Čtenářství v Česku

 • SUK – čteme všichni 2015 – anketa o nejoblíbenější knihu

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje již
  23. ročník ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.
  Hlasovat mohou všechny děti, které mohou za svůj hlas vyhrát knihu, i knihovnice.
  Vyplněné anketní lístky můžete posílat od 1.12. 2015 do 23. března 2016 na adresu NPM. Vyhodnocení proběhne již tradičně v Památníku národního písemnictví dne 6. dubna 2016.
  Více o soutěži včetně výsledků předchozích ročníků naleznete zde.

   

  Číst dále...
 • České děti jako čtenáři v roce 2013

  Autoři: Irena Prázová Kateřina Homolová Hana Landová Vít Richter; Vydal: Host, prosinec 2015, 136 stran, brožovaná vazba

  Čtou děti? Co čtou a kolik toho přečtou? Obstojí vůbec kniha a čtení v konkurenci nových médií? Nebo je pravda, že dnešní děti vlastně nečtou?

  Kniha přináší výsledky prvního reprezentativního výzkumu českého dětského čtenářství od šesti do čtrnácti let, který realizoval v letech 2013 a 2014 Knihovnický institut Národní knihovny České republiky. Výzkum se zaměřil jak na vztah dětí k četbě, tak na specifika čtenářského chování (jako je například vnímání čtení knih dětmi, frekvence čtení, žánrové preference atd.). Důraz byl rovněž kladen na analýzu rodiny a školy, jež mají na děti v tomto směru největší vliv. Zvláštní pozornost byla věnována také vztahu dětí ke knihovnám. Závěrem kniha shrnuje doporučení vyplývající z tohoto výzkumu, na jejichž základě by mohli rodiče, učitelé či knihovníci podpořit rozvoj dětského čtenářství.

  Číst dále...
 • Evropa čtenářů

  Propagace a podpora čtenářství obzvlášť mezi dětmi a mladými lidmi se stala důležitou součástí osvětových aktivit současné společnosti. Existuje celá řada projektů, které se snaží různými způsoby přivést děti ke knížkám a čtení. V České republice se touto činností zabývá řada subjektů a nejinak je tomu i v Evropě.

  Koncem října tohoto roku proběhlo v Bruselu setkání skupiny EU READ, jejímž členem je vedle významných organizací z Německa, Velké Británie, Švýcarska, Itálie, Portugalska, Rakouska, Nizozemí, Belgie, Norska také kampaň Rosteme s knihou, kterou organizuje společnost Svět knihy. Skupina, jež se čtenářstvím na evropské úrovni zabývá, se pravidelně setkává již 15 let a letos získala vlastní právní subjektivitu neziskové organizace zapsané podle belgické legislativy. První oficiální setkání se uskutečnilo pod mottem „Budujme Evropu čtenářů“.

  Číst dále...
 • Osobní kniha – co to je a jak může pomoci se čtením?

  Nové nakladatelství Big Jumbo si klade za cíl aktivně zvedat čtenářskou gramotnost u začínajících čtenářů a motivovat je k samostatnému čtení.

  Prostředkem k tomu může být osobní kniha, ve které se čtenář stane hlavním hrdinou. A nejen to, je možné také do příběhu zapojit svého kamaráda nebo kamarádku a zařídit, aby se děj odehrával v jeho rodném městě.

  Tato skutečnost dítě výrazně motivuje k samostatnému čtení – 80% čtenářů pak po této zkušenosti začne číst i knihy klasické. Pochopí, v čem kouzlo knihy spočívá. Knihy jsou upravovány podle potřeb malých čtenářů: mnoho kapitol, krátké odstavce a spousta obrázků, aby si dítě mohlo ve čtení „odpočinout" a neztratilo se. Samotný formát knihy je pro motoriku malého čtenáře maximálně vhodný. Vše je podmíněno k tomu, aby kniha děti přitáhla a byla vhodně upravena pro jejich skutečné potřeby, které se odvíjí od jejich věku a čtenářské úrovně.

  Více informací najdete na stránkách www.bigjumbo.cz

   

  Číst dále...
 • Jiří Žáček oceněn Medailí Za zásluhy

  Ve středu 27. října vyvrcholily ve Vladislavském sále Pražského hradu oslavy 97. výročí založení samostatného Československa. Prezident Miloš Zeman při té příležitosti udělil vybraným osobnostem státní vyznamenání. Jedním z vyznamenaných je i básník a autor dětských knih a písňových textů Jiří Žáček. Ten patří k nejčtenějším českým autorům - po světě už běhá více než 1,5 milionu výtisků jeho knih, a také proto se právem řadí mezi nejzázračnější talenty, které se kdy objevily v české poezii. Z rukou prezidenta republiky převzal Medaili Za zásluhy.

  Za svou tvorbu získal Jiří Žáček již řadu významných ocenění; kromě státního vyznamenání letos například také výroční cenu Zlatá stuha za celoživotní dílo. Jeho hravá říkadla provázejí děti prakticky od narození a svým způsobem formují jejich život. V nakladatelství Albatros mu v září vyšla jeho zatím poslední kniha - hravá Encyklopedie pro děti 21. století.

