Souboj čtenářů

 • Souboj čtenářů 2015 – někdy stačí opravdu málo…

  Během minulých týdnů přišly všem školám balíčky se soutěžními knihami, které si děti rozebraly a pustily se do čtení. Jakou dokáží udělat knihy dětem radost nám napsala paní učitelka Jitka Rutschová ze ZŠ a MŠ Maleč:

  "musím se s vámi podělit o radost, kterou jsem dnes zažila v šesté třídě. Na začátku hodiny jsem žákům rozdala knížky, které budou číst v rámci Souboje čtenářů. Dál jsem už neměla šanci dělat vůbec nic. Děti se hned pustily do prohlížení a začetly se tak rychle a tak opravdově, že jsem si ani nedovolila je rušit. Hodina uplynula velmi rychle a čtenářské ticho přerušil jen sem tam nějaký smích coby reakce na čtený text. Myslím, že tato hodina patřila k těm nejužitečnějším v mé poměrně dlouhé pedagogické kariéře, přestože jsme neřešili i/y a neurčovali druhy slov,... Někdy prostě stačí opravdu málo."

  Číst dále...
 • O PROJEKTU SOUBOJ ČTENÁŘŮ

  Soutěž ve znalosti obsahu knih.

  Soutěž je určena pro žáky 6. tříd základních škol a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií. Tento ročník je vybrán proto, že podle průzkumů dnes většina dětí ve věku kolem deseti let přestává aktivně číst krásnou literaturu. V rámci třídního kolektivu mají děti za úkol přečíst některou ze zadaných knih, které si mezi sebou rozdělí. V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují znalosti žáků o obsahu knih získané četbou.

  Číst dále...
 • SOUBOJ ČTENÁŘŮ 2015 – ring volný

  69 třídních kolektivů z celé České republiky se letos zapojí do Soutěže ve znalosti obsahu knih, Souboj čtenářů, kterou realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Čtěte dále a podívejte se, v jakých školách šesťáci čtou.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – vítězové finále

  V pátek 16. května 2014 proběhlo na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha finálové kolo soutěže ve znalosti obsahu knih SOUBOJ ČTENÁŘŮ.

  5 soutěžících tříd z Gymnázia Špitálská v Praze 9, Gymnázia V. Nováka Jindřichův Hradec, Základní školy v Děčíně, ZŠ Břeclavi - Slovácká 40 a ZŠ v Šumperku - 8. května 63 odpovídalo na 25 soutěžních otázek, které pokládal moderátor Zdeněk Eška pod dohledem odborné poroty.

  Gymnázium Jindřichův Hradec

  Absolutním vítězem soutěže se stal kolektiv dětí z Gymnázia V. Nováka Jindřichův Hradec, gratulujeme!

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – vyhlášení finalistů a výsledků online kola

  logo souboje

  14. dubna 2014 proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2014, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. I přes drobné technické komplikace, které ještě zvýšily počáteční soutěžní napětí, se podařilo všem 57 soutěžícím třídám úspěšně odeslat odpovědi na 25 otázek, které prověřovaly znalost obsahu určených knih.

  Porota byla opět překvapena velmi podrobnými znalostmi knížek, někdy však záludnost otázek zvítězila. Za všechny správně a přesně zodpovězené otázky bylo možné získat celkem až 80 bodů. Prvních 5 umístěných tříd postupuje do finálového kola soutěže, které se uskuteční v pátek 16. května 2014 od 13:00 do 14:50 hodin v sále Rosteme s knihou na 20. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2014.

  Umístění dle dosažených bodů je následující, čas se porota rozhodla nebrat v úvahu:

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – přípravy vrcholí

  logo souboj čtenářů27. dubna 2014

  Online kolo souěže ve znalosti obsahu knih se blíží, každý z 57 soutěžních týmů se připravuje, jak nejlépe dovede.

  Plzeňští soubojáři (týmy Gymnázia Františka Křižíka a 14. Základní školy v Plzni) se domluvili a uspořádali si soukromé předkolo, aby zjistili, jak na tom jsou v porovnání se svými soupeři.

  "Každý tým odpovídal na otázky soupeřů i na otázky učitelů. Nejlepší skupina (Tucet povídek...) neudělala ani jednu chybu. Studenti zjistili, že není tak docela snadné zformulovat otázku tak, aby bylo zcela zřejmé, nač se ptají. A někteří zjistili i to, že jedno přečtení knížky nestačí... Jako vítězové opouštěli kolbiště studenti Gymnázia Františka Křižíka. Mnohem důležitější bude ovšem najít v poznámkách správné odpovědi v pondělí 14. dubna." komentoval soutěž pan učitel Jan Anderle z Gymnázia Františka Křižíka.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2014 – ring volný

  4. února 2014

  Letošního již pátého ročníku soutěže Souboj čtenářů, kterou realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou, se zúčastní 57 třídních kolektivů z celé České republiky. Čtěte více a podívejte se na mapu, na které jsou vyznačeni letošní soubojáři.

  Číst dále...
 • Souboj čtenářů 2013 – vyhlášení finalistů a výsledků online kola

  bojující postavičky složené z písmenek nad knihou

  15. a 19. dubna 2013 proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2013, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. I přes drobné technické komplikace, které ještě zvýšily počáteční soutěžní napětí, se ve stanoveném limitu 30 minut podařilo všem 43 soutěžícím třídám úspěšně odeslat formulář s odpověďmi na 25 otázek, které prověřovaly znalost obsahu určených knih.

  Děti prokázaly velmi podrobné znalosti knížek, což potvrdily i některé mimořádně přesné odpovědi na záludné otázky. Za všechny správně a přesně zodpovězené otázky bylo možné získat celkem až 60 bodů.

  Číst dále...