Čtenářství v Česku

 • Knížky přepásané Zlatou stuhou 2015

  V nepřeberném množství knížek pro děti a mládež, které v České republice každoročně vycházejí, je někdy těžké se vyznat a zorientovat. Obzvlášť, chceme-li vybrat knížku s kvalitním příběhem či hodnotnými ilustracemi.

  Rádcem při výběru mohou být různá ocenění či ankety. Jedním z nejprestižnějších ocenění literatury pro děti a mládež v České republice je Zlatá stuha. Zlatou stuhou se letos může pyšnit jedenáct titulů ve dvanácti kategoriích. Podívejte se, jaké knížky doporučuje odborná porota.

  Číst dále...
 • Zlatá stuha 2015 – nominace

  Prestižní cena Zlatá stuha může být jedním z ukazatelů kvality literatury pro děti a mládež, o kterou se mohou opřít rodiče i učitelé při výběru kvalitních knih pro děti. Každoročně je udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce.

  29. dubna byly vyhlášeny nominované tituly, které si můžete prohlédnout dále, laureáti budou oznámeni 26. května 2015 od 18 h na Novoměstské radnici, kde probíhá výstava ilustrací z nominovaných knih. Se Zlatou stuhou se budete moci setkat také na veletrhu Svět knihy Praha 2015 (14. - 17. 5. 2015).

  Číst dále...
 • Cena Jiřího Ortena 2015

  Cena Jiřího Ortena 2015 již zná své tři nominace. Letos jsou nominovány básnické sbírky Alžběty Michalové, Alžběty Stančákové a Luboše Svobody.

  Večer autorského čtení všech tří nominovaných proběhne 28. 4. 2015 od 18,00 v Café Jericho (Opatovická 26/154, 110 00 Praha 1). Vítěz převezme cenu, která je doprovázena prémií 50 tisíc Kč, na slavnostním vyhlášení 14. 5. 2015 od 17,00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2015.

  Číst dále...
 • SUK čteme všichni 2014 – výsledky

  Jsou známy výsledky ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v uplynulém roce. Podívejte se na knižní šampiony zde.

   

  Číst dále...
 • Český online kurz rychlého čtení je nejúčinnější na světě

  NIHES, Holandský institut pro zdravotní vědu, vypracoval mezinárodní srovnání metod výuky rychlého čtení, ve které sledoval dlouhodobé zlepšení rychlosti čtení a zapamatování textu. Česká firma Rozečti.se z tohoto srovnání vyšla vítězně i v celosvětové konkurenci. NIHES se proto také rozhodl zavést lokalizovanou verzi Rozečti.se jako součást vlastních workshopů.

  Číst dále...
 • Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež

  Česká sekce IBBY ocenila knihu Proč obrazy nepotřebují názvy, která právě získala ocenění Magnesia Litera za knihu pro děti a mládež!

  A další dětská knížka získala ocenění za překlad: Jen jestli si nevymejšlíš!

  Číst dále...
 • Magnesia Litera 2015 – blog roku

  Knižní cena Magnesia Litera rozšiřuje repertoár o nezmapované vody internetu a přichází s novou cenou o nejlepší blog.

  Nyní bylo odbornou porotou vybráno 6 nejlepších blogů a je pouze na veřejnosti, aby prostřednictvím internetového hlasování určila absolutního vítěze. Ten získá 50 000 Kč od společnosti Karlovarské minerální vody, a.s., na knižní vydání své internetové tvorby.

  Číst dále...
 • Budoucnost knih? Tisk a vazba přímo v obchodě

  Týden.cz přináší zajímavý článek o strojích, které dokáží vytisknout a svázat knihu během 5 minut.

  Vyberte si na monitoru textový soubor a za pět minut vám stroj vyplivne vytištěnou knihu, svázanou a v odpovídající obálce. To dosud bývalo možné jen ve sci-fi, ale stroje, které to dokážou, už existují - a přitahují pozornost nakladatelů i veřejnosti.

  Číst dále...
 • Globální aplikace pro podporu básníků

  Na Světový den poezie, v sobotu 21. března, dojde v Památníku národního písemnictví ke slavnostnímu spuštění nové mobilní aplikace vyvinuté v České republice, která jako první propojí a podpoří básníky po celém světě.

  Aplikace Poetizer vytváří platformu, kde mohou básníci zveřejňovat své básně, sdílet je se všemi, kteří mají rádi poezii a získávat zpětnou vazbu ve formě „like“ nebo finančních příspěvků. Aplikace bude zdarma ke stažení pro Android na Google Play.

  Číst dále...
 • Tisíc knih – rádce pro nalezení podobných knih

  Dočetli jste zajímavou knížku a máte chuť si přečíst něco podobného? Tak s tím velmi rychle a jednoduše pomůže webová aplikace www.tisicknih.cz, která Vám na základě Vámi zadaného názvu doporučí tisíc podobných titulů.

  Jak je to možné? Šikovní programátoři a vývojáři pod vedením Filipa Hráčka z firmy Google ČR využili fondy Městské knihovny v Praze a vytvořili tuto aplikaci na sestavování seznamů knih s podobnými rysy.

  Číst dále...