Čtenářství v Česku

 • …už posedmé aneb Noc s Andersenem

  Už posedmé proběhla z 31. března na 1. dubna na Gymnáziu Horní Počernice, detašované pracoviště Černý Most, Noc s Andersenem. Čtyřicet osm malých nocležníků si užilo večer, který byl letos zaměřený na populární komiksový seriál Čtyřlístek.

  Program byl opravdu pestrý. Večer byl zahájen básní jedné z bývalých účastnic, následovalo hudební vystoupení primánek, které na zahrály na flétnu ukázku z hudby k filmu Harry Potter. Poté nás vybrání čtenáři z primy B seznámili se životem lichožroutů Všichni jsme se také mohli zúčastnit různých soutěží o ceny, v nichž jsme využili naše znalosti o Čtyřlístku.

  Číst dále...
 • Noc s Andersenem 2017 – nocování v knihovnách

  Již po sedmnácté mohou děti v mnoha knihovnách i školách nocovat s Andersenem. Akce na podporu dětského čtenářství vypukne v pátek 31. března 2017.

  Letos budou nocí provádět hrdinové komiksového časopisu Čtyřlístek, za dětmi zavítají Fifinka, Bobík, Pinďa či Myšpulín.

  Také si budeme připomínat 20 let s Harry Potterem a 180 let od napsání pohádky Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Audiotéka podpoří akci Noc s Andersenem vydáním audioknihy Císařovy nové šaty a další pohádky. Audiotéka tak rozšiřuje sbírku autora Hanse Christiana Andersena v pořadí již druhou audioknihou, kterou přidává k příběhu Malé mořské víly, jež vyšla v loňském roce pro akci Noc s Andersenem. Pokud se nebudete moci akcí v zúčastnit, poslech audioknihy si můžete užít i v teple domova s hlasem Martina a Martiny Preissových. A to zdarma na stránkách Audiotéky.

  Číst dále...
 • Jak se dělá kniha

  Zajímalo Vás někdy, jak je možné, že na pultech knihkupectví přibývají stále nové a nové knihy, které si chceme pořídit a následně přečíst?

  Jak se taková kniha na pultech vůbec objeví? Proč vypadá tak, jak vypadá? Že nevíte, co vše je potřeba udělat pro to, aby se kniha vydala? Od toho je tu nový videopořad z dílny Československé bibliografické databáze.

  Číst dále...
 • Malé čtení pro malé děti – tip pro rodiče!

  Nakladatelství NAŠE KNIHA vydalo nové knížky pro nejmenší děti a jejich rodiče. Edice dostala název MALÉ ČTENÍ. To je takový sympatický název, co si pod tím můžeme představit?

  "Je to něco malého na čtení. Útlá knížečka. Vtipné obrázky na prohlížení a jen maličko textu. Něco, co snadno zvládneme společně přečíst. A příště třeba už úplně sami." Říká autorka knížek a majitelka nakladatelství.

  Ale nečekejte žádný osekaný jazyk! Čtěte dále v rozhovoru s Hankou Jelínkovou, kde se malé čtení vzalo, jak pomáhá dětem vklouznout do světa čtení a co znamená pro dospělé...

  Číst dále...
 • Anketa SUK – čteme všichni 2016

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje 24. ročník čtenářské ankety „Suk – čteme všichni 2016“ - ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2016.

  Hlasujte elektronicky pro svou nejoblíbenější knihu!

  Případně můžete stáhnout anketní lístky i plakátek na webu knihovny.

  Pravidla soutěže najdete zde

  Uzávěrka pro zasílání hlasů je 28. března 2017

  Vyhodnocení proběhne v Památníku národního písemnictví ve středu 12. dubna 2017.

  Číst dále...
 • PISA 2015

  V minulém týdnu byly zveřejněny výsledky testování PISA 2015.

  PISA se zaměřuje zejména na přírodovědnou, matematickou a čtenářskou gramotnost. Česká republika se v agregovaném součtu výsledků ve všech testovaných oblastech ocitá v průměru zemí OECD, které se do šetření zapojily. Jako průměrné se jeví výsledky patnáctiletých žáků v oblasti matematické a přírodovědné gramotnosti. Jako mírně podprůměrné jsou hodnoceny výsledky českých žáků ve čtenářské gramotnosti.

  Číst dále...
 • Lovte knihy místo pokémonů

  Nebaví vás lovit virtuální postavičky? V Praze a v Liberci můžete místo nich lovit knihy.

  Jedná se o hru, která je postavena na podobném principu jako Pokémon go. Vymyslela ji belgická učitelka Aveline Gregoirová.

  Dobrodružné hry se může zúčastnit každý, koho zajímá literatura, a zároveň ho baví honba za poklady. Vše, co musíte pro začátek udělat, je se přidat do facebookové skupiny Lovci knih – Přečti je všechny! či Hledači knih Praha.

  Číst dále...
 • Včelka – aplikace pro trénink čtení nově na Android tabletech

  Čtení patří jednoznačně k nejdůležitějším dovednostem, které by si děti ze školy měly odnést.

  Špatné čtení způsobuje nechuť k jakémukoliv dalšímu studiu a následně i komplikace v budoucí kariéře. Již od začátku je tedy vhodné čtení systematicky procvičovat. Ve spolupráci se speciálními pedagogy proto vznikla aplikace Včelka, která umožňuje trénovat čtení zábavnou formou prostřednictvím cvičení automaticky ušitých na míru vždy konkrétnímu dítěti.

  Dosud byla Včelka dostupná jen jako online aplikace na počítači, od 7.9. byla spuštěna tabletová verze aplikace pro Android. Verze pro iPady bude dokončena během října.

  Číst dále...
 • Národní program na podporu čtenářství

  Odborníci apelují na ministerstvo kultury, aby připravilo národní program na podporu čtenářství. V Česku existuje několik takto zaměřených iniciativ (jednou z nich je například i kampaň Rosteme s knihou), chybí jim ale koordinace, říká literární historik a teoretik Jiří Trávníček z Akademie věd.

  Podrobnosti přinášejí webové portály culturenet.cz a portál Hospodářských novin ihned.cz

  Jeho cílem je vytvořit státem podporovanou iniciativu na podporu čtenářství. Její součástí by mohl být i dotační program na ministerstvu kultury, řekl Trávníček.

  Ministerstvo tvrdí, že národní program podpory čtenářství by mohl být vládě předložen příští rok na jaře.

  K iniciátorům platformy patří třeba také ředitelka veletrhu Svět knihy Praha Dana Kalinová, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická, učitel Josef Soukal z Asociace češtinářů či Vít Richter za Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

  Náměstkyně ministra kultury K. Kalistová přijala zástupce iniciativ usilujících o podporu čtenářství.

  Kulatý stůl se soustředil na hledání podoby reprezentativní platformy, která by aktivity na tomto poli koordinovala, aniž by omezila jejich pestrost a jedinečnost každé z nich.

  Číst dále...
 • Suk – čteme všichni 2015 – výsledky ankety

  Ve středu 6. dubna 2016 proběhlo v Památníku národního písemnictví na Strahově vyhlášení výsledků 23. ročníku celostátní soutěže „Suk – čteme všichni“, ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.

  Celkem hlasovalo 1750 dětí. Čtěte dále a dozvíte se, jaké knížky jsou mezi českými dětmi nejoblíbenější!

  Číst dále...