Čtenářství v Česku

 • Národní program na podporu čtenářství

  Odborníci apelují na ministerstvo kultury, aby připravilo národní program na podporu čtenářství. V Česku existuje několik takto zaměřených iniciativ (jednou z nich je například i kampaň Rosteme s knihou), chybí jim ale koordinace, říká literární historik a teoretik Jiří Trávníček z Akademie věd.

  Podrobnosti přinášejí webové portály culturenet.cz a portál Hospodářských novin ihned.cz

  Jeho cílem je vytvořit státem podporovanou iniciativu na podporu čtenářství. Její součástí by mohl být i dotační program na ministerstvu kultury, řekl Trávníček.

  Ministerstvo tvrdí, že národní program podpory čtenářství by mohl být vládě předložen příští rok na jaře.

  K iniciátorům platformy patří třeba také ředitelka veletrhu Svět knihy Praha Dana Kalinová, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická, učitel Josef Soukal z Asociace češtinářů či Vít Richter za Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

  Náměstkyně ministra kultury K. Kalistová přijala zástupce iniciativ usilujících o podporu čtenářství.

  Kulatý stůl se soustředil na hledání podoby reprezentativní platformy, která by aktivity na tomto poli koordinovala, aniž by omezila jejich pestrost a jedinečnost každé z nich.

  Číst dále...
 • Suk – čteme všichni 2015 – výsledky ankety

  Ve středu 6. dubna 2016 proběhlo v Památníku národního písemnictví na Strahově vyhlášení výsledků 23. ročníku celostátní soutěže „Suk – čteme všichni“, ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.

  Celkem hlasovalo 1750 dětí. Čtěte dále a dozvíte se, jaké knížky jsou mezi českými dětmi nejoblíbenější!

  Číst dále...
 • Čteme Čapka – zdarma a ušima

  Audioknihu vydala Audiotéka.cz v rámci Dne s audioknihou 2016.

  Magazín o audioknihách naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům podílet se na nahrávání audioknihy v profesionálních podmínkách. Díky sedmi odvážným  amatérům pod režijním vedením Jakuba Kamberského vychází nyní sedm povídek Karla Čapka (Povídky z jedné a druhé kapsy) jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.

  Audiokniha je doplněná klavírními improvizacemi Luboše Krejči, celkový čas 1 hod 25 min.

  Číst dále...
 • Češi jako čtenáři: obliba elektronických knih na PC roste

  Více než třetina čtenářů* se dnes hlásí k četbě knih v elektronické podobě.

  Nejčastěji tyto knihy čtou na osobním počítači nebo notebooku. Zjistil to krátký výzkum Internetoví Češi jako čtenáři. Počet čtenářů elektronických knih podle statistik roste. Z názoru oslovených ale také vyplynulo, že 87 procent z nich si stále nedovede představit, že by četlo knihy pouze elektronicky. Drtivá většina čtenářů si e-knihy stahuje volně z internetu...

  Za čtenáře zde označujeme každého, kdo ročně přečte alespoň jednu knihu.

  Více si můžete přečíst v článku na webu www.tyden.cz

   

  Číst dále...
 • Nový Čtenář – projekt společnosti SCIO na podporu čtenářství

  Pro základní školy připravila společnost Scio projekt na podporu a rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti.

  Obsahuje aktivity na celý školní rok testování pro určení úrovně, tipy na knihy a audioknihy vhodné pro danou úroveň včetně jejich anotací, ukázky a recenze, konkrétní aktivity do hodin, přehledné návody (metodické a pracovní listy), jak s knihami pracovat. Kampaň Rosteme s knihou je partnerem projektu.

  Číst dále...
 • SOUBOJ ČTENÁŘŮ 2016

  80 třídních kolektivů z celé České republiky se letos zapojí do soutěže ve znalosti obsahu knih Souboj čtenářů, kterou realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Soutěž je určena pro žáky 6. tříd základních škol a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií.

  I přes navýšení počtu soutěžících kolektivů oproti loňskému roku (69) se bohužel nepodařilo přijmout do soutěže všechny třídy, které projevily zájem. Organizátory to, že nemohou uspokojit všechny zájemce, velice mrzí, ale volná kapacita jednotlivých titulů pro Souboj je bohužel limitována.

  Číst dále...
 • Rok 2015 ve znamení prudkého růstu obliby audioknih

  Na globálním knižním trhu jsou audioknihy ke stažení nejrychleji rostoucím segmentem. U nás tento trend potvrzují čísla například služby Audiotéka, která je největším distributorem audioknih ke stažení v Česku.

  Číst dále...
 • SUK – čteme všichni 2015 – anketa o nejoblíbenější knihu

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje již
  23. ročník ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.
  Hlasovat mohou všechny děti, které mohou za svůj hlas vyhrát knihu, i knihovnice.
  Vyplněné anketní lístky můžete posílat od 1.12. 2015 do 23. března 2016 na adresu NPM. Vyhodnocení proběhne již tradičně v Památníku národního písemnictví dne 6. dubna 2016.
  Více o soutěži včetně výsledků předchozích ročníků naleznete zde.

   

  Číst dále...
 • České děti jako čtenáři v roce 2013

  Autoři: Irena Prázová Kateřina Homolová Hana Landová Vít Richter; Vydal: Host, prosinec 2015, 136 stran, brožovaná vazba

  Čtou děti? Co čtou a kolik toho přečtou? Obstojí vůbec kniha a čtení v konkurenci nových médií? Nebo je pravda, že dnešní děti vlastně nečtou?

  Kniha přináší výsledky prvního reprezentativního výzkumu českého dětského čtenářství od šesti do čtrnácti let, který realizoval v letech 2013 a 2014 Knihovnický institut Národní knihovny České republiky. Výzkum se zaměřil jak na vztah dětí k četbě, tak na specifika čtenářského chování (jako je například vnímání čtení knih dětmi, frekvence čtení, žánrové preference atd.). Důraz byl rovněž kladen na analýzu rodiny a školy, jež mají na děti v tomto směru největší vliv. Zvláštní pozornost byla věnována také vztahu dětí ke knihovnám. Závěrem kniha shrnuje doporučení vyplývající z tohoto výzkumu, na jejichž základě by mohli rodiče, učitelé či knihovníci podpořit rozvoj dětského čtenářství.

  Číst dále...
 • Evropa čtenářů

  Propagace a podpora čtenářství obzvlášť mezi dětmi a mladými lidmi se stala důležitou součástí osvětových aktivit současné společnosti. Existuje celá řada projektů, které se snaží různými způsoby přivést děti ke knížkám a čtení. V České republice se touto činností zabývá řada subjektů a nejinak je tomu i v Evropě.

  Koncem října tohoto roku proběhlo v Bruselu setkání skupiny EU READ, jejímž členem je vedle významných organizací z Německa, Velké Británie, Švýcarska, Itálie, Portugalska, Rakouska, Nizozemí, Belgie, Norska také kampaň Rosteme s knihou, kterou organizuje společnost Svět knihy. Skupina, jež se čtenářstvím na evropské úrovni zabývá, se pravidelně setkává již 15 let a letos získala vlastní právní subjektivitu neziskové organizace zapsané podle belgické legislativy. První oficiální setkání se uskutečnilo pod mottem „Budujme Evropu čtenářů“.

  Číst dále...