Čtenářství v Česku

  • Ocenění Artis Bohemiae Amicis pro Daisy Mrázkovou

    Laureátkou významného ocenění za dlouhodobé a významné činnosti, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí se v roce 2015 stala Daisy Mrázková, jedna z předních osobností české malby a grafiky a stálice české literatury pro děti.

    Daisy Mrázková studovala v letech 1943 – 44 na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Antonína Strnadela a její umělecká realizace se od počátku odehrávala na poli výtvarného umění. Od portrétů z období padesátých let se těžiště její tvorby postupně posouvalo více k abstrakci, téma figury a krajiny však neopouští ani v šedesátých letech. Významná je pro ni rovněž práce s barevnými tóny.

    Roku 1965 vydala v nakladatelství Albatros svou prvotinu „Neplač, mochomůrko“, kterou vstupuje na pole dětské literatury. Zde si velmi rychle získala nejen pozornost kritiky a odborné veřejnosti, ale především zájem a lásku dětských čtenářů. Knihy si také sama ilustruje. Do fondu české literatury pro děti a mládež se nakonec zapsala jedenácti tituly, nepočítáme-li výbory a sborníky pohádek.

    Číst dále...
  • Nejlepší knihy dětem 2014/2015

    Po roce opět odborníci ze SČKN (Komise pro dětskou knihu) a České sekce IBBY společně vytvořili nový katalog doporučených původních českých knih pro děti a mládež s názvem Nejlepší knihy dětem 2014/2015

    Komentovaný výběr 36 titulů má pomoci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti v orientaci na knižním trhu.

    Katalog sestavili naši přední odborníci na literaturu pro děti a mládež Jana Čeňková a Petr Matoušek. Jejich výběr zahrnuje první vydání původní české tvorby autorů a ilustrátorů, která vyšla od léta 2014 do poloviny září 2015. Je koncipován abecedně, obsahuje vždy stručné hodnocení díla, medailon autora a ilustrátora, přibližuje obálku knihy a přidává označení doporučené věkové hranice čtenářů. Jeho součástí je přehled oborových ocenění a adresář nakladatelů zařazených titulů.

    Projekt má vlastní webové stránky www.nejlepsiknihydetem.cz

    Číst dále...
  • Státní cena za literaturu 2015 pro Pavla Šruta

    Pavel Šrut se stal držitelem Státní ceny za literaturu 2015.

    Kromě tvorby pro dospělé vyniká autor také knížkami pro děti, které vydává u svého kmenového nakladatelství Paseka. To se rozhodlo pogratulovat autorovi vydáním rovnou dvou jeho klasických děl, z čehož můžou mít radost i všechny děti a jejich rodiče!

    3. listopadu se do knihkupectví vrátí legendární dílo Hlemýžď Čilišnek, které Šrut vytvořil společně s Jiřím Šalamounem. "Rozhodli jsme se vydat tuto knížku znova jako poctu autorům, jejichž kvality se léty mnohokrát potvrdily. Šrut a Šalamoun, to nejsou jen Lichožrouti a Maxipes Fík. Zároveň je to náš dárek letošním jubilantům: Pavel Šrut oslavil 75. narozeniny, Jiří Šalamoun 80. narozeniny. Hlemýždě Čilišneka vypravil pro novou generaci uznávaný knižní grafik a také blízký Šalamounův přítel Luboš Drtina."

    Další lahůdkou bude k 20. listopadu krabice, v níž začínající lichožroutologové najdou všechny díly slavné trilogie, tedy Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy. Podobu krabice samozřejmě vytvořila ilustrátorka Galina Miklínová, která zároveň pilně pracuje na celovečerní animované verzi Lichožroutů, která přijde do kin na podzim 2016.

    Číst dále...
  • Tappiho svět – web pro děti

    Byl spuštěn nový web TAPPIHO SVĚT na adrese www.tappi.cz

    Stránka je určena pro všechny děti, které si chtějí hrát s postavami z oblíbené knižní série o vikingovi Tappim, i pro rodiče, učitele, vychovatele či knihovníky, kteří ocení informace o knihách i připravené materiály ke stažení.

    Poznej svět přátelského vikinga Tappiho a zahraj si s jeho neposedným kamarádem, sobíkem Chichotkem. Tappiho svět je místo pro všechny malé i velké čtenáře a milovníky pohádkových dobrodružství.

    Číst dále...
  • Dětská knihovnička – Albatros a Albert dětem

    "Dětská knihovnička" je nová kampaň podporující čtení, kterou připravilo nakladatelství Albatros s Českou televizí a obchodním řetěžcem Albert při příležitosti oslav 50. narozenin Večerníčku.

    Speciální edici osmi oblíbených českých večerníčků v knižní podobě mohou tak rodiče a děti ve všech prodejnách Albert do 22. září 2015. Cílem této kampaně je pomoci dětem najít opět cestu ke knihám a ke čtení. Tedy aby děti netrávily čas se svými hrdiny pouze u televizních obrazovek, ale aby s nimi společně prožívaly dobrodružství i v knihách.

    Číst dále...
  • E-knihy jedou

    Vydavatelství, které nabízí začínajícím autorům a autorkám způsob, jak vydat a distribuovat svou e-knihu. Zakladatelem projektu je český autor Martin Koláček. Více informací najdete zde.

     

    Číst dále...
  • Nejmladší čtenářka

    Nejmladší držitelkou čtenářského průkazu je Abigail Petrášková (nar. 13. září 2014), která od 23. února 2015 oficiálně "chodí" do Městské knihovny ve Vodňanech. Jako první si malá čtenářka ve věku 5 měsíců a 12 dní vypůjčila pohádku Méďa a kamarádi. V době, kdy navštívila festival Pelhřimov - město rekordů, měla na kontě již 22 výpůjček a tak jí pořadatelé z Agentury Dobrý den rádi knihovničku rozšířili i o Českou knihu rekordů.

     

    Číst dále...
  • Výuka Čtenářských dílen

    Znáte pojem čtenářská dílna? Jak byste ji začlenili do výuky? Jak byste zařadili prvky čtenářské gramotnosti do školního vzdělávacího programu? Na to vše vám odpoví kurz Čtenářské dílny, který je určený především pro učitele základních a středních škol.

    Číst dále...
  • Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

    Vrcholí 6. ročník celostátního projektu, který je založen na spolupráci veřejných knihoven a škol. Smyslem projektu je přivést žáky prvních tříd do veřejných knihoven a tím jim usnadnit cestu k rozvoji informační gramotnosti. Prvňáčci, kteří projektem úspěšně prošli, dostanou za odměnu zdarma knížku, která byla napsána speciálně pro ně a minimálně tři roky se nedá nikde koupit.

    Letos dostane více než 30 000 prvňáčků knížku básniček Jiřího Žáčka „Odemyky, zamyky“ s ilustracemi Vhrsti. Oba autoři jsou významné osobnosti současné literatury pro děti a mládež a mají na svém kontě mnohá významná ocenění.

    Číst dále...
  • „Mou nejoblíbenější kreslenou postavičkou byl Rumcajs“ – Rozhovor s Marcinem Mortkou

    Polský spisovatel fantasy napsal první dětskou knihu poté, co mu došlo čtení pro syna před spaním. Prvními čtenáři jeho příběhů o vikingovi Tappim byly tudíž Mortkovy děti. „Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety,“ věří Marcin Mortka.

    Jaké knížky jste měl rád, když jste byl malý?

    Četl jsem jak divý. Všechno, co se mi dostalo pod ruku. Nejvíc mě však zajímaly příběhy o kouzlech a dobrodružství.

    Číst dále...