Čtenářství v Česku

 • Státní cena za literaturu 2015 pro Pavla Šruta

  Pavel Šrut se stal držitelem Státní ceny za literaturu 2015.

  Kromě tvorby pro dospělé vyniká autor také knížkami pro děti, které vydává u svého kmenového nakladatelství Paseka. To se rozhodlo pogratulovat autorovi vydáním rovnou dvou jeho klasických děl, z čehož můžou mít radost i všechny děti a jejich rodiče!

  3. listopadu se do knihkupectví vrátí legendární dílo Hlemýžď Čilišnek, které Šrut vytvořil společně s Jiřím Šalamounem. "Rozhodli jsme se vydat tuto knížku znova jako poctu autorům, jejichž kvality se léty mnohokrát potvrdily. Šrut a Šalamoun, to nejsou jen Lichožrouti a Maxipes Fík. Zároveň je to náš dárek letošním jubilantům: Pavel Šrut oslavil 75. narozeniny, Jiří Šalamoun 80. narozeniny. Hlemýždě Čilišneka vypravil pro novou generaci uznávaný knižní grafik a také blízký Šalamounův přítel Luboš Drtina."

  Další lahůdkou bude k 20. listopadu krabice, v níž začínající lichožroutologové najdou všechny díly slavné trilogie, tedy Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy. Podobu krabice samozřejmě vytvořila ilustrátorka Galina Miklínová, která zároveň pilně pracuje na celovečerní animované verzi Lichožroutů, která přijde do kin na podzim 2016.

  Číst dále...
 • Tappiho svět – web pro děti

  Byl spuštěn nový web TAPPIHO SVĚT na adrese www.tappi.cz

  Stránka je určena pro všechny děti, které si chtějí hrát s postavami z oblíbené knižní série o vikingovi Tappim, i pro rodiče, učitele, vychovatele či knihovníky, kteří ocení informace o knihách i připravené materiály ke stažení.

  Poznej svět přátelského vikinga Tappiho a zahraj si s jeho neposedným kamarádem, sobíkem Chichotkem. Tappiho svět je místo pro všechny malé i velké čtenáře a milovníky pohádkových dobrodružství.

  Číst dále...
 • Dětská knihovnička – Albatros a Albert dětem

  "Dětská knihovnička" je nová kampaň podporující čtení, kterou připravilo nakladatelství Albatros s Českou televizí a obchodním řetěžcem Albert při příležitosti oslav 50. narozenin Večerníčku.

  Speciální edici osmi oblíbených českých večerníčků v knižní podobě mohou tak rodiče a děti ve všech prodejnách Albert do 22. září 2015. Cílem této kampaně je pomoci dětem najít opět cestu ke knihám a ke čtení. Tedy aby děti netrávily čas se svými hrdiny pouze u televizních obrazovek, ale aby s nimi společně prožívaly dobrodružství i v knihách.

  Číst dále...
 • E-knihy jedou

  Vydavatelství, které nabízí začínajícím autorům a autorkám způsob, jak vydat a distribuovat svou e-knihu. Zakladatelem projektu je český autor Martin Koláček. Více informací najdete zde.

   

  Číst dále...
 • Nejmladší čtenářka

  Nejmladší držitelkou čtenářského průkazu je Abigail Petrášková (nar. 13. září 2014), která od 23. února 2015 oficiálně "chodí" do Městské knihovny ve Vodňanech. Jako první si malá čtenářka ve věku 5 měsíců a 12 dní vypůjčila pohádku Méďa a kamarádi. V době, kdy navštívila festival Pelhřimov - město rekordů, měla na kontě již 22 výpůjček a tak jí pořadatelé z Agentury Dobrý den rádi knihovničku rozšířili i o Českou knihu rekordů.

   

  Číst dále...
 • Výuka Čtenářských dílen

  Znáte pojem čtenářská dílna? Jak byste ji začlenili do výuky? Jak byste zařadili prvky čtenářské gramotnosti do školního vzdělávacího programu? Na to vše vám odpoví kurz Čtenářské dílny, který je určený především pro učitele základních a středních škol.

  Číst dále...
 • Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

  Vrcholí 6. ročník celostátního projektu, který je založen na spolupráci veřejných knihoven a škol. Smyslem projektu je přivést žáky prvních tříd do veřejných knihoven a tím jim usnadnit cestu k rozvoji informační gramotnosti. Prvňáčci, kteří projektem úspěšně prošli, dostanou za odměnu zdarma knížku, která byla napsána speciálně pro ně a minimálně tři roky se nedá nikde koupit.

  Letos dostane více než 30 000 prvňáčků knížku básniček Jiřího Žáčka „Odemyky, zamyky“ s ilustracemi Vhrsti. Oba autoři jsou významné osobnosti současné literatury pro děti a mládež a mají na svém kontě mnohá významná ocenění.

  Číst dále...
 • „Mou nejoblíbenější kreslenou postavičkou byl Rumcajs“ – Rozhovor s Marcinem Mortkou

  Polský spisovatel fantasy napsal první dětskou knihu poté, co mu došlo čtení pro syna před spaním. Prvními čtenáři jeho příběhů o vikingovi Tappim byly tudíž Mortkovy děti. „Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety,“ věří Marcin Mortka.

  Jaké knížky jste měl rád, když jste byl malý?

  Četl jsem jak divý. Všechno, co se mi dostalo pod ruku. Nejvíc mě však zajímaly příběhy o kouzlech a dobrodružství.

  Číst dále...
 • Češi svým dětem čtou – hlavně před spaním

  Většina rodičů (86 %) v České republice čte dětem knihy před spaním - 52 % pravidleně a 36 % občas.

  Tuto povzbuzující informaci přinesl výzkum agentury STEM/MARK, který realizovala v březnu 2015. Jsou to spíše maminky (69 %), kdo čte knížky dětem nejčastěji, tátové se podílejí mnohem méně (16 %).

  Rodiče si moc dobře uvědomují, že čtení rozvíjí slovní zásobu a řeč malých dětí, že společné čtení upevňuje vazby v rodině. Někteří čtou dětem, aby se jejich děti naučily mít knihy rády, pro jiné představuje čtení uspávací rituál. V některých rodinách je to prostě radost pro všechny zúčastněné, jak odpovídají respondenti výzkumu.

  Číst dále...
 • Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství

  V květnu 2015 vyšlo druhé číslo časopisu Impulsy, který Centrum dětského čtenářství věnuje literatuře pro děti a mládež a jejím aktuálním trendům a novinkám! Čtete zde.

   

  Číst dále...