  Číst dále...
 • Ocenění Artis Bohemiae Amicis pro Daisy Mrázkovou

  Laureátkou významného ocenění za dlouhodobé a významné činnosti, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí se v roce 2015 stala Daisy Mrázková, jedna z předních osobností české malby a grafiky a stálice české literatury pro děti.

  Daisy Mrázková studovala v letech 1943 – 44 na Uměleckoprůmyslové škole u prof. Antonína Strnadela a její umělecká realizace se od počátku odehrávala na poli výtvarného umění. Od portrétů z období padesátých let se těžiště její tvorby postupně posouvalo více k abstrakci, téma figury a krajiny však neopouští ani v šedesátých letech. Významná je pro ni rovněž práce s barevnými tóny.

  Roku 1965 vydala v nakladatelství Albatros svou prvotinu „Neplač, mochomůrko“, kterou vstupuje na pole dětské literatury. Zde si velmi rychle získala nejen pozornost kritiky a odborné veřejnosti, ale především zájem a lásku dětských čtenářů. Knihy si také sama ilustruje. Do fondu české literatury pro děti a mládež se nakonec zapsala jedenácti tituly, nepočítáme-li výbory a sborníky pohádek.

  Číst dále...
 • Nejlepší knihy dětem 2014/2015

  Po roce opět odborníci ze SČKN (Komise pro dětskou knihu) a České sekce IBBY společně vytvořili nový katalog doporučených původních českých knih pro děti a mládež s názvem Nejlepší knihy dětem 2014/2015

  Komentovaný výběr 36 titulů má pomoci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti v orientaci na knižním trhu.

  Katalog sestavili naši přední odborníci na literaturu pro děti a mládež Jana Čeňková a Petr Matoušek. Jejich výběr zahrnuje první vydání původní české tvorby autorů a ilustrátorů, která vyšla od léta 2014 do poloviny září 2015. Je koncipován abecedně, obsahuje vždy stručné hodnocení díla, medailon autora a ilustrátora, přibližuje obálku knihy a přidává označení doporučené věkové hranice čtenářů. Jeho součástí je přehled oborových ocenění a adresář nakladatelů zařazených titulů.

  Projekt má vlastní webové stránky www.nejlepsiknihydetem.cz

  Číst dále...
 • Státní cena za literaturu 2015 pro Pavla Šruta

  Pavel Šrut se stal držitelem Státní ceny za literaturu 2015.

  Kromě tvorby pro dospělé vyniká autor také knížkami pro děti, které vydává u svého kmenového nakladatelství Paseka. To se rozhodlo pogratulovat autorovi vydáním rovnou dvou jeho klasických děl, z čehož můžou mít radost i všechny děti a jejich rodiče!

  3. listopadu se do knihkupectví vrátí legendární dílo Hlemýžď Čilišnek, které Šrut vytvořil společně s Jiřím Šalamounem. "Rozhodli jsme se vydat tuto knížku znova jako poctu autorům, jejichž kvality se léty mnohokrát potvrdily. Šrut a Šalamoun, to nejsou jen Lichožrouti a Maxipes Fík. Zároveň je to náš dárek letošním jubilantům: Pavel Šrut oslavil 75. narozeniny, Jiří Šalamoun 80. narozeniny. Hlemýždě Čilišneka vypravil pro novou generaci uznávaný knižní grafik a také blízký Šalamounův přítel Luboš Drtina."

  Další lahůdkou bude k 20. listopadu krabice, v níž začínající lichožroutologové najdou všechny díly slavné trilogie, tedy Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy. Podobu krabice samozřejmě vytvořila ilustrátorka Galina Miklínová, která zároveň pilně pracuje na celovečerní animované verzi Lichožroutů, která přijde do kin na podzim 2016.

  Číst dále...
 • Tappiho svět – web pro děti

  Byl spuštěn nový web TAPPIHO SVĚT na adrese www.tappi.cz

  Stránka je určena pro všechny děti, které si chtějí hrát s postavami z oblíbené knižní série o vikingovi Tappim, i pro rodiče, učitele, vychovatele či knihovníky, kteří ocení informace o knihách i připravené materiály ke stažení.

  Poznej svět přátelského vikinga Tappiho a zahraj si s jeho neposedným kamarádem, sobíkem Chichotkem. Tappiho svět je místo pro všechny malé i velké čtenáře a milovníky pohádkových dobrodružství.

  Číst dále...
 • Dětská knihovnička – Albatros a Albert dětem

  "Dětská knihovnička" je nová kampaň podporující čtení, kterou připravilo nakladatelství Albatros s Českou televizí a obchodním řetěžcem Albert při příležitosti oslav 50. narozenin Večerníčku.

  Speciální edici osmi oblíbených českých večerníčků v knižní podobě mohou tak rodiče a děti ve všech prodejnách Albert do 22. září 2015. Cílem této kampaně je pomoci dětem najít opět cestu ke knihám a ke čtení. Tedy aby děti netrávily čas se svými hrdiny pouze u televizních obrazovek, ale aby s nimi společně prožívaly dobrodružství i v knihách.

  Číst dále...