná vazba, 248 stran, od 11 let

  Cílem knihy je navrátit zájem mladých lidí ke čtení a zajímání se o svět přírody kolem sebe. V knize jsou proto záměrně popisovány všední živočichové, zvířata, stromy, které patří do našeho evropského prostředí. Příběh také vede k zamyšlení – člověk vs příroda.

  Příběh volně navazuje na knihu Galgad - příběh strážce Země. Její znalost však není pro pochopení nového příběhu nutná.

  Číst dále...
 • Sendak, Maurice: Tam, kde žijí divočiny

  Vydal: Meander, 2019, vázaná, 48 stran, od 11 let

  O chlapci, který se dostal do země, v níž žijí divočiny, a stal se jejich králem. Kluk Max trápí zvířátka! Ale dostane se do země, kde žije divá zvěř – příšery, jaké ještě nikdy neviděl... A co se stane? Max se s divočinami spřátelí, a pak se dokonce stane jejich králem.

  Číst dále...
 • Lukášková, Markéta: InTyMně

  Vydal: MOTTO, 31. 10. 2019, vázaná, 208 stran, od 11 let

  Od sametové revoluce přes Nagano až k dospělosti

  Všechno, co neuložíte, se jednou ztratí. A ztratit vzpomínky na dětství a dospívání v devadesátkách a na přelomu tisíciletí, to by byla škoda. V této knize nejsou ty vaše, ale spousta z nich vám bude povědomá. Jsou dětsky naivní, pubertálně vzdorné a taky dospělácky bolestné. Budete se u nich smát, pokyvovat hlavou a pocítíte úlevu, že v tom všem zmatku, co se v životě děje, rozhodně nejste sami.

  Číst dále...
 • Stančík, Petr: H2O a pastýřové snů

  Vydal: Abramis, 2019, pevná vazba, 92 stran, ilustrace Galina Miklinová, od 12 let

  Hugo, Hubert a Ofélie, parta žáků základní školy Evelíny Saturejkové, s pomocí zmenšovacího paprsku tentokrát luští tajuplné poselství ukryté do snů, řeší záhadu lidí čučících do skříněk s kličkou a vydává se na výpravy v létající dodávce Citroën typ H z vlnitého plechu, aby překazili pikle zlotřilého vědce Vulpese. O překvapivý závěr se postará přístroj zvaný mozkocuc a zoubky mluvícího kuňáka Kuneše.

  Číst dále...
 • Thornton, Nicki: Hotel Poslední naděje

  Vydal: CPress, 2019, brožovaná, 336 stran, překlad M. Glanzová, od 10 let

  Seth pracuje jako pomocná síla v kuchyni odlehlého hotelu Poslední naděje, který vlastní nepříjemní manželé Bunnovi. Sethovou jedinou spřízněnou duší na tomto místě je jeho kočka Černostínka. Poklidné dny pominou ve chvíli, kdy do hotelu zavítá zvláštní setkání kouzelníků. Jeden z nich, Dr. Thallomius, je při slavnostní večeři otráven dezertem. A protože tento chod připravoval Seth, stává se hlavním podezřelým. Podaří se mu očistit své jméno a najít vraha, i když proti němu stojí temné magické síly?

  Číst dále...
 • Pearceová, Philippa: Tomova půlnoční zahrada

  Vydal: Malvern, 2019, pevná vazba, 207 stran, ilustrace S. Einzig, překlad Z. Koudelková, od 10 let

  Kniha je považována za mistrovské dílo dětské literatury a má pohádkový, resp. fantasy námět. Za toto dílo obdržela spisovatelka roku 1958 Carnegieho medaili za literaturu. Román byl šestkrát zfilmován, naposledy v roce 1999 česky uvedeno jako Kouzelná zahrada.

  Číst dále...