Čtenářství v Česku

 • H7O – Host 7 dní online

  23. října 2014

  H7O - vzorec pro literaturu

  Literární časopis Host spouští webový projekt H7O. Portál s podtitulem „vzorec pro literaturu“ je rozšířením aktivit časopisu i prostorem pro další vývoj renomovaného magazínu o knihách, autorech a kultuře.

  Číst dále...
 • Přehled poskytovatelů českých e-knih a jejich platforem

  10. října 2014

  "Pokud chtějí knihovny svým čtenářům umožnit přístup k českým e-knihám, mohou si vybrat mezi několika poskytovateli". Zajímavý přehled platforem, které v českém prostředí umožňují půjčování e-knih, připravil Martin Hanák a publikoval jej v elektronickém časopise o informační společnosti Ikaros.

  Celý článek najdete zde.

  Číst dále...
 • Rozhovor s Milošem Kratochvílem o knížce Prázdniny blbce č. 13

  obálka knihy Prázdniny blbce č. 13Všichni na stromy!

  "Dokud nebudou známkováni i učitelé a my všichni dospělí, nemají známky na vysvědčení nijak zvlášť objektivní hodnotu...", takhle rázně začíná vaše poslední kniha...

  Já to tak vidím. Znám rodiče na trojku i na pětku, znám učitelky na čtyřky... Jenže nám dospělým to nikdo na papír natvrdo nenapíše! Vezměte si příklad: Ne zrovna schopná učitelka, co by za své pedagogické výkony zasloužila čtyřku, dá klukovi na vysvědčení trojku, a ten pak ještě dostane doma pár facek od rodičů, kteří nejsou rodiči na jedničku ani náhodou, ale mermomocí chtějí, aby jejich syn nic jiného než jedničky nenosil.

   

  No, řekněte mi o čem ta trojka je?!

  Děti jsou často ze všech stran vystavené velkému tlaku, děsí se známek, kterým je přikládán přehnaně velký význam. Lítají v tom samy, často mají ze školy strach a vytváří se v nich blok, který jim stojí v cestě k poznávání, vzdělávání... Proto jsem napsal knížku Prázdniny blbce číslo 13. Abych se dětí zastal a pomohl těm rozumným zachraňovat svět. Měli bychom pochopit, že každý nemůže být Einsten. Ale všichni můžeme být slušní. A to přece stačí...

   

  Kdo je tedy ve vaší knize tím blbcem číslo 13?

  Nevím, jak vy, ale já když něco zvorám, tak si hned řeknu, že jsem blbec. Zrovna tak si to řekne v mé knížce i Tadeáš, když se mu to ve škole ke konci roku vysmekne, a rodinou očekávané dvojky se mu zaoblí na trojky. To je začátek. Brzy se ukáže, že by si totéž co Tadeáš měli říct o sobě i mnozí další.

  Číst dále...
 • Národní knihovna + Google = digitalizace statisíce knižních svazků

  5. září 2014

  Společnost Google zdigitalizuje Národní knihovně přibližně 140 tisíc knižních svazků. Stane se tak na základě čtyři roky staré dohody, jejíž podmínkou je i zpřístupnění obsahu knih zdarma. Rukopisy a staré tisky ze sbírek knihovny tak budou dostupné v projektu Google Books i v evropské digitální knihovně Manuskriptorium.

  Číst dále...
 • Zlatý tucet

  2. září 2014

  Nakladatelství Albatros připravilo pro své čtenáře unikátní sbírku dvanácti nejoblíbenějších dětských knih.

  Do ankety se zapojily stovky významných osobností z oblasti kultury, médií a veřejné sféry, které hlasovaly o knížky, jež jim v dětství přinesly největší radost; o knížky, které by zařadily do knihovničky svého srdce. Všech dvanáct vítězných knih vydá Albatros s barevnými hřbety, se zlatou stuhou a logem Zlatý tucet v upraveném vydání do konce roku.

