Čtenářství v Česku

 • České děti a e-knihy

  Elektronické vydání prvního čísla Bulletinu SKIP přináší zajímavý článek o vztahu českých dětí k e-knihám.

  Článek vyvrací informaci, že by téměř polovina dětí při čtení preferovala elektronické knihy. Opírá se o výsledky celostátního průzkumu četby dětí, který organizovala Národní knihovna ČR a při kterém bylo dotazováno 2 032 dětí.

  Číst dále...
 • Magnesia Litera 2015 – nominace

  Výroční ceny Magnesia Litera již znají nominované tituly.

  Knihy vydané v roce 2014 mohou získat ocenění v devíti kategoriích. Hlasovat může i široká veřejnost v kategorii Kosmas cena čtenářů. Hlasujte pro svou nejoblíbenější knížku do 31. 3. 2015 pomocí online formuláře zde.

  Litera za knihu pro děti bude udělena jednomu ze tří nominovaných titulů: Proč obrazy nepotřebují názvy (Ondřej Horák, Labyrint), Muž z hodin (Vratislav Maňák, Albatros) a Škvíry (Marka Míková, Argo).

  Číst dále...
 • Večerní tátové aneb Knížka jako pojistka kontaktu s dětmi

  Jeden dost pracovně vytížený táta se mne ptal na radu: "Večer přijdu domů nejdřív v šest. Děti se na mne těší, já na ně, ale po večeři už se tak leda umyjí a jdou spát... Co s nimi ještě můžu stihnout?" Rada byla jednoduchá: "Číst jim na dobrou noc." Protože takové čtení má hned několik dobrých důsledků pro všechny zúčastněné.

  Číst dále...
 • Pohádky pro společné čtení – zážitkový kurz akreditovaný MŠMT

  V rámci Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků nyní mohou učitelé absolvovat čtyřhodinový workshop, ve kterém se seznámí s projektem na podporu dětského čtenářství Pohádky pro společné čtení, s jeho metodikou a vlastními materiály - pohádkovými sešity a pracovními listy, které jsou určeny také dětem se specifickými poruchami učení a těm, kterým čtení z různých důvodů nejde.

  Číst dále...
 • Jiří Trávníček: Překnížkováno. Co čteme a kupujeme.

  Vydal: Host, 2014, brožovaná, 192 stran.

  Jaká jsme čtenářská kultura? Silná, nebo slabá? Setrvalá, nebo upadající? Jsou stesky nad úpadkem čtení oprávněné, nebo jde jen o pohodlný kulturní katastrofismus? Kniha se zabývá těmito i dalšími otázkami, přičemž vychází z výsledků třetího statistického výzkumu čtenářů a čtení v České republice, který organizovala v roce 2013 Národní knihovna spolu s Ústavem pro českou literaturu AV ČR. Hlavním tématem výzkumu je knižní trh — kolik knih kupujeme, kolik peněz za ně vydáváme, podle čeho si je vybíráme, proč je nekupujeme, které instituce z knižní branže známe. V knize dochází i na čtení, čtení digitální, veřejné knihovny, naše oblíbené knihy a mnohé další. Čtení toho na nás ví hodně; víc, než si myslíme.


  Číst dále...
 • Nový web o audioknihách

  6. 1. 2015 byl spuštěn nový web naposlech.cz. Jedná se o audioknižního průvodce světem mluveného slova, který bude obsahovat nejnovější informace, recenze, rozhovory a mnoho dalšího.

   

  Číst dále...
 • Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením

  Knihovnický institut NK vydal s podporou ministerstva kultury publikaci ROVNÝ PŘÍSTUP. STANDARD HANDICAP FRIEDLY - Metodická příručka pro práci knihoven s uživateli s postižením.

  Publikace zahrnuje standardy pro práci knihoven s lidmi se zdravotním postižením včetně výsledků průzkumu služeb knihoven pro tuto skupinu uživatelů.

  Elektronickou verzi publikace nejdete ke stažení zde

  Číst dále...
 • Zlatá stuha 2015

  Nový ročník Výroční ceny Zlatá stuha byl zahájen!

  Až do 19. ledna 2015 budou moci nakladatelé, tvůrci, knihovníci, pedagogové i ostatní příznivci dětské knihy přihlašovat své kandidáty na ocenění. Koncem dubna se pak dozvíme, koho nominovaly odborné poroty po pečlivém výběru do celkem 11 kategorií ve 4 částech. Pořadatelé zároveň vyhlašují laickou soutěž Zlaté dítě 2015, do níž se může přihlásit téměř každý.

  více info na nových webových stránkách zde

  Číst dále...
 • Nový časopis pro děti RAKETA

  RAKETA - Časopis pro děti chytrých rodičů

  Komiksy, vystřihovánka, kreslení, hry, vaření a spousta další zábavy pro děti od 5 let.

  Časopis si můžete předplatit, případně podpořit a získat atraktivní odměny včetně sběratelsky cenných kousků na katalyzátoru.

  Číst dále...
 • Nová aplikace rozvíjející čtení

  Špatná úroveň čtení je čím dál palčivějším problémem, zvláště u dětí. Vznikla nová aplikace Včelka (www.vcelka.cz), která odbornou a zároveň zábavnou formou umožňuje dětem systematicky procvičovat čtení na denní bázi.

  Číst dále...