Co se děje v knihovnách

 • Babička v mém životě

  Literární, výtvarná a fotografická soutěž na téma připomínající 195. výročí narození Boženy Němcové a také role babiček (dědečků, tet, paní učitelek...) v našich životech.

  Zapojit se může kdokoliv do libovolné části soutěže - literární: "Píšu o babičce", výtvarné: "Maluju babičku" či fotografické: "Já a moje babička".

  Soutěž pořádá Městská knihovna Hodonín, více informací na webových stránkách zde.

   

  Číst dále...
 • Čtenář roku – TÁTA

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje šestý ročník akce Březen - měsíc čtenářů.

  Během tohoto měsíce proběhne v knihovnách řada čtení, soutěží, setkání, knihovny budou také hledat a oceňovat své nejlepší čtenáře. Letos by se obzvláště oceněnými měli stát tátové. V knihovnách SKIP vyhlašuje soutěž o čtenáře Tátu. Táta čtenář by měl splnit následující kritéria:

   

  • v roce hodnocení má nezletilé dítě/děti,
  • v roce hodnocení je on i dítě/děti čtenářem knihovny,
  • zúčastňuje se aktivit knihovny

   

  V průběhu března budou vyhodnoceni tátové čtenáři nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2015. SKIP ve spolupráci se zúčastněnými knihovnami zajistí slavnostní ocenění nejlepšího táty čtenáře. V průběhu kampaně bude každý týden Liga otevřených mužů dávat tátům tipy na knihu ke čtení pro své děti.

  Číst dále...
 • Soutěžní přehlídka OKNA 2015

  KDK SKIP ve spolupráci s Městskou knihovnou Třinec vyhlašují již 4. ročník soutěžní přehlídky OKnA (O Knihovnických Aktivitách), ve které knihovníci představují své pořady, kterými lákají čtenáře mezi knihy.

  Téma letošní přehlídky je "První a druhá světová válka v literatuře pro děti a mládež".

  Termín: 14 - 15. dubna 2015

  Číst dále...
 • Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením

  Knihovnický institut NK vydal s podporou ministerstva kultury publikaci ROVNÝ PŘÍSTUP. STANDARD HANDICAP FRIEDLY - Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením.

  Publikace zahrnuje standardy pro práci knihoven s lidmi se zdravotním postižením včetně výsledků průzkumu služeb knihoven pro tuto skupinu uživatelů.

  Elektronickou verzi publikace nejdete ke stažení zde

  Číst dále...
 • Vánoční vydání 5. čísla Žurnálku z Podještědí (občasníku dětí z Jablonného)

  Se zasněženým Žurnálkem se dostanete do Starých Hradů u Jičína, na Moravu k Cyrilovi a Metodějovi a dokonce se podíváte i na vánoční zvyky Angličanů. Opět nechybí jazykolamy, kvízy a hádanky.

  E-časopis najdete zde

   

  Číst dále...
 • Projekt Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka

  I pro rok 2014/2015 navázal Svaz knihovníků a informačních pracovníků spolupráci  s projektem Čtení pomáhá. Každé dítě, které se do akce zapojí, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

  Přihlašte svoji knihovnu do projektu Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka! Přihláška.

  Více informací o celém projektu naleznete zde.

   

  Číst dále...
 • Vyhlášen nový ročník ankety Suk – čteme všichni

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A.Komenského vyhlašuje nový ročník čtenářské ankety Suk – čteme všichni - ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2014.

  Anketní lístky i plakátek jsou ke stažení na webu knihovny http://npmk.cz/knihovna

  Číst dále...
 • Knihovny nabízí evýpůjčky z produkce eReading

  Už 30 českých knihoven využívá možnost poskytovat evýpůjčky z nabídky eReading.

  Zastoupeny jsou knihovní systémy Lanius, KpSys a ARL. Seznam knihoven naleznete zde.

   

  Číst dále...
 • Odborný seminář o e-knihách pro knihovníky

  Dne 16. 12. 2014 se uskuteční v Krajské vědecké knihovně v Liberci seminář E-knihy pod vedením ing. Jiřího Pavlíka. Podrobné informace o programu a registrační formulář najdete zde.

  Číst dále...
 • Lovci perel 2015

  Právě začíná druhý ročník projektu pro děti, který připravila Knihovna města Hradce Králové a do které se mohou zapojit a registrovat všechny knihovny.

  Hra Lovci perel mění čtení v dobrodružství a z práce s knihou dělá zábavu. Vybrané dětské knížky se ve hře stávají perlorodkami a přinášejí svým čtenářům zajímavý zisk v podobě opravdových perel. Pravidla hry si každá knihovna může přizpůsobit svým podmínkám.

  Číst dále...