  Číst dále...
 • Český trh s e-knihami roste

  7. srpna 2014

  Server ihned.cz zveřejnil zajímavý článek o vývoji trhu s e-knihami v České republice. Jaký žánr se ve formátu e-knih prodává, kolik titulů se stáhne nelegálně, proč se někteří nakladatelé vydávání e-knih brání, to vše si můžete přečíst zde.

  Číst dále...
 • Ahoj, potkáme se osobně? 40 % dětí na internetu by souhlasilo

  žena s maskou přes oči sedící u notebooku25. července 2014

  E-BEZPEČÍ - Dosud největší výzkum rizikového chování českých dětí na internetu provedla Univerzita Palackého v Olomouci. Dotazník vyplnilo 28 tisíc dětí. Celkem 40 procent z nich by na výzvu k osobnímu setkání od známého z internetu odpovědělo kladně. Výsledky výzkumu přenesou odborníci z olomoucké univerzity do praxe: využijí je pro další školení dětí a dospělých. Dotazníkové šetření uskutečnilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace UP (E-Bezpečí) ve spolupráci s partnery – firmami Seznam.cz a Google. (zdroj: Vojtěch Sáleský, www.EDULK.cz)

  Číst dále...
 • Rychlé čtení se může naučit každý

  26. června 2014

  Průměrný člověk čte rychlostí asi 200 slov za minutu. Po absolvování výuky rychlého čtení zvládne ten samý člověk číst rychlostí 400-600 slov za minutu. Rychlé čtení je tak užitečným nástrojem úspory času při studiu a pracovních povinnostech. Tato dovednost se ve světě vyučuje téměř 100 let a populární je zejména v USA, Austrálii a Německu.

  S ambicí více rozšířit rychlé čtení i v České republice vznikl projekt Rozečtise.cz. Celou metodiku výuky rychlého čtení zpracoval do podoby výukové online aplikace. Rychlé čtení se tak může naučit každý s připojením k internetu.

  ukázka online aplikace

  Číst dále...
 • Perpetuum – časopis pro rodiče a pedagogy

  Perpetuum28. května 2014

  Vyšlo druhé číslo časopisu Perpetuum. Časopis určený rodičům a pedagogům se opět snaží přitáhnout pozornost k tématům, která se vzděláváním úzce souvisí a přitom jim běžně nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Najdete v něm texty o nových trendech, které pravděpodobně vzdělávání významně promění, o vzdělávání, které školy záměrně obchází, o volném čase a jeho vzrůstajícím významu v lidském životě.

  Vstupte do střetu kultur na poli vzdělávání, posviťte si na neuromýty nebo se ponořte do návodu, jak číst a rozumět vizuálním sdělením, která nás obklopují. Kromě článků v časopise najdete také tipy na konkrétní aktivity.

  Elektronická verze je k dispozici zde.

  Číst dále...
 • Zlatá stuha 2014 – výsledky

  21. května 2014 proběhlo v Památníků národního písemnictví vyhlášení vítězů Zlaté stuhy 2014.

  Výroční ocenění nejlepších autorů, překladatelů a ilustrátorů knih pro děti a mládež. Soutěž vyhlašují a pořádají Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví.

   

  1/ LITERÁRNÍ ČÁST - VÍTĚZNÉ KNIHY

  Kosprd a telecí

  porota: Pavel Kořínek, Alice Košková, Naděžda Sieglová, Jana Sladová

  BELETRIE PRO DĚTI

  KOSPRD A TELECÍ (Albatros)

  • autorka: Eva Papoušková

  ilustrátorka: Galina Miklínová

  Kosprd a telecí aneb o nejlepších kamarádech na světě Amoletě

   

  Julie mezi slovyBELETRIE PRO MLÁDEŽ

  JULIE MEZI SLOVY (Host)

  • autorka: Petra Dvořáková

  ilustrátorka: Katarina Gasko

  Julie mezi slovy. Uznávaná kniha Petry Dvořákové

   

   

  Krajiny domova

  LITERATURA FAKTU PRO DĚTI A MLÁDEŽ

  KRAJINY DOMOVA (Albatros)

  • autor: Václav Cílek

  ilustrátorka: Renáta Fučíková

  Číst dále...