Starší děti

 • Aisato, Lisa: Luna a ryba

  Vydal: Kanzelsberger, 2019, vázaná, 40 stran, od 11 let

  Bohatě ilustrovaná dětská kniha Luna a ryba vás zavede do snového světa malé holčičky. Její dětská duše a dobré srdce vám budou průvodcem v laskavém příběhu o ztracené rybě, která potřebuje pomoct s návratem domů. Netradičně pojatý děj vyprávějí bohaté celostránkové ilustrace. Kniha ve vás zanechá neobyčejně laskavý dotek dětského světa...

  Luna a ryba je příběhem o porozumění, respektu a vnímání odlišností v dnešním hektickém světě.

  Číst dále...
 • Crlík, Tomáš: Strážci Země

  Vydal: FRAGMENT, 5. 9. 2019, pevná vazba, 248 stran, od 11 let

  Cílem knihy je navrátit zájem mladých lidí ke čtení a zajímání se o svět přírody kolem sebe. V knize jsou proto záměrně popisovány všední živočichové, zvířata, stromy, které patří do našeho evropského prostředí. Příběh také vede k zamyšlení – člověk vs příroda.

  Příběh volně navazuje na knihu Galgad - příběh strážce Země. Její znalost však není pro pochopení nového příběhu nutná.

  Číst dále...
 • Sendak, Maurice: Tam, kde žijí divočiny

  Vydal: Meander, 2019, vázaná, 48 stran, od 11 let

  O chlapci, který se dostal do země, v níž žijí divočiny, a stal se jejich králem. Kluk Max trápí zvířátka! Ale dostane se do země, kde žije divá zvěř – příšery, jaké ještě nikdy neviděl... A co se stane? Max se s divočinami spřátelí, a pak se dokonce stane jejich králem.

  Číst dále...
 • Lukášková, Markéta: InTyMně

  Vydal: MOTTO, 31. 10. 2019, vázaná, 208 stran, od 11 let

  Od sametové revoluce přes Nagano až k dospělosti

  Všechno, co neuložíte, se jednou ztratí. A ztratit vzpomínky na dětství a dospívání v devadesátkách a na přelomu tisíciletí, to by byla škoda. V této knize nejsou ty vaše, ale spousta z nich vám bude povědomá. Jsou dětsky naivní, pubertálně vzdorné a taky dospělácky bolestné. Budete se u nich smát, pokyvovat hlavou a pocítíte úlevu, že v tom všem zmatku, co se v životě děje, rozhodně nejste sami.

  Číst dále...
 • Stančík, Petr: H2O a pastýřové snů

  Vydal: Abramis, 2019, pevná vazba, 92 stran, ilustrace Galina Miklinová, od 12 let

  Hugo, Hubert a Ofélie, parta žáků základní školy Evelíny Saturejkové, s pomocí zmenšovacího paprsku tentokrát luští tajuplné poselství ukryté do snů, řeší záhadu lidí čučících do skříněk s kličkou a vydává se na výpravy v létající dodávce Citroën typ H z vlnitého plechu, aby překazili pikle zlotřilého vědce Vulpese. O překvapivý závěr se postará přístroj zvaný mozkocuc a zoubky mluvícího kuňáka Kuneše.

  Číst dále...
 • Thornton, Nicki: Hotel Poslední naděje

  Vydal: CPress, 2019, brožovaná, 336 stran, překlad M. Glanzová, od 10 let

  Seth pracuje jako pomocná síla v kuchyni odlehlého hotelu Poslední naděje, který vlastní nepříjemní manželé Bunnovi. Sethovou jedinou spřízněnou duší na tomto místě je jeho kočka Černostínka. Poklidné dny pominou ve chvíli, kdy do hotelu zavítá zvláštní setkání kouzelníků. Jeden z nich, Dr. Thallomius, je při slavnostní večeři otráven dezertem. A protože tento chod připravoval Seth, stává se hlavním podezřelým. Podaří se mu očistit své jméno a najít vraha, i když proti němu stojí temné magické síly?

  Číst dále...
 • Pearceová, Philippa: Tomova půlnoční zahrada

  Vydal: Malvern, 2019, pevná vazba, 207 stran, ilustrace S. Einzig, překlad Z. Koudelková, od 10 let

  Kniha je považována za mistrovské dílo dětské literatury a má pohádkový, resp. fantasy námět. Za toto dílo obdržela spisovatelka roku 1958 Carnegieho medaili za literaturu. Román byl šestkrát zfilmován, naposledy v roce 1999 česky uvedeno jako Kouzelná zahrada.

  Číst dále...
 • Matocha, Vojtěch: Prašina: Černý merkurit

  Vydal: Tympanum, 17.10.2019, 1x CD MP3, délka 8 hod. 17 min., čte Matouš Ruml

  Za tajemstvím, ukrytém v nebezpečných zákoutích Krchleb...

  Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Pokračování úspěšné audioknihy, ověnčené cenou Nejlepší audiokniha pro děti a mládež 2018, odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.

  Číst dále...
 • Bělohlávková, Lucie: Tak už se nestyď

  Vydal: Portál, 2019 brožovaná, 144 stran, od 11 let

  Kniha o sociální fobii a stydlivosti u dospívajících dětí. Je určena nejen dětem, ale i rodičům, vychovatelům.

  Bojíš se přihlásit, když se učitel v hodině na něco ptá? Když už zvedneš ruku, stane se ti, že ti správná odpověď „vypadne“ z hlavy, protože ji „přemažou“ tvoje obavy a strach? Bojíš se trapasů a nevíš si rady ve vztazích s ostatními lidmi? Pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě druzí budou myslet, a blokuje tě to? Tahle knížka ti pomůže tyhle problémy dostat pod kontrolu.

  Číst dále...
 • Mladá fronta: Příručka přežití.

  Vydal: Mladá fronta, 10/2019, pevná, 128 stran, překlad Iva Menšíková, od 11 let

  Když všechny okolo zachvátí panika, někdo musí zůstat v klidu a rychle jednat. Díky téhle příručce se z vás stanou experti na přežití ve svízelných situacích, jako je třeba útok žraloka nebo setkání s lidožravým tygrem. Naučíte se, jak si v přírodě poradit bez kompasu a jak najít nejlepší místo na přenocování. Kromě toho si osvojíte spoustu dalších dovedností, které vám pomůžou přečkat i ten nejhorší den. Je na čase převzít velení a stát se hrdinou…

  Číst dále...